//در معدن طلای ساری‌گونی چه می گذرد؟ / اهالی روستاهای اطراف این معدن و کارگران آن

نشت سیانور از معدن طلای ساری‌گونی / مردم منطقه در اعتراض به آلایندگی‌های این معدن دست به تجمع زدند

[ad_1]

مصطفی احمدی، عضو شورای اسلامی روستای بهارلو در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص مشکلات واگذاری معدن طلای ساری گونی گفت: معدن طلای ساری‌گونی در سال ۷۴ با قیمت ۱۴ میلیون تومان به بخش خصوصی (شرکت خدمات اکتشافی کشور) واگذار شد و اکنون محمد فاضلی، مدیرعاملی این معدن را بر عهده دارد.

احمدی افزود: این معدن همچون بسیاری از شرکت‌ها و کارخانجات و مجموعه‌های تولیدی که از سوی سازمان خصوصی سازی به بخش خصوصی واگذار شدند، با ارزشی بسیار پایین‌تر از قیمت واقعی خود در آن سال به شرکت خدمات اکتشافی کشور واگذار شده است.

عضو شورای اسلامی روستای بهارلو ابراز کرد: برآورد اولیه‌ای که از میزان استخراج این معدن و آورده اقتصادی آن صورت گرفته، ۱۰۰ تن طلای خالص بوده است و این نشان می‌دهد که ارزش این معدن در سال ۷۴ بیش از ۱۴ میلیون تومان بوده است!

وی ابراز کرد: ۴ روستا در نزدیکی این معدن واقع شده اند و در ابتدا که قرار بود این شرکت، فعالیتش را در این مجموعه آغاز کند، بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هکتار از زمین‌های مرغوب کشاورزی منطقه را با قیمتی بسیار پایین از مردم منطقه خریداری کردند و اهالی به دلیل اینکه با اینکار می‌توانند شاهد اشتغالزایی در معدن باشند و بومیان منطقه در این مجموعه استخدام شوند، راضی به فروش این زمین‌ها به کمتر از ارزش واقعی شان شدند، اما متاسفانه این مهم محقق نشد و اکنون شاهدیم که نیرو‌های غیربومی در این معدن فعالیت دارند.

احمدی ادامه داد: طلای این معدن با استفاده از سیانور استخراج می‌شود و اینکار ضرر‌های زیادی به محیط زیست منطقه می‌زند و حتی باعث تلفات جانی اهالی منطقه نیز می‌شود. اخیرا شاهد بودیم که این معدن نشت سیانور داشته و حتی از محیط زیست استان پیگیر این ماجرا شدیم و نمونه‌برداری‌هایی از آن صورت گرفته، اما متاسفانه این سازمان و حتی فرمانداری و دادستانی و استانداری کردستان حاضر نیستند نتیجه این نمونه‌برداری را رسما اعلام کنند و با اینکه پیگیر اعلام آن شدیم، هیچ اعلام وضعیتی از آن نشده است.

وی با بیان اینکه گفته شده ۶۰ درصد از طلای کشور از طریق این معدن تامین می‌شود، تاکید کرد: شفاف سازی وضعیت آلودگی زیست محیطی فعالیت این معدن به دلیل نشت سیانور و استخدام‌های فامیلی که در این مجموعه صورت می‌گیرد، خواسته اهالی این منطقه است. با اینکه از ابتدا در قرارداد‌های مربوطه قید شده بود که اولویت با استخدام نیرو‌های بومی در این معدن است، اما فقط حدود ۵۰ درصد از نیرو‌های کارگر این معدن، بومیان هستند و در بخش‌های اداری و دفتری و… از نیرو‌های بومی که فارغ التحصیل دانشگاهی نیز هستند، استفاده نشده است. در اعتراض به این وضعیت نشت سیانور و استخدام‌های غیراصولی که در شرکت صورت گرفته چند وقت پیش اهالی این روستا‌ها و کارگران آن تحصن و تجمعی برگزار کردند، اما هنوز به نتیجه‌ای قطعی در این خصوص نرسیدیم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *