صفحه اول اخبار اخبار منتخب کتاب " رساله محبت " استاد شجاعی بر پله پنجم نشست
بازدید: ۲۶

کد خبر: ۵۹۳۵
يكشنبه ۱۵ مرداد ۹۶ ساعت ۱۰:۴۸

از سوی انتشارات سروش؛

کتاب " رساله محبت " استاد شجاعی بر پله پنجم نشست

چاپ پنجم کتاب " رساله محبت" به‌انضمام نه کلام در باب معارف الهی تألیف آیت الله استاد محمد شجاعی از سوی انتشارات سروش منتشر و وارد بازار نشر شد.

به گزارش روابط عمومی انتشارات سروش؛ عشق در تداول عامه عبارت است از هیجان و شوق مستمر و غلبة محبت نسبت به محبوب که اوج آن وصال با محبوب اسـت، امّا در اصطلاح حکما و عرفای اسـلامی، مخصـوصاً در ایران، غالبـاً مرادف و معـادل وَدّ و حتّی حُبّ  به کار می رود وآن را عبارت می دانند از میل طبیعی شدید به آنچه مطلوب و لذت بخش طبع اسـت و سبب آن ممکن است خودپرستی یا جلب نفع باشد یا علاقه به خیر و جمال و نیکی، یا حتّی توافق و تناسب روحانی و معنوی؛ و آنچه منشأ عشـق الهی شمرده شده است همین توافق روحانی و معنوی است.

در اندیشة اسلامی حتّی ایمان حقیقی از جنـس محبّت است: ایمان حقیقی وصف دل و شأن آن است، همچنین عبادت اصلی و علم و ادراک نیز در اصل وصف دل و شأن آن است. محبّت آثار و آدابی دارد و ریشـه های آن را در شریعت و آیین های عبـادی و معـارف اسـلامی می توان جست وجو کرد که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

این اثر با تبیین مضامینی در زمینه ایمان حقیقی، عقل، علم و ادراک به بررسی تحولات قلبی انسان، حالات آن، محبت و آثارش در فرهنگ اسلامی می پردازد. نویسنده ایمان حقیقی را مربوط به دل ها دانسته و با اهتمام به آموزه های قرآنی، وصف و شآن آن را از آیات به اثبات رسانده و آن را ویژگی اصلی مومنان معرفی کرده است.

آنچه قرآن در این زمینه بیان می‌کند و اسراری که در این آیات نهفته است، چیزی نیست که بتوان در گفته‌ها و نوشته‌ها آورد، زیرا علاوه بر این که حقایق نوری و مقاصد عالیه قرآن کریم در این حوزه مانند زمینه‌های دیگر، از ما پوشیده است، آن مقدار هم که فهمیده می‌شود، ممکن نیست همه آن به گفته و نوشته بیاید، برای این که این قسمت به افرادی اختصاص دارد که از مکاشفات و مشاهدات صحیح برخوردارند، یعنی یافتنی است و گفتنی و شنیدنی محسوب نمی‌شود. قسمتی هم بسیار دقیق و عمیق است و برای اکثر اشخاص قابل فهم و هضم نیست و قسمتی نیز که می‌شود گفت و فهمید، احتیاج به شرح و بسط طولانی دارد.

 مولف در بخش اول کتاب در شش فصل: "ایمان حقیقی، وصف دل و شأن آن است"، "عبادت اصلی، وصف دل و شأن آن است"، "علم و ادراک، در اصل، وصف دل و شأن آن است"، "تحول دل و حالات و آثار و آداب"، "محبت" و "آثار محبت و آداب آن"، به تبیین جایگاه دل در ایمان پرداخته است و در بخش دوم با بیان نه کلام "معارف در مخاطره دو عامل"، "ضرورت تبیین صحیح معارف"، "تصویر ناصحیح معارف و تبعات آن"، "غیب روزه و ضیافت الهی"، "عبودیت"، "آیت خواب و آیت های موجود در آن"، "کتاب یا صحیفه عمل انسان"، "خواب دنیا و غفلت از عالم عهد" و "حذف ها و تعبیرهای سوال برانگیز" به بیان معارف الهی می پردازد.

چاپ پنجم این اثر در ۳۰۹ صفحه و با قیمت ۱۶ هزار تومان توسط انتشارات سروش منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

مشتاقان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان شهید مطهری، نرسیده به خیابان شهید مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱ یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۴۹۳۶۲۰-۰۲۱ مراجعه کنند.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir  امکان پذیر است.

دیدگاه شما چیست؟
نام شما:
آدرس پست الکترونیک شما:
تلفن شما:
دیدگاه:

Share/Save/Bookmark