پیروزی‌های جبهه مقاومت در عراق و سوریه حکایت از پیروزی دولت قانونی در لیبی دارد

[ad_1]

ساجدی: پیروزی‌های جبهه مقاومت در عراق و سوریه حکایت از پیروزی دولت قانونی در لیبی دارد

محمد ساجدی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، درباره تحولات و رخداد‌های پیش آمده در لیبی گفت: معادلات در لیبی به شکلی است که در این کشور خلیفه حفتر که یکی از سرهنگ‌های ناراضی این کشور در زمان حکومت قذافی بود به آمریکا می‌رود و آمریکا برای رسیدن به اهداف و مطامع خود روی این فرد کار می‌کند.

وی ادامه داد: در ادامه و پس از مرگ قذافی این فرد عازم طرابلس می‌شود و از آنجا که دولت قانونی طرابلس مورد حمایت سازمان ملل است و دولت مخالف یعنی دولت خلیفه حفتر مورد تایید عربستان و آمریکاست معادلاتی پیچیده در قطع حاکمیت لیبی شکل می‌گیرد.

ساجدی تصریح کرد: به این ترتیب فرانسه و روسیه از خلیفه حفتر حمایت می‌کنند و ترکیه و ایتالیا حامیان دولت قانونی می‌شوند از آنجا که لیبی از مستعمرات سابق ایتالیا محسوب می‌شود تعصبات ناسیونالیستی ایتالیا نسبت به این کشور هنوز وجود دارد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: فرانسوی‌ها معتقدند دولت سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه پشت لیبی را خالی کرده و لذا از دولت حفتر حمایت می‌کنند. از طرف دیگر آمریکایی‌ها هم، چون حفتر در کشور خودشان تربیت شده حامی او هستند و تکلیف عربستان نیز به واسطه تمایلات اخوانی دولت قانونی مشخص است و هر کس که تمایلات اخوانی داشته باشد سعودی در برابر او می‌ایستد پس با این حساب عربستان نیز از حامیان حفتر به حساب می‌آید از سوی دیگر به دلیل تمایلات اخوانی دولت قانونی ترکیه و قطر از او حمایت می‌کنند و در حقیقت در مقابل امارات و عربستان قرار می‌گیرند.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل حمایت روسیه از خلیفه حفتر در لیبی چیست؟ گفت: اساسا روس‌ها از حفتر حمایت علنی نمی‌کنند در روسیه ارتشی جدایی از ارتش اصلی وجود دارد که فقط پول می‌گیرند و بدون اینکه به مسائل حاشیه‌ای و یا حتی اصلی توجهی داشته باشند، می‌جنگند. پوتین پشت این پرده پنهان شده و یا حتی درباره تحرکات این ارتش هیچ حمایت علنی انجام نمی‌دهد این ارتش در لیبی علیه دولت قانونی می‌جنگد و از یک بخش خصوصی در روسیه حمایت می‌شود که آن بخش مورد حمایت پوتین نیز قرار دارد.

ساجدی در پایان خاطرنشان کرد: آنچه در لیبی رخ می‌دهد معجونی از همه اینهاست و البته به نظر می‌رسد با توجه به پیروزی‌های جبهه مقاومت در سوریه و عراق دولت قانونی در لیبی هم بتواند به پیروزی برسد.

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *