پزشکان بدون مرز با هماهنگی وارد کشور شدند/ آمریکا به دنبال بهره برداری سیاسی از بحران کرونا

پزشکان بدون مرز با هماهنگی وارد کشور شدند/ آمریکا به دنبال بهره برداری سیاسی از بحران کرونا

[ad_1]

با اشاره به حضور ظریف در نشست کمیسیون امنیت ملی مجلس؛

سیدحسین نقوی‌حسینی در توضیح  نشست امروز (چهارشنبه 27 فروردین ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر امور خارجه، گفت: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در این نشست مسائل حوزه سیاست خارجی در شرایط فعلی را پراهمیت دانست و گفت که «مسائل عراق، تحریم‌ها و خصومت آمریکایی ها، تاثیر کرونا بر مسائل سیاست خارجی و این‌گونه مسائل باید مورد بررسی قرار گیرد.

قدرت های سلطه گر دنبال حاکمیت خود در دوران پسا کرونا

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آقای ظریف در ادامه نشست با بیان اینکه کرونا در سطح بین المللی تحولات عمیقی را ایجاد کرده که در حال حاضر قابل ارزیابی دقیق نیست، گفت که «اینکه چه مسائلی در آینده برای کشورها رقم بخورد سوال مهمی است، ما در وزارت امور خارجه این موضوع را دقیق بررسی و رصد می‌کنیم. این فرایند نیازمند مطالعه دقیق است. قدرت های سلطه گر تلاش می کنند حاکمیت خود را در دوران پسا کرونا خود را حفظ کنند ولی اتفاقات و نحوه عمل آمریکایی‌ها نتایج عکسی برای آنها داشته است.»

نقوی حسینی ادامه داد: وزیر امور خارجه همچنین یادآور شد که «تلاش و پیشرفت‌های خوبی در آزادسازی پولهای جمهوری اسلامی صورت گرفته و به سرانجام خواهد رسید. بیشترین کمک و همراهی در مبارزه با کرونا و در کاری و تامین نیازها بین وزارت خارجه و وزارت بهداشت و درمان نیز انجام شده است.»

وی ادامه داد: آقای ظریف در ارتباط با تحولات اخیر در کشور عراق نیز گفت که «سیاست جمهوری اسلامی ایران حفظ استقلال، آرامش و حاکمیت دولت عراق طبق قانون اساسی این کشور است، همان گونه که در سوریه و افغانستان هم این سیاست را دنبال می‌کنیم. روند صلح در منطقه باید در اختیار کشورهای منطقه باشد و کشورهای خارج از منطقه و قدرت های مدعی نباید دخالت کنند. ایران خواهانآتش بس و توافق در افغانستان است و در جهت آن تلاش می‌کنیم.»

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: وزیر امور خارجه در ادامه توضیحات خود یادآور شد که «پیروزی های عینی شرایط را برای آتش بس و رفع محاصره فراهم کرده است، امیدواریم مجموعه تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به نتیجه برسد.»

ورود پزشکان بدون مرز با هماهنگی های انجام گرفته

نقوی حسینی با اشاره به توضیحات ظریف در مورد پزشکان بدون مرز، گفت: وزیر امور خارجه گفت که «پزشکان بدون مرز در تهران دفتر دارند و طرف آنها وزارت کشور است. الحمدلله نیازی به خدمات آنها نداشتیم. ورود این گروه از افراد با هماهنگی‌ها و درخواست‌هایی انجام شده بود، وزارت خارجه خودش بدون هماهنگی برای کسی ویزا صادر نمی کند، قطعاً هدف استفاده از ظرفیت آنها بوده است.»

تاکید وزارت اطلاعات بر بهره برداری سیاسی آمریکا از شرایط کرونا

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ادامه جلسه امروز آقای امیری از وزارت اطلاعات درباره نحوه و میزان مراوده با کشورهای منطقه و استفاده از ظرفیت‌های آنها و همچنین اقدامات انجام شده در جهت بازگرداندن ایرانی‌های خارج از کشور در شرایط کرونا، توضیح داد و گفت که « آمریکایی‌ها تلاش بسیار کردند تا از موضوع کرونا بهره‌برداری سیاسی کنند و ایران و چین را مورد اتهام و فشار قرار دهند. همچنین تضعیف محور مقاومت در شرایط کرونا را در دستور کار قرار دادند و به دنبال ناامن سازی و ایجاد اغتشاش در این کشورها هستند.»

واکاوی تحولات عراق و افغانستان در حضور نمایندگان سپاه و ستاد کل

نقوی حسینی با بیان اینکه در ادامه نشست نماینده‌ هایی از سپاه پاسداران، سپاه قدس، سازمان انرژی اتمی و ستاد کل نیروهای مسلح حضور پیدا کردند، افزود: سردار زارعی گفت که «وضعیت با ثبات و مشارکت فعال مردم در صحنه عراق نشان دهنده پایداری، استحکام و پیشرفت این کشور و آینده روشن عراق است. امیدواریم انتخاب الکاظمی آثار مثبت و رو به جلویی را در شرایط فعلی عراق ایجاد کند. تاکید بر اجرای قانون مصوب پارلمان عراق مبنی بر خروج آمریکا از عراق از سوی دولت آینده عراق نشان دادن همان ثبات و استحکام است.»

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: سردار زارعی در ادامه سخنان خود یادآور شد که «آمریکایی ها به دنبال حضور و ادامه حضور خود در عراق هستند ولو اینکه این هدف را با کاهش نیروها و محدود کردن پایگاه‌های خود دنبال کنند. در افغانستان حاکمیت سه گانه غنی، عبدالله و طالبان هم باید به نفع اتحاد، انسجام، استحکام، امنیت و ثبات در افغانستان سامان پیدا کند.

گفتنی است؛ در این جلسه آقایان علیرضا رحیمی، مصطفی کواکبیان، شهروز برزگر، علاءالدین بروجردی، محمدجواد جمالی نوبندگانی و مسعود گودرزی اظهار نظر کردند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *