صفحه اول اخبار اخبار منتخب کتاب «تئاتر تجربی» بازنشر و به چاپ هشتم رسید
بازدید: ۸۸

کد خبر: ۵۸۱۷
دوشنبه ۱۳ دي ۹۵ ساعت ۹:۲۹

کتاب «تئاتر تجربی» بازنشر و به چاپ هشتم رسید

به گزارش روابط عمومی انتشارات سروش

به‌دلیل استقبال مخاطبان کتاب «تئاتر تجربی» نوشتۀ جیمز روز-اِوَنز ترجمه مصطفی اسلامیه بازنشر و به چاپ هشتم رسید و تا هفتۀ پیش‌رو مجدداً وارد بازار نشر می‌گردد.

 

تجربه کردن، یورش بردن بر ناشناخته‌هاست؛ چیزی است که فقط پس از وقوع می‌توان چارچوبش را مشخص کرد. نوگرا (آوانگارد) بودن در حقیقت در صفِ مقدم بودن است. هر یک از چهره‌های مهم این کتاب، امکانات تئاتر را به‌عنوان هنر گسترش داده‌اند و برای هریک از آنان تجربه معنایی متفاوت داشته است. برای استانیسلاوسکی به‌معنای اهمیت بازیگر بوده، حال آنکه برای کریگ امکانات صحنة تئاتر اهمیت داشته است. میرهولد و راینهارت بر اهمیت کارگردان تأکید داشتند و آپیا بر استفاده از نور. برشت سروکارش با کشف سرشت آموزشی تئاتر بود و آرتو معتقد شد که تئاتر باید آن اشاراتی را که در وادی کلمات است منعکس کند، نه واقعیت هر روزی طبیعت را. تئاتر نیکلائیس نشان‌دهندة ترکیبی از مفهوم تئاتر بی‌کلام آرتو و تصویر کریگ از توده‌های انتزاعی متحرک است. گروتوفسکی و باربارا و پیتر بروک هم عاقبت به جوهر تئاتر بازگشتند؛ به ارتباط بین بازیگر و تماشاگر. سیر این تطوّر نکات بی‌بدیلی را معیّن می‌سازد که جیمز روز اِوَنز استادانه به آنها پرداخته است.

 

علاقمندان می‌توانند جهت تهیۀ کتاب بصورت تک جلدی و کلی، به فروشگاه مطهری سروش به نشانی: خیابان شهید مطهری، نرسیده به خیابان شهید مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱ و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۹۷۹۳۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند.

دیدگاه شما چیست؟
نام شما:
آدرس پست الکترونیک شما:
تلفن شما:
دیدگاه:

Share/Save/Bookmark