طرح ۳ مرحله‌ای ترامپ برای بازگشایی اقتصاد کرونازده آمریکا

طرح ۳ مرحله‌ای ترامپ برای بازگشایی اقتصاد کرونازده آمریکا

[ad_1]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، به نقل از رویترز، دونالد ترامپ راهکار‌های جدیدی برای ایالت‌های آمریکا در جهت برداشته شدن تعطیلی‌های ناشی از ویروس کرونا طی یک طرح سه مرحله‌ای ارائه داد تا بدین ترتیب اقتصاد آمریکا را در بحبوحه جنگ با همه‌گیری ویروس کرونا احیا کند.

 ترامپ در این توصیه‌ها از  تمام ایالت‌ها می‌خواهد ۱۴ روز قبل از اجرای این طرح یک روند نزولی از موارد ابتلا به ویروس کرونا  نشان دهند. طی این طرح، محدودیت‌های اعمال شده بر کسب و کار‌ها به تدریج برداشته می‌شود. هدف از اجرای این محدودیت‌ها جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بود.

 ترامپ به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «ما این محدودیت‌ها را یکباره بر نمی‌داریم. این کار قدم به قدم انجام می‌شود». ترامپ در اوایل همین ماه گفته بود قصد دارد اقتصاد را ناگهانی باز کند.

این طرح برای فرمانداران ایالت‌ها چند توصیه دارد نه دستور. این برخلاف اظهارات دونالد ترامپ است که تاکید داشت در باز کردن اقتصاد کشور اختیار تام دارد. مسئولیت چنین تصمیماتی بر عهده مقامات ایالتی است نه فدرال.

 این طرح در صورت شکست یک حمایت سیاسی هم برای ترامپ دارد. رئیس جمهور جمهوری خواه آمریکا که قرار است در نوامبر دوباره انتخاب شود، با انتقاد‌هایی مبنی بر جدی نگرفتن ویروس کرونا در هفته‌های اول شیوع آن مواجه شده است.

 ترامپ گفت مهلت دستورالعمل‌های جدید در برخی ایالت‌ها که قرار بود تا پایان آوریل ادامه داشته باشد، پایان یافته است و میتوانند از روز جمعه وارد مرحله اول بازگشایی اقتصادی شوند. به گفته ترامپ ۲۹ ایالت به زودی باز خواهند شد.

 طبق راهکار‌های ترامپ، قبل از بازگشایی اقتصاد، بیمارستان‌ها باید یک برنامه منطقی آزمایش آنتی بادی برای کارگران بخش سلامتی اجرا کنند. ایالت‌ها باید توانایی برپایی مکان‌هایی برای بررسی و آزمایش افرادی را که دارای نشانه‌های این بیماری هستند داشته باشند و سابقه تماس آن‌ها با دیگران را بررسی کنند. تاسیسات بهداشتی هم باید توانایی تولید بالای لباس‌های حفاظت شخصی را در صورت افزایش دوباره موارد ابتلا به این ویروس به دست آورند.

طبق این راهکارها، در مرحله اول بازگشایی اقتصادی اجتماع بیش از ۱۰ نفر از مردم برای حفظ فاصله گذاری اجتماعی ضروری خواهد بود. سفر‌های غیر ضروری باید به حداقل برسند، دورکاری باید تشویق شود  ومناطق عمومی در ادارات باید بسته شوند.

 مدارس در مرحله اول بسته خواهند بود، ولی اماکن عمومی مثل سینما ها، رستورانها، استادیوم‌های ورزشی و مکان‌های مذهبی با رعایت پروتکل‌های فاصله گذاری اجتماعی باز خواهند شد.
 مرحله دوم در مناطقی اجرا می‌شود که موارد ابتلا به ویروس کرونا در آن افزایش دوباره نداشته‌اند و طبق آن گردهمایی بیش از ۵۰ نفر ممنوع خواهد بود. سفر‌های غیر ضروری می‌توانند آغاز شوند و مدارس و اردوگاه‌های جوانان می‌توانند دوباره باز شوند. بیمارستان‌ها می‌توانند جراحی‌های غیر ضروری انتخابی را انجام دهند. این جراحی‌ها برای درامد بیمارستان‌ها ضروری هستند.

 در مرحله سوم کارگران به تعداد نامحدود می‌توانند بر سر کار‌های خود حاضر شوند، ولی برای جلوگیری از گسترش دوباره ویروس کرونا، اقدامات بهداشتی باید افزایش یابد و فاصله ایمن بین آن‌ها باید رعایت شود.

ترامپ سعی دارد اقتصاد آمریکا را که تعطیلی‌های ناشی از ویروس کرونا ضربه سختی به آن زده و میلیون‌ها نفر را بیکار کرده است، دوباره احیا کند. بیش از ۲۰ میلیون نفر طی یه ماه گذشته درخواست مزایای بیکاری کرده اند و بیش از ۹۰ درصد کشور در حالت تعطیلی قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *