روند بیماری کرونا در کشور نزولی شده/ مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت‌ها شرایط عادی است

روند بیماری کرونا در کشور نزولی شده/ مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت‌ها شرایط عادی است

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، ایرج حریرچی پنجشنبه شب در جلسه ستاد کرونای استان قزوین که در استانداری قزوین برگزار شد اظهار داشت: شرایط کشور عادی نیست و با یک بیماری و انتقال گسترده می‌تواند کشور را به شرایط قبلی بازگرداند و ما را به بحران دیگری برساند.

وی بیان کرد: مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت‌ها شرایط عادی شده و از رعایت پروتکل‌های بهداشتی خودداری کنند، زیرا هنوز در بیمارستان‌ها در حال مقابله و درمان بیماری هستیم.

حریرچی: روند بیماری کرونا در کشور نزولی شده/ مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت‌ها شرایط عادی است
معاون کل وزیر بهداشت گفت: سه استراتژی باید در این شرایط مورد توجه همه شهروندان باشد و همه اقدامات در این جهت تعریف شود تا به وضعیت حاد نرسیم در غیر این صورت محدودیت‌ها اعمال می‌شود.
وی اضافه کرد: باید رعایت فاصله گذاری اجتماعی و توجه به نکات بهداشتی در بازگشایی اماکن به دقت مورد توجه قرار گیرد تا در کنار آن کسب و کار‌ها بتواند به فعالیت خود ادامه دهد و این توجه حتی از گذشته هم بیشتر باشد و در رفت و آمد‌ها لحاظ شود.

حریرچی تصریح کرد: همه کشور‌های موفق در مبارزه با کرونا نسبت به شناسایی افراد مبتلا جدی بوده اند و ما نیز باید این استراتژی را مورد توجه قرار دهیم و با غربالگری و تست افراد نگذاریم افراد آلوده مشکل ساز شوند.

حریرچی: روند بیماری کرونا در کشور نزولی شده/ مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت‌ها شرایط عادی است
معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: نکته سوم این که همه کسانی که با بیماران کرونایی تماس داشته اند حتماً باید مورد تست و غربالگری قرار گیرند، زیرا می‌توانند افراد زیادی را آلوده کنند و این دغدغه جدی است.

حریرچی اظهار داشت: خوشبختانه در استان قزوین اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و منطقه‌ای که در اسفند ماه شرایط خوبی نداشت و آمار بالایی ثبت شده بود امروز به شرایط عادی و کنترل شده رسیده که مرهون تلاش کادر درمانی و پزشکی و همکاری و تعامل مردم و مسئولان است.

وی اضافه کرد: دو ماه است مدارس و دانشگاه‌ها که برای ما بسیار مهم هستند و نیز مراکز کسب و کار، بازار، مساجد و نماز‌های جمعه تعطیل شده تا بتوانیم بیماری را مدیریت کنیم و امرو. ز اگر دچار اطمینان و غرور کاذب شویم به روز‌های قبل بازخواهیم گشت.

حریرچی یادآور شد: کشور را به مناطق سفید، زرد و قرمز تقسیم بندی کرده ایم و هر شهرستانی که به سمت بهبود شرایط و کاهش بیماران مبتلا برود و در کمتر از دو هفته تنها ۴ بستری داشته باشد در وضعیت سفید قرار خواهد گرفت.
وی بیان کرد: هر شهرستانی که سفید اعلام شود محدودیت‌ها برداشته شده و بازگشایی مراکز تعطیل شده بیشتر می‌شود و برای نمونه ورزشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها هم می‌توانند فعال شوند.

حریرچی اضافه کرد: البته هر شهرستانی که شرایط سفید دارد اگر شهروندانش نکات بهداشتی را رعایت نکنند و بی احتیاطی شود و شاهد افزایش بیماری باشیم بلافاصله زرد اعلام شده و محدودیت‌ها ر ا اعمال می‌کنیم لذا بهتر است شهروندان مناطقی که زرد یا سفید است نکات بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.

حریرچی: روند بیماری کرونا در کشور نزولی شده/ مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت‌ها شرایط عادی است
وی اظهار داشت: با توجه به عادی شدن شرایط که در اکثر بیمارستان‌ها ایجاد شده باید به گونه‌ای طراحی و برنامه ریزی کنیم که بخش‌های دیگر مراکز درمانی آلوده ویروس نشود.

معاون کل وزیر بهداشت یادآور شد: تا زمانی که حتی یک بیمار مبتلا به ویروس کرونا داشته باشیم شرایط عادی نیست و باید مردم مراقبت کنند و امیدواریم بتوانیم با مشارکت مردم بر ویروس غلبه کنیم.

بیمارستانها عاری از آلودگی است

حریرچی در ادامه اظهار داشت: متأسفانه یک ترس کاذبی در برخی بیماران که نیازمند مراجعه به درمان هستند ایجاد شده که از مراجعه به بیمارستانها نگران هستند و فکر می‌کنند آلودگی وجود دارد ولی ما اطمینان می‌دهیم که هیچ آلودگی در بیمارستانها نیست و کسانی که بیماری حادی دارند نباید جان خود را به خطر انداخته و از مراجعه برای درمان خودداری کنند.

فرسودگی تخت‌های بیمارستانی قزوین بالاست

وی در خصوص وضعیت درمانی استان هم گفت: میانگین سرانه تخت در کشور به ازای یک هزار نفر ۱.۷۲ صدم و در استان قزوین ۱.۶۵ صدم است و فاصله شما زیاد نیست ولی آمار تخت‌های فرسوده شما بالاست که باید برای بازسازی و نوسازی آن کمک کنیم.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: البته در این میان دانشگاه علوم پزشکی قزوین از دانشگاه‌های بزرگ و مهم است و ما هم کمک می‌کنیم تا طرح‌های توسعه بیمارستانی را اجرا کنید.

۹۰ درصد بیماران در استان باید درمان شوند

وی اضافه کرد: با امکانات خوبی که دارید سیاست ما این است که باید ۹۰ درصد بیماران در داخل استان درمان شوند و بجز جراحی‌های خاص در بقیه موارد نیازی نیست که اعزام بیمار داشته باشید.

حریرچی گفت: از ما بخواهید تجهیزات شما را تکمیل کنیم تا همه بیماران در داخل استان درمان شوند و کسی به تهران و سایر استان‌ها برای معالجه مراجعه نکند.

معاون کل وزیر بهداشت قرار است از بیمارستان بوعلی قزوین هم بازدید کند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *