از قطع جهانی الکوثر و سحر چه کسانی سود می‌برند؟

از قطع جهانی الکوثر و سحر چه کسانی سود می‌برند؟

[ad_1]

گزارش دانشجو از پیامدهای قطع پخش ماهواره‌ای شبکه‌های برون مرزی؛

گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجو:

شبکه‌های الکوثر و سحراردوی به علت انباشت بدهی به شرکت های ماهواره ای یوتلست و پاکست چند روزی قطع شده است، بگ بخش اصلی ماجرا بر میگردد به  علت اصلی توقف این شبکه ها که دلیل مالی دارد و مسئولین صداوسیما اعلام کرده بخاطر کمبود بودجه توان پرداخت بدهی به این شرکت های ماهواره ای را ندارد  و به شدت چشم انتظار کمک دولت در این خصوص است که باید هر چه سریعتر با یک وفاق ملی حل شود اما بخش مهم تر این ماجرا به تبعات سنگین قطع این شبکه های استراتژیک بازمیگردد که در این گزارش به این موضوع پرداخته شده است:

با پخش سریال های تاثيرگذار «چشمان آبي زهرا»، «الشتات» و برنامه «جهان زیر سوال» از شبکه سحر اولين تلاش هاي غرب و تل آويو براي متوقف کردن فعالیت رسانه ای ايران در فراسوي مرزها به ویژه در کشورهای عربي در سال 1383 شروع شد اما علت عصبانيت و سراسيمگي حاميان رژیم تل آويو آن زمان چندان روشن نبود. تاوان شبكه سحر1 اين بود كه متوقف شود و فضای پخش برای سیماهای هفت گانه سحر که در قالب دو کانال سحر 1 و 2 زمان بندی و پخش می شدند، محدود شود. غرب تلاش کرد صدای رسانه ای ایران در فضای بین المللی را خاموش کند اما حقيقت هرگز پشت ابر نمي ماند.

اين برنامه ها و نظایرشان که پخش آنها از سحر 1 و 2 درباره وقایع پشت پرده صهیونیزم روشنگری می کردند، چنان عمق جنايت هاي صهيونيزم را به تصوير كشيد كه روزنامه نگاران حقيقت جو را برانگیخت تا به درون زندان ها و سردخانه هاي فلسطین اشغالی سري بزنند و البته دست پر هم برگردند.

مدتي گذشت و روزنامه هاي انگليس و سوئد گزارش هاي هولناكي مبتني بر واقعيت هاي مستند با اسناد حقيقي براي مخاطبان خود منتشر كردند كه سرقت اعضاي بدن مجروحان و زندانیان حتي شهداي فلسطيني را نشان مي داد. طشت رسوایی اسرائيل به عنوان رژیمی كه قاچاق اعضاي بدن انسان انجام مي دهد، از پشت بام افتاده بود. حالا دیگر مشخص بود كه نمايش چند سریال یا مصاحبه رابرت فوریسون پژوهشگر ضد هولوکاست چرا آن همه واكنش به همراه داشت.

 «الشتات»؛ سریالی هم كه سحر عربي پخش كرد  توانست رسالتش را به سرانجام رساند و رفتار دهشتناك و ضد انساني اسرائيل را اثبات كند هر چند سلاطين رسانه در عرصه جهاني مخالف آن بودند.  

البته این فرایند یک خاصیت دیگر هم داشت؛ توقف فعالیت سحر 1 عاملی شد برای رشد شبکه های موفقی مانند پرس تی وی و هیسپان تی وی و …. و بنیان نهادن یک مدل رسانه ای کامل در جبهه بین الملل. چرا که نشان داد ایران باید تریبون هاي بيشتري آن هم برای ارتباط با همه مردم عالم داشته باشد چه رسد به كشورهاي همسايه اش.  لذا در همان مقطع  تصمیم معاونت برون مرزی صدا و سیما برای مستقل کردن سحر عربی و نامگذاری آن با نام  «الکوثر» وارد مراحل عملیاتی شد و یکی از اجزای مدل رسانه ای بین المللی رسانه ملی، از دل این محدودیت، به فرصت تبدیل شد.

بیست سال بعد، جنگي شدید در عرصه رسانه ای،  کشورهای لبنان و عراق را فراگرفت؛ انبوه منابع مالی برای رسانه های مختلف به این کشورها سرازیر شدند از شبکه بی بی سی عربی تا ام بی سی سعودی همه یک هدف داشتند و آن کوبیدن مواضع ایران سپس دوستان آن در غرب آسیا.

محور غرب و دوستانش در عراق و لبنان به نتیجه مطلوب نرسیدند و این موجب شد بر فشار خود عليه رسانه هاي برون مرزی ایران که در این فاصله، گاه با حکم آفکام علیه انگلیس و دیگر ترفندهای مشابه مشق شده بود، بیفزايند و چه بهانه ای بهتر از انباشت بدهی تا به آسانی، بار دیگر سدی مقابل شبکه  «الکوثر» نمایان شود و به قطعی آن بینجامد.  این بار انتشار امواج رسانه ای شبکه الکوثر از ماهواره فرانسوی متوقف شد.

مگر یک شبکه چه می تواند انجام دهد که این همه غرب از آن می هراسد؟ پاسخ را می توان از رفتار طرف مقابل يافت. آمریکا، انگلیس و دولت اشغالگر سعودی با مدیریت صهیونیست ها مجموعه ای از شبکه های عرب زبان را ایجاد کرده بودند تا امواج تاریکی را به فکر مردم عرب زبان عراق و لبنان ساطع کنند سپس از آب گل آلود بهره گیرند.

شبکه های عرب زبان غربی، شبکه های سعودی و شبکه هایی که با پول سعودی و امارات و تجربه انگلیس اما مدیریت اسرائیلی در عراق مانند الدجله و الحدث تاسیس شدند. این همه رسانه استکباری فقط در برابر چند شبکه کوچک محور مقاومت قرار گرفتند.

سرانجام دولت در بغداد و بیروت خلاف نظر آمریکا و متحدانش تشکیل گردید تا همه برنامه ریزی آنها برای تجزیه کشورهای غرب آسیا همچنین تلاش ها برای نابودی محور مقاومت ناکام بماند.

دوباره به فکر متوقف کردن رسانه های محور مقاومت برآمدند و باز هم از شبکه عربی الکوثر شروع کردند. بار دیگر اثبات شد که شبکه های برون مرزی چه اهمیت راهبردی در جنگ شناختی و نبرد روایت ها دارند. به یقین باید از این ابزار که مانند دارایی راهبردی برای ایران است بیشتر حمایت کرد.

طبعا نیاز به ماهواره ای که بتواند دستکم کشورهای پیرامون ایران را پوشش رسانه ای و مخابراتی دهد از الزامات حضور در عرصه فراملی در قرن حاضر است. ایران که با پرتاب موفق ماهواره نور نشان داد می تواند صاحب ماهواره باشد باید ماهواره ای ملی و مخصوص به خود را در فضا قرار دهد که بخش بزرگی از آن در مالکیت شبکه های برون مرزی صداوسیما باشد. کاری که از مدت ها قبل باید صورت می گرفت.

تا آن مهم تحقق یابد می توان از کشورهایی مانند روسیه یا افریقای جنوبی ماهواره هایی را خریداری کرد که به وسیله آن مانع از سانسور رسانه ای غرب شد.

 جالب اینکه بخشی از ارتباطات ایران در اختیار شرکت های ماهواره ای سعودی مانند عرب ست است. به راستی چگونه ترکیه با ترک ست، مصر با نایل ست و رژیم اشغالگر سعودی با عرب ست دارای ماهواره اند  اما كشورمان با وجود توانایی های بسیار در عرصه های صنعتی و  نیز وجود رسانه های فعال که نیازمند پوشش فضایی هستند هنوز برای خرید یک ماهواره یا قراردادن آن در مدار توسط کشورهای دیگر هیچ اقدامی نکرده است. 

منظور اين نيست كه خودمان ماهواره را ساخته در مدار قرار دهيم و پشتيباني كنيم بلكه تا رسيدن به آن روزها مي توان ماهواره را خريد و آن را به تملك درآورد نه آنكه دلارهاي محدودمان را به شركت هاي سعودي و اروپايي تقديم كنيم وآنها نيز هر زمان كه خواستند رسانه هاي ما را متوقف كنند.

هر چه زمان مي گذرد، اهميت فعال بودن شبكه هاي برون مرزي در راستاي تحقق منافع فراملي و حفظ امنيت ملي بيشتر آشكار مي شود و در همین راستا ضرورت نگاه ملی به مسائل و معضلات گوناگونی که شبکه های برون مرزی کشورمان با آنها دست و پنجه نرم می کنند، عیان تر.

باید به همه دستگاه های تصمیم گیر و افراد و نهادهایی که در این انباشت بدهی و دادن بهانه به دست غرب برای توقف فعالیت شبکه های برون مرزی ایران نظیر  «الکوثر» گفت مگر عده و عده رسانه ای خط مقاومت چقدر است که به همین آسانی در آستانه روز جهانی قدس، اسباب محدود کردن آن، اینگونه فراهم می شود؟

«الکوثر» یکی از بازوهای قدرتمند رسانه های خط مقاومت است و با حذف از یوتل ست،  از سویی هم شبکه اردوی سحر هم از سوی شرکت پاکست قطع شد تا این شبکه ها هزاران مخاطب اردوزبان شبه قاره هند خود را از دست رفته ببیند. در واقع این و بازوی استراتژیک صداوسیما بخاطر بدهی مالی حذف شد و با توجه با توضیجات بالا بیشترین سود از قطع این شبکه های مهم را رسانه های سعودی و اسرائیلی می برند که می توانند در غیاب این دو شبکه حسابی در جذب مخاطب جولان دهند اما اگر چه در نهایت امر، این مشکل توقف پخش جهانی به علت بدهی رفع خواهد شد، اما چنانچه سازوکارهای تامین بودجه برای شبکه های برون مرزی صداوسیما ترمیم و اصلاح نشود، احتمال آن که این لطمه دامان دیگر شبکه های برون مرزی ایران را بگیرد و به حیثیت فراملی ایران لطمه بزند، بسیار است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *