بماند// تصمیمی که موجب قطعی آب شرب اهالی روستای لات قزوین شد/ مسئولان هم نتوانستند کاری برای روستائیان کنند

تقسیمات استانی آب را به روی روستائیان لات قزوین بست / بازدید مسئولان نمایشی بود؟!

[ad_1]

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، روستای لات یا همان احمدآباد، روستایی است در قزوین، که با روستای نوده از توابع عمارلوی گیلان هم مرز است. کار اصلی مردم این روستا دامداری و باغداری است. روستای لات حدود ۷۰ سال پیش جزو توابع گیلان محسوب می‌شد اما حالا طی تقسیماتی جزو استان قزوین شده است.

چندین سال بود که آب شرب و باغداری اهالی روستای لات (احمد آباد) قزوین از سوی منطقه ییلاقی روستای نوده فاراب استان گیلان تامین می‌شد. این وضعیت ادامه داشت تا اینکه اوایل اردیبهشت ماه  آب روستا از سمت روستای نوده قطع و مردم با مشکل بی آبی مواجه شدند.

ابتدا تصور می شد که به خاطر بارندگی‌ها و رانش زمین، ورودی چشمه مسدود و باعث قطعی آب شده، اما با پیگیری‌های اهالی روستا مشخص شد که آب روستای لات از سوی روستائیان نوده قطع شده است.

 

 

به گفته اهالی این منطقه، درگیری برای انتقال آب از روستای نوده به لات مشکل تازه‌ای نیست و از زمانی شروع شده که در سال ۸۴ مسئولین استان گیلان و قزوین بدون اینکه روستائیان در جریان باشند، نقشه تقسیم بندی استان‌ها را اصلاح کردند و بعد روستای احمدآباد که آن زمان جزو توابع استان گیلان به حساب می‌آمد، با این تقسیم بندی، به استان قزوین تعلق گرفت.

در واقع روستا‌های نوده و لات که هم مرز هم هستند، قبل از آن زمان به اصطلاح روستائیان به بخش بالا دست و پایین دست تقسیم می‌شدند و از آنجایی که نوده در ارتفاعات و لات در دامنه دره قرار دارد، آب روستا از رود بالای ارتفاعات (منطقه ییلاقی) نوده به سمت لات سرازیر می‌شد. 

یکی از ساکنین روستای لات می‌گوید از زمانی که روستائیان نوده متوجه ثبت تقسیمات شدند دیگر اجازه استفاده مردم لات از آب را ندادند. حدود ۷۰ سال ما از آب چشمه آن روستا برای شرب و دامداری و باغداری استفاده می‌کنیم.

 

این روستابی می‌افزاید: سال ۸۳ اداره آبرسانی استان قزوین به کمک روستائیان، ۱۰ کیلومتر در منطقه صعب العبور از ارتفاعات روستای نوده به سمت روستای لات لوله کشی آب کرد و تا آب سالم به دست روستائیان برسد. متاسفانه با حمایت‌هایی که مسئولین استانی از روستای نوده فاراب توابع گیلان می‌کنند، اجازه دادند انها آب را به روی ما را قطع کنند و تنها ادعادی آنان این است که شما جزو استان قزوین حساب می‌شوید و اجازه استفاده از آب این استان را ندارید.

جالب اینجاست با توجه به شرایط اقلیمی روستای لات (احمد آباد) امکان ایجاد چاه برای استفاده از آب شرب و کشاورزی وجود ندارد و فقط می‌توانند از چشمه‌های ارتفاعات کوه‌های نوده استفاده کنند. البته به گفته یکی از روستائیان، شبهاتی در مورد آلوده بودن آبی که از سمت روستای نوده می‌آمد، وجود داشت، اما اهالی روستا به همین آب هم راضی هستند.

 

بعد از اینکه آب روستا قطع شد، به گفته روستائیان با تانکر برای آنان آب می‌آورند، اما با توجه به شیوع ویروس کرونا امکان آلوده شدن آب وجود دارد. از طرفی در بعضی از کوچه‌های روستا امکان تردد ماشین انتقال آب وجود ندارد و این، کار را برای مردم سخت‌تر کرده است.

به گفته روستائیان، آب و هوای روستای لات (احمدآباد) قزوین گرم و خشک است و اگر این وضعیت پیش برود درختان و باغاتشان به زودی خشک می‌شوند. گفته می‌شود برای اینکه کشاورزان بتوانند در تابستان محصول خوبی داشته باشند باید هر چهار روز یک بار درختان و باغ‌ها را آبیاری کنند، اما با وجود قطعی آب امکان خشک شدن باغات وجود داد.

 

این مشکل قطعی آب همچنان ادامه داشت تا اینکه معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استانداری‌های قزوین و گیلان به همراه فرماندارن شهرستان رودبار و جمعی از مسئولان دو استان و اهالی لات در الموت غربی با حضور در ییلاق این روستا به بررسی این مشکل پرداختند، ولی این حضور هم گویا خیلی اثر گذار نبوده است.

بی‌آبی اهالی روستای لات قزوین چندین هفته ادامه داشت و مردم به امید این بودند تا مسئولین هردو استان کاری برای آن‌ها انجام دهند. اهالی که دیدند این بازدیدها راه به جایی نبرد تصمیم گرفتند خودشان دست‌بکار شوند با طی کردن مسیری صعب العبور لوله‌ای که قطع شده بود را وصل کردند و با این کار در حال حاضر آب شرب روستا به مقدار کم وصل شده است، اما جواب‌گوی نیاز آن‌ها نیست و مردم برای آبیاری باغ‌ها نیاز به آب بیشتری دارند.

 

به گفته یکی از اهالی روستا، بعضی از مردم روستا خودروی خود را برای خرید لوله‌های قطع شده آب فروخته اند ولی متاسفانه کمکی از سوی مسئولین صورت نگرفته است.

 

 

با گذشت چندین هفته از مشکل بی آبی اهالی روستای لات (احمدآباد) قزوین و پیگیری‌های مکرر مردم روستا، متاسفانه مسئولین استان هیچ تضمینی برای قطع نشدن دوباره آب نمی‌دهند و چون آبی که هم اکنون وصل شده است جوابگوی نیاز آن‌ها نیست مجبورند زمان بارش باران آب، باران را جمع آوری کنند که با وجود ویروس کرونا تهدیدی برای سلامتی مردم روستا است.

 

ناگفته نماند که در این راستا، اهالی روستا به رئیس قوه قضا هم نامه نوشتند و خواستار بررسی به وضعیت بی آبی مردم منطقه شدند.

 


 

پیگیری‌های خبرگزاری دانشجو برای حل مشکل بی ‌آبی مردم منطقه و ارتباط گیری با مسئولان ادامه خواهد داشت.


 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *