دولت امسال با کسری بودجه مواجهه است / کاهش قیمت نفت تاثیری بر بودجه ندارد

دولت امسال با کسری بودجه مواجهه است / کاهش قیمت نفت تاثیری بر بودجه ندارد

[ad_1]

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر و عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجو، درباره اصلاح بودجه در شرایط کرونایی اظهار داشت: بودجه به قدری انعطاف دارد که دولت می‌تواند در اینگونه شرایط هم کشور را مدیریت بکند و این اختیار را دارد که تا ۱۰ درصد از بودجه را از سر جمع آن جدا کند تا مشکلش حل شود.

وی ادامه داد: در این شرایط کرونایی نیازی نیست دولت بخواهد در بودجه خود اصلاحاتی انجام بدهد؛ شاید هزینه های درمان افزایش پیدا کرده باشد ولی هنوز به آن میزانی نرسیده است که دولت اختیار نداشته باشد هزینه کند چون از سرجمع عمومی بودجه کشور بالغ بر بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است یعنی تا ۱۰ درصد از آن را دولت می‌تواند جابه جایی انجام بدهد که این قانونی است.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه۹۹ با اشاره به تعطیلی کشور در ماه گذشته گفت: برخی می‌گویند در این تعطیلات، کسب و کاری رونق نداشته است تا بتواند مالیات دولت که سهم چندانی هم در بودجه دارد را بپردازد پس دولت در تامین بودجه به مشکل بر می‌خورد؟ در جواب این سوال باید گفت مالیات به صورت سالیانه است و نه ماهیانه، بالاخره درآمدهای دولت در برخی از ماه ها بیشتر است و در برخی از ماه ها کمتر، پس این مورد تاثیری بر بودجه ندارد.

حاجی دلیگانی افزود: کاهش قیمت نفت هم آن چنان تاثیری بر بودجه کشور ندارد زیرا میزان فروش نفت در بودجه بسیار پایین در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: نکته‌ای که می‌توان مطرح کرد این است که شاید صادرات فرآورده‌های نفتی همانند بنزین که قیمت آن در جهان پایین آمده است تاثیراتی بر بودجه کشور داشته باشد.

حاجی دلیگانی افزود: در تعطیلات با فروش بنزین در کشور، پیش بینی می‌شد به ۱۰۰ میلیون لیتر فروش در روز برسیم که این مورد متاسفانه به ۷۰ میلیون لیتر در روز رسیده است که شاید بتواند درآمدهای دولت را کاهش بدهد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: این کسری بودجه دولت با آغاز به کار بازار و چرخیدن دوباره چرخ اقتصاد می‌تواند این کسری را جبران بکند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *