تنها برگ برنده ترامپ در انتخابات ایجاد اشتغال در کشور بود / کرونا روابط سیاسی-اقتصادی کشور‌ها را متزلزل کرده است

[ad_1]

غرقی: تنها برگ برنده ترامپ در انتخابات ایجاد اشتغال در کشور بود/ که به همت کرونا آن هم نقش برآب شد

 

مرتضی غرقی کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، درباره تاثیر بحران کرونا در انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا گفت: موضوع کرونا ابتدا باید در جامعه بین المللی مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: کرونا مبادلات اقتصادی و روابط سیاسی- اقتصادی کشور‌ها را دچار تزلزل کرده و حاکمان کشور‌ها بیشتر توجه به درون دارند تا بیرون و این موضوع می‌تواند روابط کشور‌ها را دچار سردی نماید، چون اساسا تبادل اقتصادی بین کشور‌ها کمتر شده و در حال حاضر کشور‌ها به دلیل دست و پنجه نرم کردن با این بحران بیشتر با خودشان معامله می‌کنند و یک خود تحریمی علیه یک کشورتوسط  کشور دیگر اعمال شده است.

غرقی ادامه داد: حال با توضیح این شرایط باید دید این بحران تا چه اندازه می‌تواند روی انتخابات ریاست جمهوری سال جاری در آمریکا موثر باشد به هر حال نگاه جمهوری خواهان یعنی هم حزبی‌های ترامپ روی مباحث توسعه‌ای و جنگ در کشور‌ها و نقطه قوت این حزب و از جمله شخص ترامپ پس از به عهده گرفتن ریاست جمهوری در ایالات متحده ایجاد میلیون‌ها شغل بوده که الان و با شیوع بیماری کرونا از دست رفته است.

این کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: از طرف دیگر یک نقطه منفی در کارنامه ترامپ این است که از زمان به عهده گرفتن ریاست جمهوری در آمریکا بیمه اوباما کِیر که توسط دمکرات‌ها و در دوران اوباما راه اندازی شده بود و هزینه درمان را برای آمریکایی‌ها رایگان و یا به حداقل می‌رسند پس از روی کار آمدن ترامپ به دلیل اینکه هزینه زیادی برای دولت داشت از بین برد و الان نیاز قشار مختلف مردم به این بیمه دو چندان شده است.

وی نکته منفی دیگر در تاثیرگذاری برانتخابات پیش رو در امریکا را ایجاد کمپین‌های متعدد تبلیغاتی توسط ترامپ عنوان کرد و افزود: این کمپین‌ها که با هزینه‌های بالایی مهیا شده بود در شرایط بحران کرونا و به دلیل خلوتی خیابان‌ها برای او کارآمدی ندارد و ترامپ را گوشه رینگ قرار می‌دهد.

غرقی با بیان اینکه شرایط کرونایی اوضاع خوبی را برای ترامپ حتی در داخل کشور خود نیزایجاد نکرده است گفت: مگر اینکه تا چند ماه باقی مانده به انتخابات امریکا کرونا از بین برود و شغل‌های از دست رفته دوباره برپا شوند که البته شرایط سختی به نظرمی‌رسد.

این کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: دور دوم ریاست جمهوری ترامپ با مشکلات جدی رودررو است و گذشته از آن این فرد چهره مطلوبی در مناسبات بین المللی نیز نداشته است وتنها نکته مثبت و برگ برنده عملکرد دولت ترامپ در داخل ایالات متحده و ایجاد رفاه و اشتغال در این کشور بود که آن هم به خاطرکرونا از بین رفته است.

وی با اشاره به آمار بالای کشته شدگان و مبتلایان کرونا در آمریکا که در صدر جدول بیماران کرونایی قرار دارد گفت: این اتفاق نشان دهنده ناکارآمدی دولت در بخش بهداشت و درمان آمریکاست و کرونا شرایط ترامپ را نسبت به قبل و بعد از خود کاملا تغییر داد حال باید دید در دوران پسا کرونا ترامپ چه طورمی تواند شرایط پیش آمده را جبران کند.

غرقی با اشاره به اینکه ترامپ امتیازات بسیاری که از محل فروش اسلحه به دست آورده بود نیزپس از بحران کرونا از دست داد، گفت: یکی از انتقادات زیادی که به عملکرد وی در آمریکا می‌شود این است که مردم کشته‌های حاصل از کرونا را نتیجه بی عملی ترامپ می‌دانند و معتقدند اگر اقدامات پزشکی و بهداشتی در روز‌های اول شیوع بیماری صورت می‌گرفت آمار مرگ و میر و از بین رفتن مشاغل در آمریکا تا این حد بالا نمی‌رفت.

این کارشناس مسائل آمریکا در پایان خاطر نشان کرد: آنچه از شرایط کلی آمریکا به نظر می‌رسد در مجموع نتیجه انتخابت ۲۰۲۰ تا این لحظه به نفع دمکرات‌ها یعنی رقبای ترامپ بوده و آن‌ها دست برتر را دارند حال باید دید طی چند ماه آینده ترامپ چه طور از عهده مدیریت و اداره شرایط پساکرونا در آمریکا برخواهد آمد.

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *