توپ‎بازی، صنعتی پیشروتر از سینما؛ فوتبال! تپش ضربان قلب میلیارد‌ها انسان

توپ‎بازی، صنعتی پیشروتر از سینما؛ فوتبال! تپش ضربان قلب میلیارد‌ها انسان

[ad_1]

گروه ورزشی خبرگزاری دانشجو، در ماه های اخیر پس از ظهور ویروس کرونا کووید19، نوعی خانه نشینی برای همه اصناف ایجاد شد غیر از آنهایی که با تهیه و ساخت وسایل پزشکی در ارتباط بودند. آنهایی که کادر درمانی بیمارستان ها را تشکیل می دادند و برخی صنوف که باید لوازم اولیه برای خورد و خوراک مردم را تهیه می کردند.

غیر از آن بسیاری از مشاغل رو به تعطیلی رفتند. بیشتر آنهایی که با سرگرمی مردم در ارتباط بودند از جمله رستوران دارها، آبمیوه فروشی ها، فروشندگان البسه و کیف و کفش، لوازم کامپیوتری و هرچه نیاز اولیه مردم نبود همگی تعطیل شدند. در این بین لطمه بزرگی هم به صنعت سینما وارد شد ولی پس از مدتی سینماگران دریافتند می توان با فروش اینترنتی فیلم ها به نوعی کسب درآمد کرد. غیر از آن اینقدر در دنیا فیلم و سریال ساخته شده که اگر این قرنطینه تا 10 سال هم بطول بینجامد باز هم فیلم و سریالی از کشورهای مختلف باقی می ماند که باز هم فرصت تماشای آن برای خیلی ها بوجود نیامده است.

در این بین قطعا فوتبال، مهمترین سرگرمی اکثر مردم جهان است که پس از سینما می تواند میلیون ها و حتی جمعیتی میلیاردی را همزمان پای تلویزیون بنشاند. شاید یک فیلم در روزها و ماه های سال بتواند جمعیتی بیش از ببیننده های یک مسابقه فوتبال را به تماشای خود بنشاند ولی بی شک تنها رویدادی که در عالم هستی می تواند همزمان یک میلیارد نفر و گاهی بیش از آن را میخکوب کند فقط و فقط فوتبال است. ورزشی با همه ویژگی های سینما یا هر هنر دیگری!

اگر از سینما برای قیاس با فوتبال یاد می شود دلیل اصلی اش به خاطر ویژگی های منحصربفرد آن است. صدها فیلم با موضوعات دراماتیک یا تراژیک در سینما ساخته شده ولی هر سال در مراسم اسکار فیلمی اکران می شود که باز هم تحسین منتقدان را برمی انگیزد و فیلم های ساخته شده قبلی را از یاد می برند. این در سایر ژانرهای سینمایی هم مصداق دارد. در سریال های ساخته شده توسط کمپانی های بزرگ سریال سازی هم، چنین وضعیتی وجود دارد. از این رو است که معتقدیم فوتبال هم شباهتی عجیب به سینما دارد. هر بار اتفاقی خاص، هر بازی یک غم بزرگ برای طرفداران یکی از دو تیم و شادی وصف ناپذیری برای هواداران طرف مقابل!

پایان بندی های تراژیک با سوت داور مسابقه، همراه با حملات قلبی برای طرفداران تیمها، چه برنده و چه بازنده! …و خلق صحنه های چشم نواز از اجرای تکنیک های ناب و بداهه و یا دلخراش از مصدومیت های سختی که برای فوتبالیست های بدشانس در آن بوجود می آید.

فوتبال عین زندگی است! پستی و بلندی هایی که برای فوتبالیست ها و طرفدارانش بوجود می آورد ماجراهای زندگی روزمره همه ماست که هر آن، باید منتظر گل خودرن از زندگی و یا گل شدن توپ هایمان در کسب و کارمان باشیم. پیشرفت در شغلی که داریم مانند صعود به مراحل بالاتر در مسابقات است و بازی در تیم های لیگ های حرفه ای تر. پس فوتبال خود زندگی است که سینما هم با آن صنعت عظیمی که در اختیار دارد تاب برابری با آن را ندارد.

قبول اینکه چنین رویداد دلنشین، جذاب و سرگرم کننده ای حدود دو ماه تعطیل شده و استادیوم های فوتبال خاک می خورند، تلخ تر از هر خبریست. شاید خیلی ها چنین ادعایی را نپذیرند اما همان ها هم وقتی فرزند، همسر، برادر، خواهر یا پدر و مادرشان با اشتیاقی بی مثال به تماشای فوتبال می نشینند حتی برای یک نیمه 45 دقیقه ای سوار بر موج فوتبال شده و از دنیای بدون فوتبال جدا می شوند.

به امید روزی که این ورزش فراگیر و محبوب بار دیگر کلید بخورد و چرخش توپ سحرآمیز فوتبال روی چمن سبز و آرامبخشش دل طرفداران خود را به تپشِ پرضربان قبل برگرداند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *