جایگزین دموکراسی در حال مرگ آمریکا چیست؟

جایگزین دموکراسی در حال مرگ آمریکا چیست؟

[ad_1]

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، گلوبال تایمز در مطلبی با توجه به شیوع کرونا در جهان و تحولات آمریکا می‌نویسد: اجماع روز افزون در غرب بر این است که دموکراسی آمریکایی درحال مرگ است و پل کروگمن، مقاله نویس نشریه نیویورک تایمز، یکی از معتقدان آن است. او درمقاله ماه سپتامبر  ۲۰۱۹ خود با عنوان «مرگ دموکراسی آمریکایی» یادآور شد که با تلاش ترامپ برای مسلح ساختن دولت فدرال برای مجازات منتقدان خود، دمکراسی امریکایی به ورطه خودکامگی لغزیده است.

کروگمن  روز ۱۰ آوریل در مقاله دیگری با عنوان «احتمال مرگ دموکراسی آمریکایی» به دستکاری مرحله مقدماتی انتخابات در ایالت ویسکانسین از سوی حزب جمهوریخواه به عنوان نمونه‌ای در اتخاذ خودکامگی به وسیله یکی از احزاب اشاره کرده است. او معتقد است این اقدام و فروپاشی دموکراسی به عنوان عالی ترین نهاد سیاسی در آمریکا بسیار هولناک تر از شیوع کووید ۱۹ و پیامدهای اقتصادی آن است.

دیگر پژوهشگران نیز دریافته های خود به چنین نگرانی اشاره کرده‌اند که از آن جمله  «گزارش سال ۲۰۲۰ رضایت جهانی از دموکراسی» منتشره در ماه ژانویه به وسیله مرکز آینده دموکراسی در موسسه سیاست عمومی بنت در دانشگاه کمبریج انگلیس است.

در این گزارش آمده است: اگرچه رضایت جهانی از سیاست های دموکراتیک از ۴۷.۹  به ۵۷.۵ درصد افزایش یافته ولی آمریکا افول غیر منتظره و عجیبی را تجربه کرده است و کمتر از نصف جمعیت آن از نسخه دمکراسی خود ناراضی هستند. با توجه به سوءمدیریت کووید ۱۹ و تاثیر آن بر وال استریت و تعطیلی موقت اقتصاد آمریکا و افزایش شدید نرخ بیکاری، گمان می رود حداقل ۷۵ درصد از مردم آمریکا از نظام دموکراسی خود در خلال دوره کووید ۱۹ ناراضی شوند.

دو علت اصلی منتشره در گزارش انگلیس شامل عدم عمل به وعده‌ها به وسیله سیاستمداران و لطمه به سطح زندگی به علت نابرابری فاحش درآمدها در جامعه آمریکاست.

عوامل منجر به زوال دموکراسی آمریکایی چندگانه از جمله فساد داخلی (شامل وعده های پوچ، سیاست های پولی، دستکاری اجماع عمومی به وسیله رسانه های گروهی، سوء استفاده از قدرت … ) و فشار بیرونی (شامل سیاست های خارجی یک جانبه گرای آمریکا و نقض های مکرر حق حاکمیت کشورهایی مانند چین) است.

ترامپ از قبل نیز تهدید کرده است که اگر در انتخابات ماه نوامبر برنده نشود هواداران خود را برای شروع جنگ داخلی بسیج خواهد کرد.

اگر نگرانی کروگمن به جا باشد، باید هشدارهای او را در آمریکا و در سطح جهان جدی گرفت. در بدترین سناریو، آمریکا و جهان باید خود را برای شکست ترامپ در انتخابات آماده کنند که در این صورت، ترامپ دست به شورش علیه دولت جو بایدن خواهد زد.

سناریوی کمتر محتمل این خواهد بود که ترامپ و بایدن – همانند ال گور و بوش – به تساوی برسند و دیوان عالی برنده را تعیین کند که احتمال خشونت علیه نامزد پیروز  وجود خواهد داشت که تنها مشابه آن بحران اقتصادی سال ۱۹۲۹ خواهدبود.  هرگونه رویداد حساس می تواند شورش سراسری بی سابقه‌ای را در جامعه آمریکا ایجاد کند.

برای مدیریت بهتر آمریکا چه در دوره بایدن یا ترامپ، اتخاذ دور تازه‌ای از برنامه های موسوم به طرح نو  New Deal  لازم خواهد بود. ترکیبی از سوسیالیسم و اقتصاد بازار مدل چین نیز شاید نمونه خوبی برای آمریکا باشد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *