افشای تبانی خبرنگاران محافظه کار با سیاستمداران آمریکایی

افشای تبانی خبرنگاران محافظه کار با سیاستمداران آمریکایی

[ad_1]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، به نقل از رادیو بین المللی چین، شبکه خبری مستقل «گری زون» اخیراً در مقاله‌ای از فرایند کامل تبانی خبرنگاران محافظه کار آمریکا با سیاستمداران آن کشور برای دامن زدن به نظریه توطئه نشت ویروس کرونا از آزمایشگاه پرده برداشت.

طبق این مقاله، این فرایند با مراحل پراکندن خبر «تسلط عراق بر سلاح کشتار جمعی» در زمان حکومت جرج بوش شباهت‌های زیادی دارد.

در اواخر ماه ژانویه تعداد اندکی مقاله بر مبنای نظریه توطئه «انتشار ویروس کرونا از آزمایشگاه وو هان» مشاهده شده بود. روزنامه «واشنگتن تایمز» در این کار پیشتاز بود و اخیرا، روزنامه واشنگتن پست که تیراژی ۷ برابر آن دارد، چوب این دو امدادی را به دست گرفته است.

هفده هجده سال پیش جرج بوش رئیس جمهور زمان آمریکا با همکاری با جودیت میلر خبرنگار «نیویورک تایمز» خبر کاذب «تسلط عراق بر سلاح کشتار جمعی» را منتشر و شایع و جنگ عراق را آغاز کرد.

شبکه خبری گری زون افشا کرد حالا ترامپ با نوعی همکاری با جاش راجین نیز سعی می‌کنند تا بر اساس چند سند مشکوک، نظریه توطئه «انتشار ویروس کرونا از آزمایشگاه شهر وو هان» را واقعی نشان دهند و با تشدید درگیری با دیگر کشورها، بر شکست‌های خود در برخورد با شیوع کرونا سرپوش بگذارد.

سرچشمه عجیب تئوری «آزمایشگاهی بودن ویروس کرونا»

نظریه «آزمایشگاهی بودن ویروس» که در این گزارش ذکر شده از یک جاسوس نظامی پیشین اسرائیل به نام دانی شوهام سرچشمه گرفته است. او که در این گزارش به عنوان «کارشناس» معرفی شده بود، اظهار کرد: تحقیقات درباره انواع ویروس کرونا در این آزمایشگاه در جریان است و احتمالا انواع ویروس در این آزمایشگاه وجود دارد»، اما او اعتراف می‌کند که هیچ مدرکی برای ادعایش در دست ندارد.

این گزارش را محققان زیادی تکذیب کرده بودند. یک گروه تحقیقاتی مشترک آمریکا، انگلستان و استرالیا در مقاله خود در مجله «نیچر» اظهار کرد: اظهارات مبنی بر آزمایشگاهی بودن ویروس را منطقی نمی‌دانیم. تحقیقات ما به وضوح نشان داده است ویروس کرونای جدید در آزمایشگاه ساخته نشده و این ویروسی نیست که بتوان در آزمایشگاه ساخت.

تکذیب کنندگان فقط این گروه تحقیقاتی نبودند. ۲۷ کارشناس بهداشت عمومی از ۸ کشور نیز در ماه مارس مشترکا در مجله پزشکی «لنست» نامه‌ای علنی منتشر کردند و در آن ضمن حمایت از محققان و دست اندرکاران بهداشتی چین، نظریه توطئه ساخت کروناویروس در آزمایشگاه وو هان را محکوم کردند. آن‌ها در این نامه به روشنی ابراز کردند که ویروس کرونای جدید همانند بسیاری بیماریزا‌های دیگر از طبیعت آمده است.

با این توضیحات، حالا نگاهی دیگری به مقاله ۲۶ ژانویه روزنامه واشنگتن تایمز که این نظریه توطئه را آغاز کرد بیندازیم. بیل گرتز نویسنده این مقاله جز بیماری کرونا، در موضوعات دیگری نیز مقالات انتقادآمیز علیه چین می‌نویسد؛ دانی شوهام به عنوان یکی از منابع اطلاعات این گزارش، یکی از محققان مرکز مطالعات استراتژیک بگین-سادات است و در بسیاری مسائل موضعی راستگرایانه و افراطگرایانه دارد؛ رادیو «آسیای آزاد» منبع اطلاعات دیگر این گزارش بود که همان طور که می‌دانید، بخشی از شبکه تبلیغاتی ایجاد شده توسط سیا است.

تبدیل تئوری توطئه به هسته نبرد تبلیغاتی

در ۱۴ آوریل، جاش راجین در مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست نوشت: در تلگرامی به تاریخ ژانویه ۲۰۱۸ از سفارت آمریکا در چین که طی تصادفی به دست او افتاده نوشته شده است: «آزمایشگاهی در شهر ووهان در حال انجام تحقیقاتی درباره نوعی ویروس کرونای خفاش و انتقال آن به انسان است». هر چند در پایان مقاله نوشت شده که هیچ مدرکی دال بر طراحی ویروس کرونا در دست نیست، اما کلیت محتوای مقاله تلویحا خواننده را به این اقناع می‌رساند که ویروس در همان آزمایشگاه ساخته شده است.

شبکه خبری گری زون این مقاله را متکی بر سندی که مقامات آمریکا می‌خواهد برای اعمال فشار بر دولت چین استفاده کند، عنوان کرده و نوشت: سپس سیاستمداران آمریکا آن را پیگیری کرده و وارد میدان بازی شدند.

تام کاتن نماینده جمهوری خواه کنگره آمریکا ۱۵ آوریل در شبکه خبری فاکس نیوز سخنرانی بلندی ایراد کرده و از چین خواست خسارات ناشی از کرونا را بپردازد.

شبکه خبری گری زون زمان ظهور کاتن در تلویزیون را بسیار دقیق خواند و نوشت این نشان می‌دهد دفتر کاتن، دولت ترامپ و رسانه‌های متحد آن‌ها برای فروش این تئوری توطئه به مردم دست به دست هم داده اند.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا این تئوری توطئه را در معرض دید جهان قرار داده است. او خواستار بازرسی از آزمایشگاه ووهان شد.

همان روز ترامپ گفت ویروس کرونا در آزمایشگاهی در وو هان ساخته شده و این «به نظر می‌آید پایه داشته باشد.»

شبکه گری زون عنوان کرد تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۶ ماه مانده است و حالا یک بحران بهداشتی عمومی احتمالا اقتصاد آمریکا را دچار رکود می‌کند، لذا این نوع تئوری توطئه به هسته نبرد تبلیغاتی ترامپ علیه چین تبدیل شده است.

سوء استفاده از موضوعات تلگرام سفارت آمریکا در چین

در بالا به تلگرامی به تاریخ ۲۰۱۸ سفارت آمریکا در چین اشاره کردیم که جاش راجین مقاله نویس روزنامه واشنگتن پست، یکی از نوشته‌های خود را برای گسترش نظریه توطئه آزمایشگاهی بودن ویروس کرونا در آن منتشر کرد. معلوم است جاش راجین از محتوای این تلگرام سوء استفاده کرده است، زیرا در آن تلگرام فقط تاکید شده که تحقیقات آزمایشگاه وو هان نوعی تحقیقات علمی ارزشمند است.

آنجلا راسموسن ویروس شناس دانشگاه کلمبیا در شبکه اجتماعی نوشت جاش راجین استدلال‌های دقیقی نکرده و از تلگرام برای رسیدن به اهدف خود سوء استفاده کرده است.

شبکه خبری گری زون نوشت: دانشمندان از جاش راجین انتقاد می‌کنند و معتقدند او با هیچ کارشناسی مصاحبه نکرده بلکه با توصیفات مبهم، سعی در پیش بردن یک موضوع سیاسی کرده است. در آن مقاله جاش راجین همچنین از یک مقاله مجله نیچر درباره تحقیقات ویروس کرونای خفاش برای استدلال خود استفاده کرده که مجله در پاسخ به آن، یک ابلاغیه رسمی منتشر کرده است: متوجه شدیم فردی برای اثبات یک نظریه تایید نشده از این مقاله نقل قول و استفاده کرده، در حالی که هیچ مدرکی دال بر آنکه ویروس کرونای جدید یک ویروس ساختگی باشد، در دست نیست.»  

جیسون جیندراک کارشناس ویروس شناسی دانشگاه مانیتبا ۱۷ آوریل در مجله فوربس مقاله جاش راجین را تکذیب کرد و گفت: هیچ مدرکی دال بر انتشار ویروس کرونای جدید از یک آزمایشگاه چین در دست نیست.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *