تشکیل ستاد ملی مدیریت علم و فناوری مقابله با کرونا ضروری است

تشکیل ستاد ملی مدیریت علم و فناوری مقابله با کرونا ضروری است

[ad_1]

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمود نیلی احمدی آبادی رئیس دانشگاه تهران در بیست و هفتمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور که امروز ۴ اردیبهشت ماه ۹۹ به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد با اشاره به نقش دانشگاه‌ها و شرایط این مراکز در شرایط فعلی شیوع کرونا ویروس اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یکی از نهاد‌هایی که بیش از همه تحت تاثیر این ویروس قرار گرفتند، دانشگاه‌ها و مراکز عالی آموزش عالی هستند. دانشگاه‌ها طبیعتا به دلیل حضور گسترده جوانان و کلاس‌های جمعی و فشردگی خوابگاه‌ها، یکی از نگران کننده‌ترین نهاد‌های کشور بود؛ لذا مدیریت این شرایط کار بسیار دشواری بود.

وی تصریح کرد: بحث کرونا ویروس موضوعی است که هنوز دنیا نتوانسته به خوبی آن را مدیریت کند و می‌توانیم بگوییم تقریبا همه دنیا در یک شرایط مبهم حرکت می‌کنند و این کرونا ویروس موضوعی است که هیچ کشوری چه در بحث درمان و چه در بحث مدیریت نمی‌تواند ادعایی در خصوص آن داشته باشد و راه حل روشن و مشخصی را ارائه دهد. چرا که همه یک شرایط مشابهی را تجربه می‌کنند و شاید در این میان داشنگاه‌ها بتوانند نقش بزرگ‌تری را ایفا کنند.

رئیس دانشگاه تهران ادامه داد: با توجه به ابهام مواردی در خصوص شیوع کرونا ویروس، نیاز به علم بیشتر در آن احساس می‌شود و در این شرایط دانشگاه‌ها می‌توانند با حضور و فعالیت خود نقش تعیین کننده‌تری را ایفا کنند.

نیلی تاکید کرد: اولین اقدامی که ما باید در دانشگاه‌ها در مواجهه با شیوع کرونا ویروس انجام می‌دادیم مدیریت دانشگاه‌ها در شرایط بحران بود. به هر حال تعطیلی این مراکز و حرکت به سمت آموزش مجازی یک تصمیم بسیار درستی بود. اینکه دانشگاه‌های بزرگ ما به سرعت توانستند از زیر ساخت‌های الکترونیکی خود در راستای ارائه آموزش‌های مجازی استفاده کنند تا کلاس‌های آموزشی از شکل حضوری به سمت آموزش‌های مجازی بروند. به نظر من این امر برای کشور دستاورد بزرگی بود.

وی تصریح کرد: فرایند آموزش مجازی در حال حاضر در کشور‌هایی که جدیدا به لیست مبتلایان به کرونا ویروس پیوستند به کار گرفته می‌شود. چرا که این مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم آن کشور‌ها نیز گریبان‌گیر هستند. با وجود مشکلاتی نظیر امکان عدم دسترسی دانشجویان به آموزش مجازی و مشکلات تجهیزاتی این امر، اما تصور می‌کنم با مدیریت خوب می‌توانیم این بحران را در آموزش عالی هدایت کنیم.

نیلی تاکید کرد: در حال حاضر آموزش‌های مجازی موجب شد که دانشجویان در خانه بمانند و در عین حال بدون اتلاف وقت به امر آموزش نیز بپردازند. علاوه بر آن اگر این نوع آموزش‌ها وجود نداشت ما در تاریخ باید پاسخگوی این امر می‌بودیم. بنابراین به نظر من آموزش مجازی توفیق بزرگی است و من از دولت خواهش کردم این موضوع را پررنگ کند چرا که نباید به سادگی از این دستاورد کشور بگذریم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *