بازگشت بی سروصدای مسابقات روبیکا به تلویزیون چه توجیهی دارد؟

بازگشت بی سروصدای مسابقات روبیکا به تلویزیون چه توجیهی دارد؟

[ad_1]

گزارش | علی‌رغم تذکر صریح رهبری و مراجع تقلید؛

گروه فرهنگ و هنر خبرگزای دانشجو:

اواخر سال 97 بود که تقریبا تمامی شبکه های مختلف سیما برای جذب مخاطب و کسب درآمد با کمک اپلیکیشن روبیکا به برپایی مسابقات زنده این اپلیکیشن روی آوردند که همزمان هم مسابقه تلویوزیونی “برنده باش” با آن سبک و سیاق خاص خود روی آنتن شبکه سه میرفت.

بازگشت بی سروصدای مسابقات روبیکا به تلویزیون چه توجیهی دارد؟

اما به یکباره همه چیز عوض شد و  اوایل اردیبهشت ماه سال گذشته بود که پاسخ استفتای مخاطبی از آیت الله مکارم شیرازی درباره اینگونه مسابقات تلویزیونی خبرساز شد که این مرجع تقلید علنا این گونه مسابقات را “قمار” تلقی کردند و در ادامه هم رهبر معظم انقلاب به این ماجرا حساسیت نشان دادند و به حذف چنین شیوه‌هایی برای درآمدزایی تذکر دادند. رهبر انقلاب در همان ایام در جریان دیدار هزاران نفر از کارگران صنایع مختلف،  توانایی‌های ملت ایران و جوانان پرتلاش و خوش استعداد میهن را بسیار فراتر از وضع فعلی خواندند و در آن دیداد خاطرنشان کردند: باید فرهنگ کار و تولید و تلاش را ترویج دهیم و روحیه انتظار برای ثروت بادآورده را از بین ببریم و روشهایی شبیه بخت آزمایی را ترویج نکنیم که دستگاههای مختلف از جمله صدا و سیما باید متوجه این معنا باشند.

بازگشت بی سروصدای مسابقات روبیکا به تلویزیون چه توجیهی دارد؟

رهبر  معظم انقلاب همچمنین  ۱۱ آذر ۱۳۸۳ در همین زمینه تذکراتی به مدیران صداوسیما داده‌ بودند که در آن  تذکرات آمده بود: «یک روز من دیدم در یک برنامه‌ تلویزیونی پنج میلیون تومان به یک نفر جایزه دادند؛ برای این‌ که به چند سؤال جواب داد! این سرگرمیِ خیلی جالبی نیست. پنج میلیون تومان، تقریباً حقوق دو سه سال یک کارمند متوسط است ممکن است بگویند این ‌کار ترویج علم است. ترویج علم را از یک راهِ بهتر بکنید؛ این راه ضرر دارد. عده‌ ای که این گونه مسابقات را نگاه می کنند، بی منطقی به ذهنشان می آید. این کار منطقی ندارد که مثلاً بنده بدانم انجیل عربی است یا یونانی است یا لاتینی است بعد بگویند حالا که شما دانستید، این پانصد هزار تومان یا فلان مبلغ مال شما! این کار معنی ندارد. بنابراین، مقوله‌ سرگرمی و تفریح، لزومش یک مسئله است؛ با برنامه‌ریزی بودن آن یک مسئله است؛ بامحتوا بودنش یک مسئله است؛ پرهیز از جهات منفی هم در آن یک مسئله است ..»

بازگشت بی سروصدای مسابقات روبیکا به تلویزیون چه توجیهی دارد؟

اما نتیجه تذکر جدی رهبر معظم انقلاب، دستور عبدالعلی علی‌عسکری رئیس سازمان صدا وسیما به اداره کل بازرگانی این سازمان بود که همان اردیبهشت ماه سال 98  رئیس صدا و سیما در دستور خود نوشته است: «با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مورد فرهنگ کار به مناسبت روز کارگر، نسبت به بروز و ظهور رسانه‌ای اسپانسر‌هایی که مانع این فضیلت هستند تجدید نظر کنید.»

همین تذکر  به جا و درست رئیس رسانه ملی در همان زمان موجب تعطیلی مسابقه “برنده باش” و همچنین مسابقه های مشابه  اپلیکیشن روبیکا شد بطوری که از اردبیهشت ماه سال 98 تا پایان سال هیچ خبری از برپایی اینچنین مسابقات در تلویزیون نبود تا اینکه به تازگی  در سکوت کامل خبری متاسفانه پای اینگونه مسابقات در رسانه ملی باز شده است و چند وقتی است شبکه های سه، پنج و نسیم در قالب برنامه های مختلف این مسابقات را روی انتن می برند که  مطرح ترین این برنامه ها، برنامه “اتفاق” با اجرای رضا رشیدپور محسوب میشود که به مناسبت ماه رمضان هر شب با اجرای مسابقه زنده روبیکایی روی آنتن میرود.بازگشت بی سروصدای مسابقات روبیکا به تلویزیون چه توجیهی دارد؟

اینکه درست یکسال پس از تذکر مقام معظم رهبری و برخی مراجع تقلید اینگونه مسابقات شبه برانگیز مجددا به آنتن رسانه ملی بازگشته اند از نکات عجیب و شبه برانگیز محسوب میشود که چطور علی رغم تذکرات صریح رهبری و مراجع تقلید، مسئولین صداوسیما مجوز برپایی این مسابقات را در تلویزیون داده اند و اینجاست که مدیران رسانه ملی باید سریعا در این خصوص برای مخاطبان شفاف سازی کنند تا خدای ناکرده به دهن کجی به تذکرات رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید متهم نشوند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *