پیام رزمایش مشترک انگلیس و آمریکا در خلیج فارس؛ برای متحدین خود در منطقه ارزشی قائل نیستیم

پیام رزمایش مشترک انگلیس و آمریکا در خلیج فارس؛ برای متحدین خود در منطقه ارزشی قائل نیستیم

[ad_1]

شعیب بهمن، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، درباره برگزاری رزمایش مین روبی بین آمریکا و انگلیس در خلیج فارس و اهداف و پیام‌های برگزاری این رزمایش گفت: در طول سال‌های گذشته سیاست خارجی آمریکا در خلیج فارس مبنی بر حفظ نفوذ و باقی ماندن نظامیان در منطقه بوده است که برای پیشبرد این منطق، دست به هر اقدامی زده است از خرابکاری در کشور‌های منطقه و ایجاد نزاع در میان کشور‌ها تا افزایش خطر‌های امنیتی و ایجاد تنش بین ایران و کشور‌های حاشیه خلیج فارس.

وی برگزاری رزمایش مین روبی توسط آمریکا و انگلیس در خلیج فارس را نیز در همین راستا ارزیابی کرد و افزود: آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند که تهدیدی به نام مین‌های دریایی را بزرگ جلوه کنند و اساسا روش سنتی آن‌ها بزرگنمایی موضوعات مختلف است تا بتوانند به این وسیله جایگاه خود در منطقه را تثبیت کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به دلایل همراهی انگلیس‌ها در برگزاری این مانور گفت: انگلیسی‌ها در طول سال‌های اخیر تمایل زیادی برای بازگشت به منطقه و خلیج فارس داشتند و سعی کردند پایگاه‌هایی در کشور‌های منطقه ایجاد کنند و حضور ناو‌های نظامی خود را گسترش دهند.

پیام رزمایش مشترک انگلیس و آمریکا در خلیج فارس؛ برای متحدین خود درمنطقه ارزش قائل نیستیم
وی در ادامه درباره اینکه حضور انگلیس در برگزاری این رزمایش چه پیامی می‌تواند داشته باشد، گفت: آمریکا از مشارکت انگلیس در این رزمایش به دنبال آن بوده که انگلیس به عنوان یک کشور اروپایی در منطقه حضور داشته باشد و نشان دهند که در سیاست‌های منطقه‌ای تنها نیست.

بهمن ادامه داد: معنای دیگر حضور انگلیسی‌ها آن است که آمریکا مجددا به کشور‌های حاشیه جنوب خلیج فارس نشان می‌دهد که برای آن‌ها ارزشی قائل نیست چرا که اگر ارزش و اهمیتی قائل بود آن‌ها را نیز در طرح‌های خود و برگزاری رزمایش‌های مشترک مشارکت می‌داد.

رزمایش مشترک انگلیس و آمریکا و پیامهایی که برای ایران داشت
این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه برگزاری این رزمایش مشترک میان آمریکا و انگلیس نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها اساسا نگاهی مثبت به همکاری با کشور‌های منطقه ندارند، خاطرنشان کرد: آمریکا حضور کشور‌های منطقه را فقط برای دستیابی به منافع خود دنبال می‌کند و مهمترین پیام این رزمایش نیز آن بود که آمریکا تمایل دارد در برابر ایران نشان دهد که از امکان وارد کردن سایر کشور‌ها به حوزه خلیج فارس برخوردار است به ویژه اینکه ایران بعد از ترور سردار سلیمانی پروژه خروج آمریکا از منطقه را دنبال می‌کند و در هفته‌های اخیر نیز تنش‌هایی میان نیرو‌های آمریکایی و ایرانی پدید آمده بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از این رو آمریکایی‌ها می‌خواهند این پیام را به منطقه مخابره کنند که درباره تصمیم گیری پیرامون اتفاقات منطقه تنها نیستند و در مواقع لزوم سایر کشور‌ها از جمله انگلیس می‌توانند با آن‌ها همراهی کنند اما رفتار ایران در طول بازه زمانی اخیر نشان داد که جمهوری اسلامی از آمریکا و انگلیس هراسی ندارد کما اینکه کشتی انگلیسی در خلیج فارس را متعاقب توقیف نفت کش خود در جبل الطارق، توقیف کرد. بنابراین به نظر می‌رسد راهبرد آمریکا در این چارچوب، منسوخ و مواجه با بن‌بست است.

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *