صفحه اول اخبار اخبار منتخب همزمان با جشن تولد قیصر امین‌پور تولد دوبارۀ سروش نوجوان
بازدید: ۱۸۶

کد خبر: ۵۸۶۶
سه شنبه ۲۹ فروردين ۹۶ ساعت ۴:۲۸

همزمان با جشن تولد قیصر امین‌پور تولد دوبارۀ سروش نوجوان

سروش نوجوان، نشریۀ محبوب نوجوانان دیروز، پس از ده سال وقفه مجدداً منتشر می‌شود.

دکتر مجید بلالی مدیرعامل مؤسسۀ انتشارات سروش در زادروز دکتر قیصر امین‌پور، بنیانگذار نشریۀ سروش نوجوان از انتشار دوبارۀ این نشریه پس از وقفه‌ای ده ساله خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی انتشارات سروش، دکتر بلالی مهمترین دلیل این اقدام را خلأ و شکاف بزرگ در کشور در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری فرهنگی برای این گروه سنی دانسته و یکی از پرتلاطم‌ترین و حساس‌ترین برهه‌های زندگی است که شخصیت و مسیر آینده افراد جامعه در آن شکل می‌گیرد. وی خاطرنشان کرد دلیل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی امروز ناتوانی یا ضعف نهادهای اصلی جامعه چون خانواده، مدرسه و رسانه در هدایت فکری نوجوانان است. کودکان دیروز که امروز به بلوغ جسمی رسیده‌اند، تاحدی استقلال اقتصادی و اجتماعی دارند، به‌صورت کامل زیر چتر خانوده نیستند و در مدرسه و جامعه هم مسیرهای ناهموار فراوان آنها را سردرگم می‌کند. درچنین شرایطی احتمال انحراف بیشتر می‌شود و ابزارهای ارتباطاتی چون موبایل و ماهواره امکان تربیت و پرورش در نهادهای رسمی و مطمئن جامعه را سخت‌تر کرده است و این شکاف برای آبنده نوجوان بسیار خطرناک است. برهمین اساس سیاستگذاران فرهنگی در سازمان صدا و سیما اقدام به تأسیس شبکه امید و مجله سروش نوجوان گرفته‌اند.

سروش نوجوان، ماهنامۀ ادبی هنری بود که در فروردین ماه ۱۳۶۷ با سردبیری قیصر امین‌پور، منتشر شد و توانست نسلی جدید از نویسندگان و شاعران را در بین خوانندگان نوجوان پرورش دهد. این نشریه به‌دلیل برخی مشکلات در اسفند ۸۵ از انتشار بازماندو طی ۱۸ سال فعالیت یکی از تأثیرگذارترین نشریه‌های کشور بود و توانست نه تنها بر میلیون‌ها نوجوان کشور تأثیرگذارد بلکه چندین نسل از شاعران و نویسندگان و روزنامه‌نگاران با الهام از آن و در تعامل با وی به جامعه فرهنگی کشور معرفی شده و خوش درخشیدند. به گفته بلالی مهمترین دلیل موفقیت سروش نوجوان توجه جدی به نوجوانان اهل قلم بود.

همچنین در روز شنبه دوم اردیبهشت ماه ساعت ۱۰ صبح، مراسم جشن تولد قیصر امین‌پور با حضور نویسندگان و همکاران این شاعر فقید و علاقه‌مندان به ایشان در ساختمان انتشارات سروش برگزار می‌گردد.

دکتر قیصر امین‌پور، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در روز ۲ اردیبهشت سال ۱۳۳۸ در گتوند دزفول به دنیا آمد و در ۸ آبان سال ۱۳۸۶ پس از ۸ سال بیماری ناشی از یک تصادف شدید، درگذشت.

دیدگاه شما چیست؟
نام شما:
آدرس پست الکترونیک شما:
تلفن شما:
دیدگاه:

Share/Save/Bookmark