هیچ نهادی پیگیری وضعیت کارگران اتوبس رانی تبریز را برعهده نمی‌گیرد

هیچ نهادی پیگیری وضعیت کارگران اتوبس رانی تبریز را برعهده نمی‌گیرد

[ad_1]

امیر حسین فیضی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سهند تبریز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو، گفت: حدود ۱۵۰ نفر از نیرو‌های پیمانکاری و حجمی در شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز در امورات مربوط به فروش، شارژ کارت بلیت الکترونیکی و کنترل تراکنش کارت بلیت الکترونیکی ایستگاه‌های مسیر تندرو فعالیت دارند که علی‎رغم قانون کار از برخی مزایا و گا‌ها حق طبیعی‎ خود همچون واریز حق بیمه به‎صورت کامل (سی‎روز)، پرداخت حقوق‎ خود مطابق قانون کار و پرداخت سر موعد حقوق‎ محروم‎اند.

فیضی تصریح کرد: طبق تحقیقات انجام شده سقف عیدی دریافتی سال ۹۷ این کارگران ۴۰۰ هزار تومان بوده و در سال ۹۸ هیچ دریافتی تحت عنوان عیدی نداشته‌اند، درحالی که برابر ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش کارگران مشمول قانون کار مصوب ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی، کلیه کار فرمایان مکلف اند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

 

بیشتر بخوانید:


مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سهند تبریز مطرح کرد: برای پیگیری مطالبات کارگران شرکت اتوبوس رانی تبریز در خواستی پاسخگویی از مسئولین مربوطه، شهرداری، شورای شهر و پیمانکار اتوبوس رانی تبریز داشتیم که در فضای مجازی با رئیس شورای شهر گفتگویی برگزار شد.

وی افزود: رئیس شورای شهر در این رابطه با ما گفت که شهردای مجاب کردند قرارداد کارگران با پیمانکار شرکت اتوبوس رانی را بررسی کند و پیمانکار باید طبق مفاد قرارداد از پیمانکاران حمایت کنند.

فیضی در ادامه بیان کرد: طبق مصوبه هیئت وزیران در سال ۸۴ حمل و نقل که مهمترین وظیفه شهرداری است می‌توان به بخش خصوصی واگذار شود در صورتی که واگذاری عدم واگذاری در دو حالت نظارت برعهده شهرداری است و طرفی نیمی از وظایف شورای شهر نیز نظارت شهرداری است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سهند تبریز در خاتمه اظهار داشت: گویا هیچ نهادی گویا پیگیری وضعیت گذشته کارگران و احقاق حقوق آنان را برعهده نمیگیرد ما منتظر عملی شدن وعده‌های مسئولین هستیم.

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *