بیماران سرطانی در مقابله با کرونا چه می‌کنند؟

بیماران سرطانی در مقابله با کرونا چه می‌کنند؟

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، علی یعقوبی جویباری، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: گروه‌هایی تحت عنوان گروه‌های پرخطر در مواجه با ویروس کرونا قرار دارند و افرادی که شیمی درمانی می‌شوند در گروه‌های پرخطر ابتلا به این ویروس قرار دارند.

وی با اشاره به شرایط دشوار بیماران مبتلا به سرطان و از طرفی بروز پاندمی کرونا، ادامه داد: افرادی که تحت درمان‌های کموتراپی قرار دارند، به مراقبت‌های اولیه‌ای بیشتری برای مبتلا نشدن به کرونا نیاز دارند و این مراقبت‌ها باید به مراتب با شدت بیشتری انجام شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: شیمی درمانی در برخی از بیماران به عنوان درمان علاج بخش انجام می‌شود؛ در نتیجه تغییرات ویروسی و بروز پاندمی کرونا نباید خللی در روند درمان این افراد ایجاد کند.

وی تاکید کرد: این افراد باید با رعایت اصول بهداشتی لازم درمان‌های خود را طبق پروتکل‌های اصلی توصیه شده توسط وزارت بهداشت انجام دهند.

یعقوبی افزود: باید میزان سود و منفعت شیمی درمانی برای تمامی بیمارانی که تحت درمان قراردارند، مشخص شود تا بتوانیم درمان‌های بعدی را توصیه کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزود: بررسی مرحله شیمی درمانی برای ادامه یا قطع روند درمان ضرورت دارد؛ چرا که باید ارزیابی شود که آیا این درمان‌ها در مواجه با خطرات ناشی از احتمال ابتلای بیمار به کرونا می‌ارزد یا خیر.

وی ادامه داد: گروه دوم بیماران، دارای گسترش دور دست بیماری هستند، این بیماران سود کمتری از شیمی درمانی می‌برند؛ بنابراین به نظر می‌رسد به تعویق انداختن مراحل شیمی درمانی می‌تواند برای این افراد مناسب‌تر و مفید‌تر باشد.

یعقوبی جویباری ادامه داد: برای تمامی بیماران نمی‌توان با یک پروتوکل یا دستورالعمل فعالیت‌های درمانی را انجام داد بلکه لازم است این مهم بررسی شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از طراحی پروتکل‌های هفتگی، دو هفته ای، خوراکی و تزریقی برای گروه‌های مختلفی که تحت درمان‌های شیمی درمانی هستند در بیمارستان امام حسین (ع) خبر داد و گفت: در این برنامه‌های حمایتی موارد مختلفی گنجانده شده است که حتی می‌توان با راهکار‌هایی مراجعات بیماران به بیمارستان کمتر شود.

وی ادامه داد: با پروتوکل‌های تغییر یافته می‌توان درمان‌های مشابه و تاثیرگذاری برای بیماران تجویز کرد و یا در برخی موارد از روش‌های خوراکی به جای روش‌های تزریقی استفاده کرد تا مراجعات بیماران به مراکز درمانی کاسته شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از اجرای درمان‌های سرپایی شیمی درمانی خبر داد و گفت: این درمان‌ها سابق بر این بین ۴۸ یا ۴۶ ساعت زمان بر بوده، اما با تدابیری که اتخاذ شده بیمار حداکثر دو تا سه ساعت بیشتر در بیمارستان حضور ندارد.

وی با تاکید بر اینکه با کاهش مراجعان در اتاق‌های انتظار زنجیره انتقال کووید ۱۹ نیز قطع خواهد شد، اظهار کرد: به افراد بهبود یافته نیز توصیه می‌شود تا جائی که امکان دارد از مراجعه حضوری برای چکاپ‌های دوره‌ای در دوران پاندمی پرهیز کنند.

یعقوبی جویباری از برقراری ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی با بیماران مبتلا و بهبود یافته این مرکز درمانی و بهداشتی خبر داد و خاطرنشان کرد: بیماران می‌توانند بدون مراجعه حضور از طریق شبکه‌های اجتماعی از مشاوره پزشکان بهرمند شوند.

وی درباره غربالگری و انجام اعمال تشخیصی بیماران، گفت: با مشورت پزشک بهتر است خیلی از موارد تشخیصی تا پایان پاندمی به تعویق بیفتد؛ ضمن اینکه اطمینان به پزشک معالج و تیم درمان را بهترین راه حل برای درمان مناسب است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به افرادی که تحت درمان‌های کموتراپی یا شیمی درمانی هستند توصیه کرد: تا جائی که ممکن است مراجعات خود به مراکز درمانی را به حداقل برسانند، در مراکز درمانی فاصه حداقل یک متری خود را با بیماران قبلی و بعدی رعایت کرده، با حداقل نفرات همراه در مراکز درمانی حضور پیدا کنند و بهداشت عمومی و فردی را با باشدت بیشتری رعایت کنند.

وی رعایت فاصله‌های اجتماعی، استریل کردن سطوح در محیط منازل، جدا کردن وسایل شخصی، شست و شوی مدام دست‌ها خصوصا قبل از هر وعده غدایی، تعویض و شست و شوی لباس‌ها بعد از هربار مراجعه به مراکز درمانی را مورد تاکید قرار داد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *