IMF علی‌رغم مخالفت آمریکا روش‌هایی برای اعطای وام به ایران دارد

IMF علی‌رغم مخالفت آمریکا روش‌هایی برای اعطای وام به ایران دارد

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، تحلیلگران در گفتگو با وبگاه شبکه خبری «الجزیره» تصریح کرده‌اند صندوق بین‌المللی پول (IMF) راه‌هایی برای عبور از سنگ‌اندازی‌های آمریکا و اعطای وام ۵ میلیارد دلاری به ایران دارد.

شبکه خبری الجزیره با اشاره به درخواست ایران از صندوق بین‌المللی پول برای دریافت ۵ میلیارد دلار وام جهت مبارزه با شیوع کرونا نوشته است: «اما درخواست این وام به معنی به دست آوردن آن نیست.»

طبق این گزارش، حتی اگر صندوق بین‌المللی پول تمایل به دادن این بسته کمک به ایران داشته باشد موانع زیادی پیش روی این سازمان قرار دارند: آمریکا بزرگترین سهام‌دار این نهاد بین‌المللی است و می‌تواند از نفوذ خود برای مانع‌تراشی در کمک به ایران استفاده کند.

دولت آمریکا اعلام کرده مخالف اعطای این وام به ایران از سوی صندوق بین‌المللی پول است. «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در تازه‌ترین اظهارنظر در این خصوص دیروز (سه‌شنبه) از تلاش کشورش برای سنگ‌اندازی در اعطای وام توسط صندوق بین‌المللی پول به ایران دفاع کرد.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به درخواست ایران برای اخذ وام ۵ میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول گفت: «الان وقت رساندن پول نقد به دست رژیم ایران نیست. فایده‌ای نخواهد داشت.»

الجزیره نوشته صندوق بین المللی پول می‌تواند راه‌هایی برای عبور از این بن‌بست پیدا کرده و وام ۵ میلیارد دلاری را به ایران اعطا کند.

در حال حاضر نزدیک به ۱۷ درصد از سهام رأی‌دهی در صندوق بین‌المللی پول در اختیار آمریکا است. بزرگترین سهام‌داران بعدی ژاپن و چین هستند که سهم هر یک از آن‌ها ۶ درصد است.

یکی از راه‌های غلبه بر رأی آمریکا این است که گروهی از کشور‌ها با یکدیگر همکاری کرده و از رأی مخالف آمریکا عبور کنند، اما تحلیلگران به الجزیره می‌گویند این سناریویی بعید است.

اما یکی از روش‌هایی که در اختیار این نهاد بین‌المللی قرار دارد استفاده از مکانیسمی به نام «حق برداشت ویژه» (SDR) است.

«حق برداشت ویژه» نوعی پول بین‌المللی است که صندوق بین‌المللی پول برای تخصیص به کشور‌های عضو ایجاد کرده است. خبرگزاری رویترز، این نوع پول را معادل «چاپ» پول جدید توسط بانک مرکزی دانسته است.

SDR می‌تواند تا ۵۰۰ میلیارد دلار نقدینگی مورد نیاز در مواقع اضطراری را برای ۱۸۹ کشور عضو صندوق بین‌المللی پول تأمین کند.

طبق نوشته الجزیره، ایران در حال حاضر ۲.۱ میلیاد دلار حق برداشت ویژه نزد این صندوق دارد. یک تحلیلگر به این رسانه گفته صندوق بین‌المللی پول می‌تواند فروش بخشی از این سهم به یک خریدار را تسهیل کند. پول این معامله را بعد از تبدیل به ارز قابل استفاده‌ای مثل یورو می‌توان به یکی از حساب‌ها بانک مرکزی ایران در خارج از این کشور انتقال داد.

این نوع سوآپ می‌تواند به صورت مستقیم و بدون نیاز به رأی‌گیری بین اعضای صندوق بین‌المللی پول اتفاق بیفتد.

«عبدالناصر همتی» در یک پست اینستاگرامی نوشت: «رئیس صندوق بین المللی پول چند روز پیش در بیانیه رسمی و نیز مصاحبه‌ای که داشت، صریحا اعلام کرد که جامعه بین الملل از صندوق بین المللی پول خواسته تا با ابزار‌های مالی خود به کمک کشور‌های درگیر با شیوع ویروس کرونا بشتابد و پشتیبانی‌ها را در قالب کمک‌های مالی اضطرای به میزان ۵۰ میلیارد دلار اعطا کند.»

وی همچنین گفته بود هیچ کس نبایستی بدلیل کمبود منابع مالی برای تجهیزات پزشکی و مانند آن جانش را از دست دهد.

همتی اعلام کرد: «پیرو این اعلام و برای بهره مندی از این حق ایران، روز جمعه ۱۶اسفند ماه، نامه‌ای به خانم کریستالیناگئورگیوا رئیس صندوق بین المللی پول، نوشته و اعلام کردم؛ براساس اعلان رسمی شما برای پشتیبانی از اعضاء، از جمله ایران و با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورمان و ضرورت تداوم پر قدرت اقدامات پیشگیری، درمان و مقابله با آثار اقتصادی آن، با توجه به میزان سهمیه جمهوری اسلامی ایران در صندوق، خواستار بهره مندی از «تسهیلات تأمین مالی سریع، RFI» درحدود ۵ میلیارد دلار می‌باشیم.»

او خاطرنشان کرد واکنش جامعه جهانی و صندوق بین المللی پول می‌تواند معیار خوبی، برای ارزیابی ادعا‌های آن‌ها در کمک به کنترل این ویروس و کاهش آلام مردم آسیب دیده، باشد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *