کرونا ضعیف نشده است/ علت دشواری مقابله با کرونا در تهران

کرونا ضعیف نشده است/ علت دشواری مقابله با کرونا در تهران

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در جلسه دیدار با نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد و شبکه‌های ملی و تخصصی سازمان‌های غیردولتی کمک (کارگروه مهار کرونا) با اشاره به نقش موثر فعالیت های تشکیلاتی سازمان‌های مردم نهاد در مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، جلب اعتماد عمومی و بالا بردن میزان مشارکت مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی را از مهمترین دستاوردهای این نهادها عنوان کرد.

وی با اشاره به نقش کاتالیزوری نهادهای خیریه غیردولتی در اعتماد آفرینی، تاکید کرد: سازمان های مردم نهاد را می توان پل اعتماد آفرینی بین مردم و دولت دانست.

زالی با اشاره به اینکه در صورت تداوم اپیدمی‌ها، ممکن است مردم به تدریج از رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین حفظ همبستگی اجتماعی خسته شوند، گفت: با بهره‌گیری از ظرفیت های سازمان ها و نهادهای مردم نهاد می‌توان از به سردی گراییدن هیجانات مثبت مردم جلوگیری کرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به محدودیت هایی که اپیدمی کرونا در سطوح زندگی فردی و اجتماعی مردم به وجود آورده است، گفت: باید با اجرای برنامه های علمی برای حفظ امواج هیجانات مثبت مردمی تلاش کرد، زیرا در صورت عدم تمکین پذیری داوطلبانه از پروتکل های بهداشتی منطقی، اپیدمی مجدد رشد خواهد کرد.

زالی با اشاره به میزان بالای مرگ و میر و بستری بیماران کرونایی تهران در اسفند و اواسط فروردین ماه، سیر نزولی بیماری در زمان فعلی را نتیجه رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و همچنین ایزوله سازی افراد پرمخاطره توسط خانواده‌ها عنوان کرد.

وی با اشاره به نظرسنجی‌های انجام شده در هفته دوم اسفند، اظهار کرد: ۶۲ درصد مردم تهران در آن زمان نسبت به ابتلا به کرونا احساس خطر نمی‌کردند، همچنین ۴۰ درصد مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعتقاد داشتند.

زالی ادامه داد: نتیجه نظرسنجی‌ها در اردیبهشت ماه نشان داد ۸۵ درصد مردم تهران نسبت به بیماری کرونا احساس خطر می‌کنند و تنها ۳۰ درصد اصول بهداشت فردی را رعایت نمی کنند.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با تأکید بر نقش مهم نهادهای مردم نهاد برای ارتقای آگاهی عمومی و آموزش‌های همگانی، تصریح کرد: کار به پایان نرسیده و بحران کرونا که «شبکه کمک» در راستای آن شکل گرفته است، هنوز پابرجاست.

وی افزود: آثار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کرونا به مراتب از آثار بیولوژیک آن فراتر است و جهان شمول بودن آن مقابله با آثار مخرب آن را سخت‌تر می‌کند.

زالی با بیان اینکه بر خلاف ویروس سارس، ویروس کووید ۱۹ هنوز در طبیعت از بین نرفته است، گفت: همچنین هنوز شواهدی مبنی بر تضعیف این ویروس در دست نیست و کووید ۱۹ هنوز می‌تواند افراد را بی رحمانه در معرض خطر قرار دهد و سلامت و جان آنان را تهدید کند.

هنوز کووید ۱۹ از طبیعت شکست نخورده است

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: همچنین برخلاف تئوری هایی که احتمال می‌داد گرمای فصلی می تواند این ویروس را تحت تاثیر قرار دهد، هنوز به دست قهار طبیعت تغییری در کووید ۱۹ ایجاد نشده است و شاهد شیوع بیماری حتی در نیمکره جنوبی هستیم.

زالی با بیان اینکه هنوز در هیچ کشوری درمان قطعی برای کرونا یافت نشده است، گفت: سطح بالای سرایت پذیری، ارتباط مستقیم با شلوغی و تردد، ناقلین بی علامت و بقای ویروس در سطوح آلوده مقابله با آن را در کلان شهری مانند تهران با پیچیدگی های فراوان همراه می کند.

وی با تأکید بر تداوم کرونا یادآور شد: اگر چه از نظر مرگ و میر و مراجعه و بستری در مراکز بهداشتی درمانی شاهد سیر نزولی هستیم، اما این وضعیت شکننده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا با اشاره به مفهوم «عدد مولد پایه» برای رصد اپیدمی‌های عفونی، درباره این اصطلاح توضیح داد: برای مثال اگر عدد مولد پایه برابر با سه باشد، به این معناست که هر فرد بیمار می‌تواند سه نفر دیگر را بیمار کند، هرچقدر این عدد پایین‌تر باشد یعنی به سمت کنترل اپیدمی حرکت می کنیم.

عدد مولد پایه در تهران به زیر یک رسیده است

زالی با بیان اینکه در روزهای اول اسفند ماه عدد مولد پایه در تهران بین ۲.۵۷ تا ۳.۲ در نوسان بوده است، گفت: از هفته اول اردیبهشت این عدد به زیر یک رسیده است و تمام تلاش ها این است که عدد مولد پایه زیر یک باقی بماند.

وی با اشاره به فریبنده بودن وضعیت اپیدمی، یادآور شد: اما نباید این عددهای نزولی ما را فریب بدهد، زیرا ممکن است وضعیت با یک مداخله دچار تغییر جدی شود.

حفظ پروتکل های بهداشتی؛ تنها راه جلوگیری از رشد مجدد اپیدمی

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به بازگشایی‌ها و بازگشت تدریجی شهر به ریتم قبلی، مهمترین مولفه برای حفظ شرایط فعلی اپیدمی را رعایت پروتکل‌های بهداشتی عنوان کرد.

زالی با اشاره به آثار کرونا بر ابعاد اقتصادی زندگی مردم، گفت: گاهی اوقات برخی از گروه‌های اجتماعی می توانند با تغییر در الگوی مصرف زندگی اقتصادی خود را پس از بحرانی مانند کرونا ریکاوری کنند.

وی ادامه داد: چنین انعطاف و قابلیتی در همه گروه ها وجود ندارد و ممکن است با وضعیت آنان با گذشت چند ماه بیشتر از ماه های ابتدایی آسیب ببیند، به همین خاطر باید شاهد ظرفیت سازی‌های جدید حمایتی باشیم.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران تأکید کرد: در بحران کرونا نیازمند ایجاد روش های حمایتی نوین، در تناسب با عواقب سیاسی، اجتماعی و روانی کرونا هستیم و باید مدل های منعطف تر و چابک تری با بهره گیری از ظرفیت های نهاد های مردم نهاد به این منظور طراحی شوند.

زالی همچنین با اشاره به بروز برخی همپوشانی های حمایتی، خواستار تکمیل و جامع کردن فایل های اطلاعاتی «شبکه کمک» برای جلوگیری از تکرار این همپوشانی ها به منظور حمایت حداکثری از تمامی گروه های آسیب پذیر شد.

وی با بیان اینکه گروه های فاقد شناسنامه های حمایتی باید مورد توجه بیشتری قرار گرفته و در اولویت باشند، گفت: بسیاری از این گروه ها در لایه های اجتماعی پنهان شده‌اند و به همین خاطر شناسایی آنان دشوار است و باید برای حمایت از این گروه ها و دسترسی آنان به مکانیسم های حمایتی، برنامه‌ریزی های لازم انجام شود.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه اپیدمی ها باعث اخلال در وضعیت اقتصادی و از رونق افتادن بسیاری از کسب و کارها می شوند، به خطر افتادن حاشیه امنیت دهک ها، درهم رفتن کشویی دهک‌ها، تغییر در دهک های اجتماعی، کوچک شدن سفره خانوارها، بالا رفتن تورم، جا به جایی ثروت ملی و کاهش رفاه اجتماعی را از آثار اجتناب ناپذیر طولانی شدن اپیدمی عنوان کرد؛ برای جلوگیری و عبور از این آسیب ها باید پروتکل ها و برنامه‌های راهبردی تدوین شود.

وی با اشاره به ضرورت تداوم همبستگی اجتماعی در شرایط استمرار اپیدمی، حمایت حداکثری اجتماعی و اقتصادی از گروه های آسیب پذیری همچون بیماران خاص را خواستار شد.

زالی با اشاره به انطباق کامل موضع فضای مجازی و فضای رسمی دولت درباره مقابله با سفرهای نوروزی، گفت: در هفته آخر اسفند بالاترین میزان همبستگی مردمی در زمینه مقابله با سفرهای نوروزی وجود داشت.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه اواخر اسفند، ۸۳ درصد مردم با بازگشایی کسب و کارها مخالف بودند، اما بیش از ۵۰ درصد مردم در اردیبهشت موافق بخشی از بازگشایی ها با شرط رعایت پروتکل‌ها برای تامین نیازهای اقتصادی بودند.

دشواری نظارت بر رعایت بهداشت در کارگاه های کوچک

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران فراوانی چشمگیر مشاغل و کارگاه ها در تهران را یکی دیگر از پیچیدگی های مقابله با کرونا در این استان عنوان کرد و یادآور شد: نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در کارگاه های کوچک به مراتب دشوار تر از کارخانجات بزرگ است.

زالی ادامه داد: به همین خاطر در ادامه بازگشایی مشاغل باید گروه های آسیب پذیر، شناسایی و مورد حمایت قرار گیرند.

در بخش دیگری از این جلسه نمایندگان سازمان های مردم نهاد و اعضای شبکه های ملی و تخصصی سازمان های غیردولتی به ارائه گزارشی از عملکرد کارگروه های این شبکه برای مقابله با بیماری کرونا و کمرنگ کردن آسیب‌های اجتماعی ناشی از این بیماری پرداختند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *