captcha

۴ عملیات الحشد الشعبی برای پاکسازی کامل مناطقی از عراق در نزدیکی مرز با ایران

[ad_1]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو «صادق الحسینی» از فرماندهان الحشد الشعبی از انجام ۴ عملیات جستجو و پاکسازی بقایای داعش در ۴ منطقه در استان دیالی در شرق عراق خبر داد.

الحسینی در گفتگو با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: «نیرو‌های رزمی از چند گردان الحشد الشعبی ۴ عملیات تفتیش و جستجوی ناگهانی بر مبنای اهدافی مشخص در مناطق بحیره حمرین، ریف خانقین، جنوب قره تپه و خاوی العظیم  انجام دادند».

وی تاکید کرد: «این عملیات به منظور رفع خطر تروریسم از شهر‌ها و روستا‌ها همزمان با حلول عید مبارک فطر است».

این فرمانده الحشد الشعبی گفت: «این عملیات غافلگیر کننده برای دشمن به منظور تحکیم کمربند‌های امنیتی و تامین راه‌ها به خصوص راه‌های کشاورزی و باز استقرار نیرو‌ها در برخی مناطق است و در محور‌های متعدد انجام خواهد شد و نتایج آن به محض پایان یافتن عملیات اعلام خواهد شد».

برخی مناطق دیالی اخیرا شاهد شکاف امنیتی به دلیل فعالیت هسته‌های داعش به خصوص در حمرین و ریف خانقین بوده که  تلفات مالی و جانی به همراه داشت.

استان دیالی در شرق عراق و هم مرز با ایران است و مرز «خسروی»  نیز قدیمی‌ترین گذرگاه مرزی رسمی بین ایران و عراق است. این استان از زمان بروز اعتراضات خیابانی در عراق شاهد حملات بقایای داعش بوده که منجر به تلفاتی در صفوف نیرو‌های امنیتی عراق هم شده است؛ اما در هفته‌های اخیر به ویژه روز گذشته همزمان با عملیات نظامی در «حاوی العظیم» این حملات بیش‌تر شده است.

دیالی علاوه بر این، یکی از حاصلخیزترین استان‌های عراق است و از میادین مهم نفتی نظیر منطقه «نفت خانه» برخوردار است. به گفته تحلیلگران گروه‌های تروریستی در این استان با  برخی جریان‌های سیاسی و حتی برخی کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات مرتبط هستند و با ایجاد ناامنی درصدد کوچ اجباری شیعیان آنجا هستند.

از سوی دیگر رسانه‌های عراقی طی روز‌های گذشته نیز هشدار می‌دهند که به احتمال زیاد آمریکا با عقب نشینی از برخی پایگاه‌های خود در عراق به هسته‌های خفته داعش برای ازسرگیری حملات خود چراغ سبز نشان داده باشد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *