بازدید: ۲۱۴۴۷

ازبیانات حضرت امام خميني (ره) :

اهميت انتشارات مثل اهميت خونهايي است كه در جبهه ها ريخته مي شود .شهدا قلمها را مي سازند و قلمها شهيد پرورند.

 

«شرکت انتشارات سروش»، وارث نام و آثار «واحد انتشارات سروش» است که یکی از واحدهای «سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران» بوده است.

مبنای شکل‌گیری این واحد، انتشار مجلۀ هفتگی «سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران» به نام «تماشا» و تشکیل «واحد انتشارات تماشا» بود. اولین شمارۀ مجلۀ «تماشا» درتاریخ ۹/۱۲/۱۳۴۹ منتشر و در سطح تهران و شهرستانها توزیع شد. انتشار مجلۀ مذکور و چاپ کتاب‌های رادیو و تلویزیونی تا سال ۱۳۵۶ ذیل همین عنوان ادامه داشت.

در این سال نام انتشارات به «سروش» تغییر یافت و شمارۀ ۳۹۵ مجلۀ مذکور در ۳۰ خرداد ۱۳۵۶ با نام «سروش» منتشر شد. شمارۀ ۴۳۵، آخرین شمارۀ قبل از انقلاب «سروش» بود.

سروش جدید با شمارۀ یک در تاریخ ۱۸/۲/۵۸ منتشر شد و انتشار آن تا امروز ادامه دارد. شمارۀ این مجله در مرداد ۱۳۹۰ از ۱۵۰۰ عبور کرد. در طی دورۀ جدید، تجربه‌های دیگری برای چاپ مجلاتی به زبانهای انگلیسی، فرانسوی و عربی حاصل شد که تداوم نیافت.

انتشار مجلۀ «سروش کودکان» از شهریور ۱۳۷۰ آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. این مجله در آذر ۱۳۹۰ به شماره ۲۴۰ رسیده است.

با توجه با احساس نیاز عرصۀ مطبوعات کشور به مجله هایی برای سایر گروه های مخاطب، سروش تجارب چند سالۀ دیگری هم داشته است.

انتشار ماهنامۀ «سروش نوجوان» از فروردین ۱۳۶۸ تا اسفند ۱۳۸۵ (۲۲۷ شماره(، ماهنامۀ «سروش بانوان» از مرداد ۱۳۷۹ تا دی ۱۳۸۵ (۷۸ شماره)، ماهنامه (و سپس از شمارۀ ۲۷ هفته‌نامۀ) «سروش جوان» از بهمن ۱۳۷۹ تا آذر۱۳۸۵ (۱۱۸ شماره)، و فصلنامۀ «سروش اندیشه» از زمستان ۱۳۸۰ تا بهار ۱۳۸۵ (۱۴ شماره) از فعالیتهای این دوره است.

شروع انتشار «روزنامۀ جام جم» (پیش‌شماره در روز ۱۶ فروردین ۷۹) در انتشارات سروش بود، و قبل از استقلال در قالب «شرکت انتشارات جام جم»، تا آخرین شمارۀ سال ۱۳۸۲ در سروش منتشر شد.

انتشار کتاب، دیگر فعالیت این واحد فرهنگی بوده که سابقۀ آن به سال ۱۳۴۵ می‌رسد. مجموع کتاب های منتشر شده از این سال تا پایان ۱۳۵۷ حدود ۱۱۰ عنوان، و از سال ۱۳۵۸ تا پایان سال ۱۳۸۹ حدود ۲۷۰۰ عنوان است که حدود ۱۵۰۰ عنوان آن چاپ اول بوده است.

سروش به لحاظ همگام بودن با سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران از حیث پوشش مخاطب در حوزۀ موضوعی وسیعی دست به انتشار کتاب زده است، اما توجه اصلی آن به حوزۀ رسانه و ادبیات و هنر بوده که دستمایه و ابزار کار رسانۀ ملی است.فهرست صاحبان آثاری که برای انتشار اثر خود سروش را برگزیده اند به ۳۰۰ ردیف بالغ می شود. جدای از این گروه، صرفاً برای ترجمه یا تألیف مقالات «فرهنگ آثار جهان» و «فرهنگ آثار ایرانی-اسلامی»، دو پروژه بزرگ کتاب سروش که اولی در ۶ جلد طی سال های ۷۹ تا ۸۵ تکمیل و منتشر شد و دومی در قالب ۶ مجلد دست اقدام است که سه جلد آن طی سال های ۹۰،۸۷،۸۵ منتشر شده است، بیش از ۲۰۰ مؤلف و مترجم با سروش همکاری داشته اند.

سروش کتاب های نفیس ماندگاری هم به عرصۀ فرهنگ کتاب و کتابخوانی عرضه کرده است. قرآن نفیس به خط مرحوم استاد حبیب الله فضائلی، دو حافظ نفیس به خط استادان غلامحسین امیرخانی و محمد علی گرجستانی، کتاب اطلس خط اثر مرحوم حبیب الله فضائلی «سیمای پهلوانان شه اوژن در شاهنامه»، «مساجد ایران»، «کاشیکاری در ایران»، «شاهنامۀ بایسنقری»، «قالیچه های تصویری ایران» و «هنر اسلامی» از آن جمله اند.

«شرکت انتشارات سروش» در آبان ماه ۱۳۷۴ به ثبت رسید. دفتر مرکزی انتشارات سروش در ساختمانی ۹ طبقه متعلق به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران واقع در تهران تقاطع خیابانهای شهید مطهری و شهید مفتح قرار دارد. چاپخانۀ سروش در مجموعۀ غزالی (کیلومتر ۱۴ جادۀ مخصوص کرج) قرار دارد .

برطبق اساسنامۀ شرکت سروش، که در ۱۲ بند تدوین شده است، «تألیف، ترجمه، چاپ، انتشار، توزیع، تهیه و فروش هر نوع کتاب و اثر علمی، آموزشی و فرهنگی در زمینه های: فرهنگ و معاوف اسلامی ، ادبیات، فرهنگ و هنر اصیل اسلامی و ایرانی، علوم اجتماعی، علوم محض و کاربردی، مرتبط با مأموریت «سازمان» به زبان های خارجی و فارسی» از جملۀ اهداف این شرکت است. « تهیه ، چاپ، نشر، و توزیع روزنامه و مجلات در جهت حفظ، تقویت و تکمیل ارتباط با مخاطبان صدا وسیما» و نیز «تهیه، تدوین، چاپ، تکثیر و نشر متون برنامه های صدا وسیما از قبیل فیلم نامه ها، نمایشنامه ها و ....» در زمرۀ اهداف سروش در نظر گرفته شده است.

انتشارات سروش کتاب های خود را عموماً در «چاپخانۀ سروش» به چاپ می رساند. این چاپخانه با در اختیار داشتن تجهیزات و نیروی فنی مناسب، علاوه بر عرصۀ خدمات چاپ و صحافی به بخش کتاب سروش، چاپ مجله سروش کودک و ضمیمۀ خردسال آن و نیز چاپ کتاب و مجلات سازمان صدا وسیما و متقاضیان دیگر را هم بر عهده دارد.


 تبلیغات

  نشست های سروش