کاهش قیمت جهانی نفت و احتمال به مسلخ رفتن گاو شیرده

[ad_1]

عابدینی: کاهش قیمت جهانی نفت و احتمال به مسلخ رفتن گاو شیرده

حسن عابدینی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص درخواست سناتور‌های جمهوری خواه آمریکا از ترامپ مبنی بر خروج نظامیان این کشور از عربستان به دلیل جنگ صنعت نفت توسط عربستان علیه آمریکا گفت: آشفتگی در هیئت حاکمه آمریکا به گونه‌ای است که بسیاری از تحلیلگران آن را ناشی از عدم وجود راهبرد می‌دانند.

وی با بیان اینکه این اتفاق تنها به موضوعات سیاسی، اقتصادی و امنیتی آمریکا منجر نمی‌شود، گفت: حتی در حوزه دیپلماتیک و نظامی نیز این امر کاملا نمایان است مثلا ترامپ طی یک روز ممکن است دو دیدگاه متفاوت بروز دهد و اینکه رسانه‌ها صراحتا اعلام می‌کنند او به طور میانگین روزانه ۸ دروغ به زبان می‌آورد ترجمه سیاسی آن، تغییر سیاست‌ها در مورد موضوعات است.

عابدینی افزود: رئیس جمهور ماجراجو و کم خردی که حتی در حوزه‌های بهداشت و درمان خشم پزشکان دنیا را درآورده به گونه‌ای که اعلام می‌کند مردم برای جلوگیری و درمان کرونا مواد ضد عفونی کننده تناول کنند و بعد از فوت تعداد زیادی از مردم و خشم کادر پزشکی عنوان می‌کند که این نظریه تنها یک شوخی بوده است .

این کارشناس مسائل بین الملل مصداق سرایت عدم تعادل ترامپ در رفتار‌های خود در حوزه‌های مختلف را مسئله برجام دانست و خاطر نشان کرد: دو سال قبل رئیس جمهور آمریکا از برجام خارج شد، اما امروز اعلام می‌کند به عنوان یک عضو برجام زمینه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را فراهم خواهد کرد.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور آمریکا یک جا از نهاد‌های بین المللی مثل یونسکو و سازمان بهداشت جهانی در شرایطی خارج می‌شود که جهان درگیر کروناست و در جای دیگر در سیاست داخلی خود بیش از ۴۰ نفر از افراد حلقه اول مشاوران خود را طی دو سال  کنار می‌زند.

عابدینی ادامه داد: این رویه نشان می‌دهد که سیاست آمریکا و ترامپ در دنیا تنها براساس رسیدن به هدف است که هر نوع وسیله‌ای را توجیح می‌کند. هدف ماندن در قدرت و چهره شدن است که برای رسیدن به آن از هر ابزاری استفاده می شود.

این کارشناس مسائل بین الملل در خصوص نحوه تعامل آمریکا با عربستان نیز گفت: بیش از این هم ترامپ از واژه‌هایی مثل گاو شیرده در مورد سعودی‌ها استفاده کرده یا اینکه اگر ما از سعودی حمایت نکنیم در عرض دو هفته سقوط خواهد کرد یا اینکه عدم حمایت ما منجر به فارسی حرف زدن سعودی‌ها خواهد شد و این به معنی آن است که آمریکایی‌ها بهایی برای مزدوران خود در کشور‌های دیگر قائل نیستند و الان هم که قیمت نفت کاهش یافته است انتظار می‌رود که این گاو شیرده را به مسلخ ببرند.

وی افزود: لذا ترامپ و هم حزبی‌های او از روسای کشور‌های وابسته به عنوان یک ابزار استفاده می‌کنند و زمانی که استفاده از آن به پایان برسد آن‌ها را رها و یا به زباله دان می‌اندازند.

عابدینی در پایان یاداور شد: ادله‌ای در حال مشاهده شدن است که حکایت از آن دارد که در آینده در صورت ادامه کاهش بهای نفت و هم چنین کاهش توان اقتصادی سعودی‌ها و به تبع آن به پایان رسیدن ذخایر دلار‌های نفتی عربستان بعید نیست که آمریکا به راحتی همان طور که از صدام، مبارک، بن علی و قذافی گذشت دوران حاکمیت روسای آل سعود را نیز به پایان برساند.

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *