«موری کانته» خواننده شهیر آفریقا درگذشت

«موری کانته» خواننده شهیر آفریقا درگذشت

[ad_1]

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو به نقل از الجزیره، «موری کانته» خواننده شهیر و تاثیرگذار آفریقا در ۷۰ سالگی در «کوناکری» پایتخت کشور «گینه» درگذشت.

«موری کانته» خواننده اهل کشور گینه که کمک شایانی به معرفی موسیقی آفریقا در جهان کرد در ۷۰ سالگی درگذشت.

کانته با تلفیق موسیقی الکتریکی و مقام های سنتی «ماندینگو» آفریقایی با موسیقی روتین آربن توانست در رپرتوار غرب آفریقا انقلاب کند.

«بالا کانته» پسر این موسیقیدان سرشناس به آسوشِیتدپرس گفت: گینه و تمام دنیا شخصیتی بزرگ را ازدست داد. پدرم شخصیت بزرگی بود و ما امروز گنجینه ای بزرگ را ازدست دادیم.

فرزند کانته گفت مدتی بود که پدرم حال خوبی نداشت و قرار بود تست کرونا از او بگیریم.

کانته در سال ۱۹۸۸ بخاطر خلق آهنگ «یکه یکه»(Yeke Yeke) نه تنها در تمام قاره آفریقا با استقبال فراوان مواجه شد بلکه آهنگ شماره یک بسیاری از کشورهای اروپایی شد.

او در خانواده سرشناس موسوم به «گریوت ها»(اهل شعر و ادب) به دنیا آمد. او بر سازهای گیتار،هارپ کورا و بالافون(نوعی زیلوفون بزرگ مرسوم در غرب آفریقا) تسلط داشت و خوانندگی که نیز حرفه اصلی اش بود.

وی سفیر حسن نیت سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) بود و در حمایت از مبارزه با بیماری همه گیری ابولا ۲۰۱۳-۲۰۱۶ در گینه، که حدود ۲۵۰۰ نفر را کشته بود آواز خواند.

«آلفا کُنده» در توئیتی نوشت: کانته یک استثنا و مایه غرور و مباهات بود.

بسیاری از مردم آفریقا و هنردوستان قاره سیاه عزادار «موری کانته» موسیقیدان و خواننده پرافتخارشان هستند. هنرمندی که او را «درخت بائوبابِ فرهنگِ آفریقا» می نامند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *