شنبه برنامه دولتم را به رئیس پارلمان عراق ارائه می‌کنم

شنبه برنامه دولتم را به رئیس پارلمان عراق ارائه می‌کنم

[ad_1]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، «عدنان الزرفی» مامور تشکیل کابینه عراق شامگاه جمعه گفت که روز شنبه برنامه دولت خود را ارائه خواهد داد و به طور رسمی از رئیس پارلمان خواهد خواست تا جلسه رای اعتماد را برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، الزرفی افزود: «کابینه من در چند محور مهم فعالیت خواهد کرد که نخست تلاش برای ایجاد راه‌حل برای بحران‌های مالی و دوم اعمال حاکمیت قانون و سوم تلاش برای برگزاری انتخابات آزاد و شفاف و چهارم ایجاد توازن در روابط بین‌المللی عراق خواهد بود.»

مامور تشکیل کابینه عراق در ادامه اضافه کرد: «انتخاب در اختیار اعضای پارلمان و گروه‌های سیاسی ملی است که به من رای اعتماد دهند که با حمایت مردم و موافقت مرجعیت همراه باشد تابرنامه‌های دولت را اجرا کنم.»

الزرفی تاکید کرد هرگز از فرصتی که به وی برای تشکیل کابینه داده شده کناره‌گیری نخواهد کرد.

گروه‌های شیعی عراق تاکنون بر سر نام نامزد نخست‌وزیری عراق به تفاهم نرسیدند از همین رو «برهم صالح» رئیس جمهور عراق  ۲۷ اسفند ماه طی مراسمی عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد. پیش از الزرفی «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که به دلیل مخالفت برخی جریان‌ها با اسامی نامزدهای تصدی وزارتخانه‌ها در کابینه پیشنهادی جدید، در این امر ناکام ماند.

الزرفی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبری «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) در پارلمان عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه‌های پارلمانی به راه انداخته است.

او از زمان مکلف شدن  طبق قانون ۳۰ روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به پارلمان معرفی کند که با وجود مخالفت گروه‌های اصلی شیعی که اکثریت را در پارلمان تشکیل می‌دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می‌رسد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *