نرخ تورم ژاپن به نیم درصد هم نرسید

نرخ تورم ژاپن به نیم درصد هم نرسید

[ad_1]

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به مارس بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح ۰.۴ درصد باقی ماند که این رقم کمترین تورم ثبت شده در طول ۹ ماه اخیر بوده است. در بین بخش های مختلف، لباس و کفش با تورم ۱.۳ درصدی بیشترین نرخ تورم را داشته است و پس از این بخش نیز آب و برق با تورم ۱.۲ درصدی و حمل و نقل با ۱.۲ درصد قرار دارند. از سوی دیگر نیز کمترین تورم مربوط به مراقبت های درمانی با ۰.۷ درصد بوده است و پس از این بخش، ارتباطات با یک درصد قرار دارند.

بانک مرکزی ژاپن با توجه به نرخ تورم پایین و کمبود نیروی کار در دوراهی سختی برای تعیین مسیر آینده سیاست‌های پولی خود قرار گرفته است. سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی ژاپن در حال حاضر بزرگ‌ترین بسته محرک در بین کشورهای جهان محسوب می‌شود و اکنون برخی از اقتصاددانان با انتقاد از این سیاست خواستار تغییر رویه کنونی این کشور شده اند.

هم‌چنین هسته تورمی که تغییرات قیمت گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در ۱۲ ماه منتهی به مارس با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۶ درصد رسیده که یکی از بیش ترین سطوح ثبت شده در طول هفت ماه اخیر بوده است. متوسط نرخ تورم ژاپن در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۹۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۷۴ با ۲۴.۹ درصد و کمترین تورم ثبت شده مربوط به اکتبر ۲۰۰۹ با منفی ۲.۵ درصد بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ماه مارس منفی ۰.۱ درصد بوده است.

بانک مرکزی ژاپن دستیابی به تورم دو درصدی را هدف‌گذاری کرده که در از تحقق چنین هدفی در طول سه سال اخیر ناکام مانده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *