روش پرداخت مالیات علی‌الحساب پزشکان توسط مراکز درمانی ابلاغ شد

روش پرداخت مالیات علی‌الحساب پزشکان توسط مراکز درمانی ابلاغ شد

[ad_1]

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، امیدعلی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی براساس قانون بودجه سال ۹۹ دستورالعمل پرداخت مالیات علی الحساب پزشکان توسط مراکز درمانی را به ادارات مالیاتی ابلاغ کرد.

در متن بخشنامه پارسا آمده است: پیرو بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۹/۷ مورخ ۱۳۹۹.۰۱.۱۹ در خصوص ابلاغ احکام مالیانی قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، به منظور ایجاد وحدت رویه در اجرای مقررات بند (ح) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مبنی بر اینکه کلیه مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، وابسته به نهاد‌های عمومی، نیرو‌های مسلح، خیریه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلفند ده درصد (۱۰%) از حق الزحمه یا حق العمل پزشکی پزشکان که به موجب دریافت وجه صورتحساب‌های ارسالی به بیمه‌ها و با نقدا از طرف بیمار پرداخت می‌شود به عنوان على الحساب مالیات کسر کنند و به نام پزشک مربوط تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ مورتحساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند.

مالیات علی الحساب این بند شامل کلیه پرداخت‌هایی که به عنوان درآمد حقوق و کارانه مطابق جزء (۲) بند (الف) تبصره (۱۲) این قانون پرداخت و مالیات آن کسر می‌شود، نخواهد بود.

حکم ماده (۱۹۹) قانون مالیات‌های مستقیم در اجرای این بند جاری می‌باشد. به موارد ذیل را مقرر می‌دارد:

۱- کلیه مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، وابسته به نهاد‌های عمومی، نیرو‌های مسلح، خیریه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلف به اجرای مقررات بند (ح) تبصره (۶) قانون فوق الذکر می‌باشند.

۲- مقررات بند مذکور صرفأ ناظر بر حق الزحمه یا حق العمل پزشکی پزشکان می‌باشد که به موجب صورتحساب‌های ارسالی به بیمه‌ها دریافت و با مبالغی است که نقد از بیمار دریافت می‌شود و شاغلین سایر حرف پزشکی از جمله دکتر‌های داروساز و دکتر‌های علوم آزمایشگاهی، مشمول حکم این بند نخواهند بود.

۳- پزشکانی که دارای رابطه استخدامی با مراکز درمانی می‌باشند، مشمول حکم بند (ج) تبصره (۶) قانون فوق الاشاره نبوده و کلیه دریافت‌های پزشک، مشمول مقررات فصل مالیات بر درآمد حقوق می‌باشد.

۴- کلیه مراکز درمانی موضوع بند (۱) این دستورالعمل مکلفند، ده درصد (۱۰%) از حق الزحمه یا حق العمل پزشکی را که به موجب دریافت وجه صورتحساب ارسالی به بیمه‌ها و با دریافت نقدی از طرف بیمار طی سال ۱۳۹۹، به پزشکانی که جزو حقوق بگیران خود نمی‌باشند، پرداخت نموده یا می‌نمایند، به عنوان على الحساب مالیت کسرو تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ صورتحساب، از طریق سامانه پرداخت مالیات تکلیفی پزشکان، موضوع مقررات بند (ج) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، به نام پزشک به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز نمایند.

اعمال مقررات این بند شامل کل حق الزحمه با حق العمل پزشکان اعم از مبالغ پرداخت شده یا منظور شده به حساب مطالبات پزشکان و با تهاتر شده با بدهی ایشان طی سال ۱۳۹۹ می‌باشد.

۵- کسور مذکور و همچنین واریز آن به حساب سازمان امور مالیاتی کشور، به عنوان على الحساب مالیات از مالیات عملکرد پزشکان قابل کسر خواهد بود.

۶- با عنایت به عملیاتی شدن پورتال پرداخت مالیات تکلیفی پزشکان موضوع بند (ح) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، ادارات امور مالیاتی حتی الامکان می‌بایست از دریافت فهرست فیزیکی از مراکز درمانی خودداری نمایند. (به غیر از موارد استثناء همچون مراکز نظامی که سایر فرآیند‌های مالیاتی آن‌ها نیز به صورت دستی انجام می‌گیرد.)

۷- در صورت تخلف مراکز درمانی از انجام تکالیف پیش بینی شده در بند (ح) تبصره (۶) قانون فوق الذکر، علاوه بر مسئولیت تضامنی که با مودی در پرداخت مالیات خواهند داشت، مشمول جریمه‌ای معادل ده درصد (۱۰٪) مالیات پرداخت نشده در موعد مقرر و دو و نیم درصد (۲.۵٪) مالیات به ازای هر ماه نسبت به مدت تأخیر از سررسید پرداخت، موضوع حکم ماده (۱۹۹) اصلاحیه مورخ ۱۳۹۹.۰۱.۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم خواهند شد.

۸- ادارات کل امور مالیاتی مکلفند گزارش عملکرد مربوط به این دستورالعمل و صرفا اطلاعات درخواستی مطابق جدول ذیل را به صورت ماهانه و در قالب اکسل، حداکثر ظرف مدت پنج (۵) روز پس از پایان هر ماه به دفتر حسابرسی مالیاتی ارسال نمایند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *