پیش بینی افزایش قیمت نفت به ۴۰ دلار در نیمه دوم ۲۰۲۰

پیش بینی افزایش قیمت نفت به ۴۰ دلار در نیمه دوم ۲۰۲۰

[ad_1]

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، به نقل از اویل پرایس، محمد ارکب وزیر نفت الجزایر و رئیس فعلی اوپک گفت قیمت نفت با اجرای قرارداد کاهش تولید و برداشته شدن تدریجی محدودیت‌ها در سراسر جهان در نیمه دوم ۲۰۲۰ افزایش یافته و به ۴۰ دلار در هر بشکه می‌رسد.

وی گفت اقتصاد جهان برای مدت طولانی در رکود باقی نمی‌ماند. کاهش ۹.۷ میلیون بشکه در روز از تولید اوپک و متحدانش در ماه‌های مه و ژوئن، قیمت نفت را در نیمه دوم سال جاری میلادی بالا میبرد.

به گفته وزیر نفت الجزایر، در چین که نقطه آغاز شیوع ویروس کرونا است و محدودیت‌های ناشی از شیوع این ویروس هم قبل از بقیه کشور‌ها در آن برداشته شده، بازگشت به شرایط عادی در بخش حمل و نقل، تقاضای جهانی را بالا می‌برد.

تنها چند روز قبل از اجرایی شدن قرارداد تاریخی کاهش تولید اوپک و متحدانش، قیمت نفت دوباره کاهش یافت. این بار دلیل کاهش قیمت، کمبود منابع ذخیره این محصول بود که تأثیری بیشتر از کاهش تولید نفت اوپک پلاس و برداشته شدن تعطیلی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا داشت.

قیمت شاخص نفت برنت در روز دوشنبه با ۵ درصد کاهش به ۲۰ دلار در هر بشکه رسید و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با بیش از ۲۰ درصد کاهش قیمت، کمتر از ۱۴ دلار در هر بشکه معامله شد.

کویت، چهارمین تولیدکننده بزرگ اوپک هفته گذشته اعلام کرد کاهش تولید خود را قبل از ماه مه آغاز کرده است. عربستان سعودی، بزرگترین تولید کننده اوپک و بزرگترین صادر کننده نفت دنیا هم زودتر از موعد تولید خود را پایین آورده است.

سایر کشور‌ها از جمله نیجریه و روسیه عجله‌ای برای کاهش تولید قبل از موعد ندارند.

علی رغم تعهد تولید کنندگان عضو اوپک و متحدانش برای کاهش تولید و بازگشایی اقتصاد‌ها و برداشته شدن محدودیت ها، شرکت کنندگان بازار نفت همچنان بر تهدید پر شدن ذخایر جهانی تمرکز دارند تا تاثیر کاهش تولید و برداشته شدن محدودیت‌ها در سه ماه آینده.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *