حقوق پرستاران ۵۰ درصد افزایش می‌یابد/نظام سلامت ۱۱۹ شهید در دوران کرونا تقدیم کرده است

حقوق پرستاران ۵۰ درصد افزایش می‌یابد/نظام سلامت ۱۱۹ شهید در دوران کرونا تقدیم کرده است

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حیدرعلی عابدی نماینده مجلس امشب ۲۳ اردیبهشت با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی موضوع پرستاران چشم انتظار اجرای قوانین بر زمین مانده پرداختند.

حضرتی با اشاره به اینکه در دوره کرونا ۴۵۰۰ پرستار بدون کار‌های اداری جذب شدند، گفت: ۱۱۹ نفر از نظام سلامت در دوره کرونا شهید شدند.

او با اشاره به اینکه مجوز استخدام سه هزار نیرو گرفته شده است، افزود: مجوز استخدام ۲۲۸۴ نیروی قراردادی نیز گرفته شده است، اما منتظر تامین مالی از سوی سازمان برنامه و بودجه هستیم.

 

حضرتی با اشاره به اینکه امیدواریم تا بودجه این عده هم تامین شود، خاطرنشان کرد: حقوق پرستاران ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند البته این موضوع مشمول نیرو‌های شرکتی نمی‌شود، اما به دنبال یافتن راه‌حلی مناسب برای آن‌ها نیز هستیم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کسانی که در بیمارستان‌های مرتبط با بیماران کرونایی فعالیت می‌کردند در اولویت استخدام قرار می‌گیرند، عنوان کرد: ۱۰۰ هزار پرستار در ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی بودند، به طوری که ۴۰۰۰۰۰ تریاژ پرستاری در بیمارستان‌ها توسط پرستاران انجام شد و همچنین ۱۶ هزار پرستار از بیماران بخش مراقبت ویژه پرستاری کردند.

او با اشاره به اینکه با بخش خصوصی جلساتی را برگزار کردیم که مسئله تعدیل نیرو بررسی شود گفت: مسئله تعدیل نیرو برای پرستارانی که در بخش کرونا فعالیت داشتند، عادلانه نیست. متاسفانه بیمارستان‌های خصوصی در زمینه کرونا درآمدهایشان کاهش یافت، اما پرستاران نباید دغدغه‌ای جزء مراقبت از بیماران داشته باشند.

 

معاون پرستاری وزارت بهداشت تاکید کرد: به زودی پرستاران کارانه ویژه کرونا را دریافت می‌کنند.

داریوش چیوایی کارشناس سلامت طی تماس تلفنی با برنامه با اشاره به اینکه باید اختلاف پرداخت حقوق بین دکتر و پرستار کم شود ادامه داد: نظام پرداخت کارانه پاشنه آشیل نظام سلامت است و این سیستم پرداخت اشتباه است و تقاضای القایی می‌کند. امروز پرستاران نسبت به حقوق و دستمزد شان معترض هستند.

او با اشاره به اینکه نظام پرداخت کارانه اشتباهی عمیق است که باید اصلاح شود، گفت: این نظام ما به ازای کاری که انجام می‌شود پول پرداخت می‌کند، در صورتی که در هیچ جای دنیا این گونه نیست.

چیوایی با اشاره به اینکه اگر زیرساختی غلط باشد باید به دنبال اصلاح آن باشیم، افزود: اصلاح نظام پرداخت در دستور کار است، البته طرحی از سوی سازمان نظام پرستاری ابلاغ شده است و زودتر باید بررسی و اعلام شود. طرح قاصدک مبتنی بر عملکرد نبود بلکه مبتنی بر درآمد اعمال می‌شد.

حیدرعلی عابدی نماینده مجلس با اشاره به اینکه اضافه کار پرستاری در قالب طرح کارانه باید پرداخت شود، گفت: متاسفانه از نظر اجرایی وزارت بهداشت همکاری لازم را در این ارتباط نداشت، به طوری که برای آن‌ها قضیه تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و محاسبات آن غیرمتصور است.

او با اشاره به اینکه در برنامه ششم بار مالی این طرح را حل کردیم، افزود: باید نظام پرداخت عادلانه شود، طرح بهره‌وری و طرح بازنشستگی زودهنگام ربطی به بحث حقوق ندارد، این دو تا از مشکلات اصلی پرستاران به حساب می‌آیند که متاسفانه اجرا نمی‌شوند، در طرح بهره‌وری کمتر از ۱۷۰ ساعت کار باید انجام شود این در حالی است که به اجبار اضافه کاری هم از سوی پرستاران صورت می‌گیرد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه اضافه کردن حقوق پرستاران عملی نیست ادامه داد: تعرفه پرستاری جزء مصوبات مجلس است. مراقبت از یک بیمار در بخش‌های مختلف بیمارستان به صورت یک بسته تعریف می‌شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *