کنگره آمریکا تحقیقات درباره نقش پامپئو در اخراج یک بازرس را آغاز کرد

کنگره آمریکا تحقیقات درباره نقش پامپئو در اخراج یک بازرس را آغاز کرد

[ad_1]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، اعضای ارشد حزب دموکرات در کنگره آمریکا امروز جمعه اعلام کردند سه کمیته این مجلس، مقام‌های ارشد وزارت خارجه را برای انجام تحقیقات درباره نقش احتمالی «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا در اخراج بازرس کل وزارت خارجه این کشور فراخوانده‌اند. 

دونالد ترامپ دو هفته پیش بنا به درخواست مایک پامپئو به کنگره اطلاع داد که «استیو لینیک»، بازرس کل وزارت خارجه آمریکا را از سمتش برکنار می‌کند. 

یک روز بعد، «الیوت انگل»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان و «رابرت منندز» نماینده مجلس سنا گفتند خواستار تحقیق درباره اخراج بازرس کل وزارت خارجه آمریکا هستند. 

منابعی در کنگره گفته‌اند که لینیک در حال انجام تحقیقاتی درباره مایک پامپئو و همسرش بوده و ممکن است تصمیم پامپئو برای اخراج او برای آشکار نشدن سوءرفتارهایش بوده باشد. 

از جمله مسائلی که گفته می‌شود بازرس کل وزارت خارجه آمریکا در حال تحقیق بر روی آن بوده اقدام دولت ترامپ در اعلام وضع اضطراری با ایران برای فروش سلاح به عربستان سعودی بوده است.

دولت دونالد ترامپ سوم خردادماه سال گذشته به بهانه وضعیت اضطراری به دلیل تشدید تنش‌ها با ایران اعلام کرد قصد دارد بیش از هشت میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان سعودی، امارات و اردن بفروشد. 

رئیس‌جمهور آمریکا در صورت اعلام وضعیت اضطرار ملی می‌تواند مفاد مندرج در قوانین کنترل تسلیحاتی را نادیده گرفته و بدون مجوز کنگره سلاح بفروشد.

رسانه‌های آمریکا در آن زمان گزارش داده بودند «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا و برخی از دستیاران او دولت را راضی کرده‌اند با اعلام «وضعیت اضطراری»، دستور تحویل ۸ میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی و امارات را صادر کند. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *