رویارویی مردم فلسطین با اسرائیل، خط مقدم یک مبارزه تمدنی است/ داعش جدید صد در صد آمریکایی است

رویارویی مردم فلسطین با اسرائیل، خط مقدم یک مبارزه تمدنی است/ داعش جدید صد در صد آمریکایی است

[ad_1]

سرلشکر پاسدار محسن رضایی در گفتگو با پایگاه لبنانی العهد:

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، به مناسبت بیستمین سالگرد اخراج صهیونیست‌ها از جنوب لبنان و روز جهانی قدس، پایگاه خبری العهد، با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون مقاومت اسلامی علیه رژیم صهیونیستی به گفتگو پرداخته است. دکتر محسن رضایی در مصاحبه با این پایگاه لبنانی، تاکید کرد که رویارویی مردم فلسطین با اسرائیل، خط مقدم یک مبارزه تمدنی است.

مشروح این گفتگو به شرح زیر است:

دکتر رضایی در پاسخ به سوال خبرنگار که از تجربه خود در مبارزات علیه رژیم پهلوی و فعالیت در گروه منصورون تا فرماندهی سپاه پاسداران در ۲۷ سالگی برای مخاطبان ما بفرمایید، گفت: ملت بزرگ ما یک مبارزه طولانی را با استعمار پشت سر گذاشت. یعنی ما صد سال با استعمار جنگیدیم. استعمار روسیه تزاری، استعمار انگلیس و استعمار آمریکا؛ لذا از نهضت مشروطه، ملی شدن صنعت نفت، قیام پانزده خرداد، انقلاب اسلامی ۲۲ بهمن و … صد سال مبارزه است. هیچکدام از ملت‌های دیگر این مقدار مبارزاتشان به درازا نکشیده است و بالاخره توانستیم پیروز شویم؛ بنابراین پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ یک قطعه از تاریخ مبارزات انقلابی ماست.

وی افزود: ما در اینجا با روسیه تزاری و انگلیس جنگیدیم. با ملی شدن صنعت نفت، یک مبارزه بزرگ را شروع کردیم. دوباره آمریکایی‌ها به صحنه آمدند. در ۱۵ خرداد ما مبارزه را ادامه دادیم تا اینکه به ۲۲ بهمن ۵۷ رسیدیم. من در هفده سالگی وارد مبارزه شدم و گروه منصورون را در سال ۱۳۵۰ در دبیرستان همراه با دوستانم تشکیل دادیم و با رژیم شاه شروع به مبارزه کردیم. آن تجارب برای من در پیروزی انقلاب بسیار مهم بود. من در آنجا نحوه مبارزه را آموختیم. بینش سیاسی پیدا کردیم و چگونگی سازماندهی و تشکیل گروه‌های رزمی را یاد گرفتیم. به زندان افتادیم و شکنجه‌های فراوانی را تحمل کردیم. کار اطلاعاتی و امنیتی را یاد گرفتیم. این ذخیره برای من بسیار مهم بود و لذا وقتی که انقلاب در سال ۵۶ اوج گرفت و امام وارد صحنه شد با یک تجربه و سازماندهی خوبی وارد مبارزه شدیم، به طوری که در هفت استان و هفده شهر ما تشکیلات گروه منصورون را داشتیم. تشکیلات ما خیلی خوب بود. یکی دو ضربه در یزد، دزفول و اصفهان خورده بودیم، ولی توانسته بودیم تشکیلاتمان را حفظ کنیم. مبارزه اساسی ما در سال‌های ۵۶ و ۵۷ پشت سر امام آغاز شد و در انقلاب به پیروزی رسیدیم.

دکتر رضایی به تجارب خود از رخداد‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: بلافاصله از آن تجارب برای بعد از پیروزی انقلاب استفاده کردم، هم در ایجاد سازمان اطلاعاتی ایران و هم در تشکیل سپاه پاسداران از آن تجارب بهره برداری کردم.

العهد: ۱۶ سال فعالیت به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران و در ذیل آن تشکیل و هدایت سپاه قدس را در کارنامه دارید، فلسطین برای سرلشگر محسن رضایی چه معنایی دارد؟

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: یکی از شعار‌های اصلی ما در صد سال مبارزه علیه استبداد، شعار آزادی فلسطین و مبارزه با صهیونیزم بوده است. در حالی که خودمان هنوز به پیروزی کامل علیه رژیم شاه نرسیده بودیم، مبارزه فلسطینی‌ها را بخشی از انقلاب خودمان می‌دانستیم و هیچ تفکیکی نمی‌کردیم نمی‌گفتیم در ایران یک انقلاب ایرانی است و در فلسطین یک مبارزه عربی دنبال می‌شود. ما مبارزه با اسرائیل و مبارزه با شاه را یکی می‌دانستیم و هر دو این مبارزات را در مفهوم انقلاب اسلامی ارزیابی می‌کنیم. یک انقلاب مشترک و واحد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اعتقاد ما این است که نهضت فلسطین، مقاومت در فلسطین، رویارویی مردم فلسطین با اسرائیل، خط مقدم یک مبارزه تمدنی است. تاریخ جهان نشان می‌دهد که بیش از دویست سال جنگ‌های صلیبی داشته ایم که مسیحیان تندرو از جای جای اروپا، از ایتالیا تا فرانسه می‌آمدند در همین منطقه شامات و فلسطین با مسلمانان می‌جنگیدند. صد‌ها کیلومتر راه را می‌آمدند و با ما می‌جنگیدند. بعد از یک دوران سکون، اروپایی‌ها مساله اسرائیل را مطرح کردند. آن‌ها صهیونیست‌ها را راهی فلسطین کردند و یک جنگ درونی را با ما آغاز کردند. با اشغال سرزمین‌های ما و با کمک انگلیس در ابتدا و بعد هم آمریکا، یک خط مقدم تمدنی درست شد. تمدن غربی، آمریکایی – استعماری با تمدن اسلامی، با هم در نبرد هستند.

وی افزود: از طرف دیگر، در فلسطین شاهد نبرد دو اندیشه هم هستیم. اعتقاد اسلامی با اعتقاد امپریالیستی و استعماری غرب که می‌خواهند در جهان اسلام حاکم شوند و نمی‌خواهند بپذیرند که اسلام مستقر شود. از طرفی برخورد دو قدرت را هم می‌بینیم. قدرت نوظهور اسلام با قدرت اروپا و آمریکا. از اینجا قدرتی می‌خواهد سربلند کند. غربی‌ها زودتر آمده اند تا بلکه جلوی این قدرت نوظهور را بگیرند؛ بنابراین فلسطین هم خط مبارزاتی و تمدنی ماست و هم خط ایدئولوژیک ماست. در فلسطین جنگ، نبرد اقتدار اسلام، با کفر است. مساله بسیار مهمی است و ما هیچ وقت در تاریخ مبارزات و حیات خودمان فلسطین را از خودمان جدا نمی‌دانیم و آنجا را خط مبارزه اساسی خودمان می‌بینیم.

خبرنگار سوال کرد: شما چه پیام و پیشنهادی برای مجاهدان فلسطینی دارید؟ برای نیرو‌های مقاومتی که الان در فلسطین مشغول مبارزه هستند.

دکتر رضایی گفت: پیشنهاد ما به مبارزان فلسطینی این است که نهضت فلسطین بایستی بین المللی شود. قبلا مقاومت از احساسات مردم جهان، به نفع فلسطین استفاده می‌کردتا اسرائیل دست به اقدامی می‌زد، مردم اروپا و مردم آمریکا و کشور‌های اسلامی، راهپیمایی اعتراضی انجام می‌دادند، ولی این دیگر کافی نیست. نهضت فلسطین و نیرو‌های انقلابی فلسطین باید یک نهضت بین المللی ضد اسرائیل تشکیل دهند و تمام مسلمانان جهان می‌توانند اعضای این نهضت باشند. اسرائیل پشتوانه‌ای به نام صهیونیسم دارد که در سراسر جهان شبکه دارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مبارزه با رژیم صهیونیستی تنها در سرزمین‌های اشغالی کافی نیست. ما باید به دنبال نهضت دموکراتیک بین المللی ضد صهیونیزم باشیم. لازمه این کار پیش قدم شدن خود فلسطینیان است تا پرچمداری این نهضت جدید را بر عهده بگیرند. در اروپا، در آمریکا، در آفریقا طرفداران زیادی برای فلسطین وجود دارد. خیلی‌ها هستند که معتقدند که اسرائیل باید محو شود. خیلی‌ها به انجام یک انتخابات دموکراتیک در آن سرزمین‌ها اعتقاد دارند تا مردم با آرای خودشان قانون اساسی خودشان را بنویسند. خیلی‌ها معتقد هستند که باید آوارگان به سرزمین‌های خود بازگردند و در انتخابات شرکت کنند و حق رای داشته باشند. اگر این میلیون‌ها فلسطینی که بیرون از وطنشان هستند وارد آنجا شوند و انتخابات آزاد دموکراتیکی صورت بگیرد، مسائل به گونه دیگری می‌شود. در داخل سرزمین فلسطین هم باید روز به روز جنبه‌های دفاعی تقویت شود. مبارزان فلسطینی نوآوری‌های جدیدی را صورت بدهند و فناوری‌هایی را داشته باشند تا سیستم‌های راداری را خنثی کنند و موشک هاشان را دقیق‌تر شلیک کنند.

العهد: دیدگاه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی نسبت به موضوع اشغال لبنان توسط صهیونیست‌ها چگونه بود؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در آن زمان که رژیم اشغالگر اسرائیل به لبنان حمله کرد، حضرت امام فرمودند که به کمک لبنان بشتابید، ولی سعی کنید که حضورتان، حمایتی و تقویتی، آموزشی و انتقال تجربه و خدمات درمانی باشد. در بخش نظامی در حد محدودی شرکت کنید تا اینکه خود مردم لبنان، مردم سوریه و مرم منطقه جبهه واقعی را درست کنند و همان توصیه باعث شد که حداقل نیروهامان را در لبنان و سوریه وارد کردیم. شروع کردیم به حمایت از مردم تا سرپای خودشان بایستند. ما مثل کشور‌های دیگر لشکر کشی نظامی نکنیم. مردم را توانمند کنیم و سازمان بدهیم تا مردم لبنان با حمایت‌های ما بتوانند جلوی اسرائیل را بگیرند.

وی افزود: امام معتقد بود که لبنان می‌تواند جلوی اسرائیل قد علم کند؛ و می‌فرمودند شما به لبنان این توانایی را بدهید. مردم لبنان قادرند اسرائیل را شکست بدهند و اینکه گفته می‌شود همه کشور‌های اسلامی دست به دست هم دادند، اسرائیل شکست نخورد، حرف درستی نیست. خود لبنان به تنهایی کافی است تا اسرائیل را شکست بدهد.

دکتر رضایی گفت: امام به ما گفت شما بروید و آموزش بدهید و انتقال تجارب داشته باشید. بیمارستان تاسیس کنید، سعی کنید جوانان لبنانی را با انتقال تجارب با دست خودشان یک ارتش ملی، نهضت مقاومت را شکل بدهند. همان توصیه باعث شد که نیروی کمتری به لبنان بفرستیم. اول تصور ما این بود که پنج شش لشگر بفرستیم، ولی بعد که حضرت امام این توصیه را به ما کرد. ما رفتیم به دنبال اینکه توانمندسازی دفاعی را در لبنان دنبال کنیم.

مقاومت لبنان بود که بیداری اسلامی به راه انداخت و عده‌ای تلاش کرده اند با ایجاد نهضت‌های مشکوک مثل داعش یا مثل گروه‌های از این دست، این تاریخ سازی را از ملت لبنان بگیرند.

العهد: در بیستمین سال خروج نیرو‌های رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان قرار داریم، شما چه پیامی به مسئولین و مردم لبنان در سالروز این جشن بزرگ دارید؟

سرلشگر پاسدار دکتر محسن رضایی گفت: ما قصد تعیین تکلیف برای هیچکسی را نداریم. پیام و پیشنهاد برادرانه من به مردم عزیز و وفادار لبنان این است که مردم لبنان این تاریخ سازی را که شروع کردند، از دست ندهند. خیلی‌ها دنبال این هستند که به گونه‌ای ملت لبنان این نقش امام گونه خود را کنار بگذارند. این مقاومت بود که حماس را به وجود آورد. این مقاومت بود که جان تازه‌ای به فلسطین داد. مقاومت لبنان بود که بیداری اسلامی به راه انداخت و عده‌ای تلاش کرده اند با ایجاد یک نهضت‌های مشکوک مثل داعش یا مثل گروه‌های از این دست، این تاریخ سازی را از ملت لبنان بگیرند. الحمد الله نتوانسته اند و توطئه آن‌ها شکست سختی خورد. گروه‌های دیگری هم که دارای سابقه بودند، دوباره در بیداری اسلامی برخاستند، اما به دلیل انحرافاتی، آن‌ها هم نتوانستند.

سرلشگر محسن رضایی گفت: پیشنهاد من این است که ملت لبنان با تمام قدرت، پرچمداری بیداری اسلامی را که بر عهده گرفته، ادامه بدهد و مطمئنا پیروزی‌های بزرگی در آینده رقم زده خواهد شد.

امروز روزی است که لبنانی ها، یک نهضت بزرگ را به راه بیندازند تا پشتوانه مقاومت باشد. مقاومت در اقتصاد و زندگی مردم هم باید میوه‌های خودش را تقدیم کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز در لبنان، در کنار مقاومت، مساله اقتصاد اهمیت دارد. یعنی در کنار سنگر‌های دفاعی، سنگر‌های اقتصادی در لبنان به وجود بیاید. لبنان یکی از کانون‌های بزرگ تجارت، منطقه بوده و یکی از مراکز بزرگ مالی جهان به شمار می‌رفته. یکی از مراکز گردشگری و توریسم جهان بوده. مردم لبنان مردمی هستند که اقتصاد را خیلی خوب می‌فهمند. جوان‌های مبتکر و خلاق زیاد هستند. امروز روزی است که لبنانی ها، یک نهضت بزرگ را به راه بیندازند تا هم پشتوانه مقاومت باشد و هم میوه‌های مقاومت تنها در امنیت و دفاع نباشد. مقاومت در اقتصاد و زندگی مردم هم باید میوه‌های خودش را تقدیم کند.

دکتر محسن رضایی گفت: برنامه ریزی کردن برای شکوفایی اقتصاد لبنان، یکی از کار‌های بسیار مهمی است که انتظار داریم هم برادران ما در حزب الله و هم در جا‌های دیگر این است که مساله شکوفایی اقتصادی را جدی‌تر از گذشته دنبال کنند. البته تا اکنون، کار‌های خوبی صورت گرفته است. از مساله سلامت گرفته تا رسیدگی به ایتام و نیازمندان، اما جای کار فراوانی هست. خلا توسعه اقتصادی لبنان الان احساس می‌شود.

خبرنگار پرسید: جنابعالی پیشرفت مقاومت اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مقاومت سیر تکاملی خیلی خوبی داشته است. مقاومت از یک گروه چریکی، تبدیل به یک نیروی انقلابی شد. تکیه بر اراده ملت‌ها بزرگترین دست آورد ملت ایران و لبنات است حتی ما در عراق و سوریه به همین دلیل، پیشنهاد تشکیل بسیج مردمی را دادیم تا امنیت و دفاع را در کشورها، کامل شود.

سرلشگر پاسدار محسن رضایی گفت: حزب الله لبنان به حد بالایی از توانمندی رسیده و امروزه در جهان عرب حزب الله یکی از کانون‌های انتقال تجارب انقلابی است. امروز تجارب انقلابی لبنان، برای بسیاری از مقاومت در کشور‌هایی که در حال اشغال هستند و یا مقابله با ارتش‌های متجاوز و یا مبارزه با تروریست‌هایی مثل داعش، مفید است. تجارب حزب الله لبنان در سوریه، بسیار موثر بود. در تشکیل ارتش وطنی (جیش الوطنی) و ارتش انقلابی و خود برادران عزیز ما در ارتش سوریه، همکاری‌های خیلی خوبی صورت گرفت.

در دوران فرماندهی قاسم سلیمانی، مقاومت یک عرصه بین المللی را به خودش اختصاص داد؛ بنابراین همیشه نام ایشان و پرچم ایشان و اندیشه ایشان در جبهه مقاومت خواهد بود و خواهد درخشید.

العهد: نقش حاج قاسم سلیمانی بع عنوان رابط قوی میان جمهوری اسلامی و گروه‌های مقاومت بود آیا شهادت ایشان، در این پیوند، خلایی ایجاد می‌کند؟

دکتر رضایی گفت: نیروی قدس سپاه، بعد از دفاع مقدس شکل گرفت. ابتدای برادر عزیزم سردار وحیدی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه منصوب کردیم و بعد از چند سال، برادر عزیزم قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس شد و الان هم سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس است. این توالی فرماندهی نشان دهنده قوام این مجموعه عظیم و پرقدرت است البته باید اذعان کنیم که سردار قاسم سلیمانی یک تحول بزرگ در جبهه مقاومت ایجاد کرد. یعنی فکر ایشان، اندیشه ایشان، مکتب ایشان، یک تحول بزرگ در جبهه مقاومت از فلسطین گرفته تا سوریه و عراق و افغانستان، یمن و تمام سرزمین‌های اسلامی ایجاد کرد و مقاومت اسلامی را بین المللی کرد. یعنی مقاومتی که عمدتا در لبنان و افغانستان بود در دوران فرماندهی قاسم سلیمانی، مقاومت یک عرصه بین المللی را به خودش اختصاص داد؛ بنابراین همیشه نام ایشان و پرچم ایشان و اندیشه ایشان در جبهه مقاومت خواهد بود و خواهد درخشید.

خبرنگار العهد با اشاره به تحریم‌های ظالمانه غرب گفت: در سایه این تحریم ها، ایران در حال مبارزه با ویروس کرونا است، ایران با موفقیت‌های خودش چه پیامی را به جهانیان مخابره می‌کند؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما در انقلاب اسلامی یک فرمولی داریم که تهدید‌ها را تبدیل به فرصت می‌کند که به آن فناوری انقلاب می‌گویم. سه مرحله دارد با مقاومت فرصت می‌سازیم، بعد ازفرصت‌ها بهره برداری می‌کنیم وسپس نظامات ونهاد‌های لازم می‌سازبم. یعنی هر آتشی که بلند شود را نه تنها خاموش می‌کنیم بلکه یک سرزمین سبز و آباد از دل همان آتش، به وجود می‌آوریم. مثلا ما در دفاع مقدس، برای اولین بار بعد از ۳۰۰ سال، اقتدار ایران را دوباره بازسازی کردیم. نه تنها صدام را از سرزمینمان بیرون کردیم، بلکه یک نیروی دفاعی بسیار قدرتمندی را درست کردیم. اگر جنگ نمی‌شد، نمی‌توانستیم این کار را انجام دهیم.

ما در صنعت سلامت، در علوم پزشکی، در علوم بهداشت و درمان، در تولید دارو پیشرفت‌های شگفت انگیزی کرده ایم و الان به مرحله صادرات رسیده ایم. الان ما به کشور‌های اروپایی، محصولات مقابله با کرونا صادر می‌کنیم.

دکتر رضایی گفت: بیماری کرونا یک بیماری دنیاگیر است و کشور‌های بزرگ مثل آمریکا و کشور‌های پیشرفته مثل آلمان را به زانو در آورده است. عملا همه دنیا شکست آن‌ها را می‌بینند. خود آمریکایی‌ها اعتراف کردند که در برابر کرونا شکست خورده اند، اما ما پیروز بیرون آمدیم. نه تنها پیروز بیرون آمدیم، ما الان در صنعت سلامت، در علوم پزشکی، در علوم بهداشت و درمان، در تولید دارو پیشرفت‌های شگفت انگیزی کرده ایم و الان به مرحله صادرات رسیده ایم. الان ما به کشور‌های اروپایی، محصولات مقابله با کرونا صادر می‌کنیم. از ماسک گرفته و کیت‌های شناسایی و محصولات دیگر را صادر می‌کنیم. این یک پیروزی بسیار بزرگ است که در اینجا به دست آورده ایم.

داعش جدیدی که شکل گرفته، کاملا و صد در صد آمریکایی است و آمریکایی‌ها در یک منطقه در بین سوریه و عراق، از حوالی پایگاه عین الاسد تا مرز سوریه، داعشیان را آموزش می‌دهند و سازمان دهی می‌کنند.

العهد: شاهد هستیم که آمریکایی‌ها همچنان با مهره داعش در منطقه در حال مانور دادن هستند. آیا داعش در عراق دوباره پیشروی خواهد کرد؟

سرلشگر محسن رضایی گفت: داعش جدید صد در صد آمریکایی است. داعش قبل هم آمریکایی بود، اما آمریکایی‌ها از طریق یک سری افراد خاصی، داعش را اداره می‌کردند. مثلا پنج شش نفر از رهبران داعش را در کنترل داشتند، ولی این داعش جدیدی که شکل گرفته، کاملا و صد در صد آمریکایی است و آمریکایی‌ها می‌خواهند در یک منطقه در بین سوریه و عراق، از حوالی پایگاه عین الاسد تا مرز سوریه، داعشیان را آموزش می‌دهند و سازمان دهی می‌کنند و در سوریه و در عراق از این‌ها برای کار‌های تروریستی استفاده می‌کنند؛ و بنوعی شکست نظامی و حیثیتی خود را بازسازی کنند که البته بازهم شکست خواهند خورد همانطور که آن داعش قبلی، شکست خورد قطعا این داعش هم شکست خواهد خورد، زیرا هم حشد الشعبی و هم ارتش عراق الان تجارب بسیار خوبی دارند و سازماندهی شان خیلی قوی‌تر از روز‌هایی است که آن داعش وارد کار شد. در داعش اول البته اسرائیلی‌ها نفوذ بیشتری نسبت به آمریکایی‌ها داشتند. در این داعش هم اسرائیلی‌ها هستند، اما آمریکایی‌ها و سازمان سیا در آن عهده دار سازماندهی شده اند.

مقاومت یمنی‌ها عجیب و بی نظیر است و باید به آن نام معجزه مقاومت را داد.

العهد: ما شاهد جنگ و محاصره ناجوانمردانه آمریکایی – سعودی علیه مردم یمن هستیم، چه پیامی برای متجاوزانی دارید که دست از جنگ نمی‌کشند آن هم در شرایطی که کرونا در یمن هم شایع شده است؟

دکترمحسن رضایی گفت: مقاومت یمن، یک رونمایی بزرگی از چهره ضد بشری و ضد انسانی، اروپا، آمریکا و آل سعود را به نمایش گذاشت. یمنی‌ها تقریبا می‌شود گفت که بی نظیرترین مقاومت را انجام می‌دهند. هم محاصره هستند و آب و غذا و سوخت در دسترسشان نیست و غیر از محاصره، بمباران و موشکباران هم می‌شوند و هم با بیماری‌های واگیردار مثل وبا بیش از سه سال است که بیش از ۲۰۰ هزار نفر را گرفتار کرده است.

وی با تجلیل از مقاومت ملت یمن افزود: کمتر ملتی است که در سه جنگ همزمان باشد. جنگ محاصره اقتصادی، جنگ نظامی و جنگ در مقابل بیماری. این مقاومت یمنی‌ها عجیب و بی نظیر است و باید به آن نام معجزه مقاومت را داد. انصافا ملت یمن معجزه بزرگی را درست کرده اند و از آن طرف از چهره ضد بشری اروپا، آمریکا و عربستان رونمایی کرده اند و در آینده این لکه ننگینی که عریستان با کمک استعمارگر‌ها در آنجا به وجود آورده تبدیل به اعتراضات جدی حتی در خود عربستان خواهد شد و ملت یمن طبق وعده الهی قطعا پیروز این میدان خواهد بود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *