کرونا و ضعف الگوی مدیریت غرب

کرونا و ضعف الگوی مدیریت غرب

[ad_1]

با وجود این فراگیری، دولت سلطه‌جوی آمریکا در مقابل جبهه متحد اروپایی-آسیایی برای مقابله و مدیریت بحران شیوع کرونا ایستاد و مانع از تبلور ظرفیت‌های واقعی کشورها برای جلوگیری از بروز یک فاجعه انسانی شده است.

کشورهای اروپایی همه ظرفیت‌ها، امکانات و فناوری خود را در زمینه‌های پزشکی و بهداشتی به عرصه آورده‌اند تا در کنار دولت چین بتوانند در مقابل این اپیدمی جهانی بایستند.
نکته قابل تأمل در این پدیده نوظهور جهان این است که ما شاهد دوران نوین بلوک بندی کشورها در مقابل یکدیگر هستیم. در حال حاضر کشورها به دو دسته موافق امنیت و سلامت بشریت و سلطه‌جو و مخالف نظم و سلامت بشری تقسیم شده‌اند؛ در رأس کشورهای دسته دوم که کمترین ارزشی برای بشریت قائل نیستند و با تبعیض در زمینه درمان انسان‌ها رفتار می‌کنند، آمریکا قرار دارد.

کم نیستند گزارش‌هایی که نشان می‌دهند در آمریکا بیمارستان‌ها دستور گرفته‌اند بیماران سیاه‌پوست را پذیرش نکنند و کشورهای اروپایی به بیمارستان‌ها توصیه کرده‌اند در پذیرش بیماران اولویت را به جوان‌ها و افراد مولد بدهند.

در نگرش غربی جوانان تولیدکننده و مولد محسوب می‌شوند؛ در چنین نگرشی افراد مسن و پا به سن گذاشته هیچ جایگاهی ندارند و برای آنها هیچ ارزش انسانی قائل نیستند.

آمریکا و اروپا به ظاهر در تأمین و تولید لوازم و امکانات پزشکی و درمانی محدودیتی ندارند، ولی شیوع کرونا و تبدیل شدن دنیا به صحنه نبرد واقعی در زمینه درمانی نشان داد که غربی‌های مدعی تمدن و پیشرفت، ضعف‌ها و مشکلات فراوانی در زمینه تأمین اقلام پزشکی و درمانی دارند. این کشورها حاضرند برای بقای خود متحدانشان را زیر پا بگذارند که به عنوان نمونه آمریکا کالای پزشکی اروپا را در پای هواپیما می‌خرد و از چین به مقصد واشنگتن بارگیری می‌کند.

کوچک‌ترین کمبود در زمینه تأمین مواد غذایی و بحران تولید و توزیع امکانات پزشکی، درون مایه کشورهای متمدن غربی را به منصه ظهور رساند و دوربین‌های رسانه‌های غربی را ناگزیر کرد تصاویر فاجعه‌بار صف‌های طویل خرید ماسک و دستکش را منعکس کنند، صف‌های طولانی‌ای که گاهی به زد و خورد و درگیری‌های خیابانی تبدیل می‌شد.

دیدن این تصاویر در کشور آمریکا که قبله آمال غربگرایان و حامیان قدرت پوشالی جهان است، وجهه این کشور به ظاهر قدرتمند را چه در زمینه تأمین اقلام و امکانات پزشکی و چه در تأمین مواد غذایی درهم شکست و امید مردم دنیا و متحدانشان را که هیچ، امید ینگه دنیانشینان را ناامید کرد و موجی از سرخوردگی و اضطراب را در ایالت‌های مختلف آمریکا به وجود آورد تا جایی که رئیس جمهور امریکا در همه ۵۰ کشور اعلام وضعیت بحرانی و اضطراری نمود.

فراگیری ویروس «کووید -۱۹» مدیریت بحران غربی‌ها و آمریکا را با چالش جدی مواجه کرد. در حالی که رسانه‌های معاند لندن نشین در حالت تبلیغات منفی و موج سواری علیه ایران بودند، شیوع کرونا باعث شد زاویه دوربین‌ها به سمت آمریکا و اروپا بچرخد و افکار عمومی جهان هم‌زمان با توانایی جمهوری اسلامی ایران در زمینه مدیریت و کنترل ویروس کرونا، ناتوانی غربی‌ها را در زمینه مداوای افراد مبتلا به کرونا در فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا به تصویر بکشند.

از سوی دیگر در حالی که آمریکا مدعی بود می‌تواند کرونا را کنترل کند و این ویروس در واشنگتن عادی تلقی می‌شد، این روزها فاجعه ملی به بار آورده است و دونالد ترامپ برای عبور از این بحران ناچار است در شهرها و ایالت‌های مختلف قوانین منع آمد و شد را اجرا کند.

با توجه به مشکلاتی که دنیا را گرفتار کرده است، مشاهده می‌کنیم همچنان دولتمردان آمریکا از شرارت و کینه‌توزی علیه ملت شریف ایران دست برنمی‌دارند و با تمدید و اعمال انواع تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و دارویی مرتکب بزرگترین جنایت‌ها علیه بشریت و مردم بزرگ و صبور ایران شده‌اند، ولی با وجود همه فشارها و تحریم‌ها از سوی آمریکا و غربی‌ها مشاهده کردیم که دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران چگونه با بهره‌گیری از رهنمودهای مدبرانه و هوشمندانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و با سلاح ازخودگذشتگی، ایثار، مقاومت و هوشیاری توانستند جواب دندان شکنی به مستکبران و ظالمان مدعی حقوق بشر بدهند.

کادر درمانی و تمام ظرفیت‌های کشور با وجود همه کمبودها و کارشکنی‌ها توانستند با اتکا به ظرفیت‌ها و استعدادهای داخلی در مدیریت و مبارزه با این بیماری و نیز تلاش مجاهدانه، مجدانه و شبانه‌روزی در کنار مردم ایران بایستند.

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *