دوره‌های تقویت مبانی معرفتی برای دانشجویان خراسان شمالی برگزار می‌شود / لزوم ایجاد حرکت فرهنگی از دانشجویان

دوره‌های تقویت مبانی معرفتی برای دانشجویان خراسان شمالی برگزار می‌شود / لزوم ایجاد حرکت فرهنگی از دانشجویان

[ad_1]

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو از بجنورد، حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی صبح امروز در نشست با مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های استان گفت: در راستای لبیک فرهنگی به فرموده رهبر معظم انقلاب، دوره‌های شرح دعای مکارم الاخلاق با هدف تقویت مبانی معرفتی دانشجویان در دانشگاه‌های استان برگزار می‌شود.

حجت الاسلام یعقوبی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار مجازی اخیر با دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، به تبیین اهمیت تقویت مبانی دینی و خودسازی پرداخت و اظهار کرد: خداشناسی و خودسازی مقدمه جامعه پردازی و تمدن سازی است. بر این اساس خودسازی به ویژه در بین جوانان و نوجوانان بسیار مهم است؛ زیرا سرزمین قلب جوانان همانند زمین خالی و مستعدی است که هر چه در آن بکارند رشد می‌کند.

وی افزود: خودسازی در جوانی پایه ساز شخصیت است و اگر این خشت اول به‌درستی نهاده شود، دیوار شخصیتی جوانان تا پایان راست و محکم خواهد بود.

حجت الاسلام یعقوبی با بیان اینکه خودسازی اساس کار است، خاطرنشان کرد: امیرالمؤمنین (ع) در نهج‌البلاغه می‌فرماید اگر انسان رابطه خود با خدا را درست کرد، خداوند رابطه او با مردم را درست خواهد کرد.

تقویت مبانی اعتقادی باعث ایستادگی در طوفان‌های سیاسی می‌شود
رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی تصریح کرد: بر این اساس اگر کسی در گام نخست خود را اصلاح کرده و رابطه بین خود و خدا را درست کند، می‌تواند دیگران و جامعه را نیز اصلاح کند؛ پس معلوم می‌شود هر مصلح در ابتدا باید مصلح جان و نفس خود باشد تا بتواند مصلح دیگران شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری در این دیدار به جوانان فرمودند مبانی عقیدتی خود را تقویت کنید؛ زیرا اگر اعتقادات انسان محکم باشد توفان‌های سیاسی و اقتصادی و … درخت وجود انسان را در هم نخواهد شکست، اما اگر ریشه سست باشد امکان دارد با وزیدن نسیمی هم کنده شود.

حجت الاسلام یعقوبی تاکید کرد: جوانان ما باید در شرایط دنیای امروز که از در و بام برای آن‌ها آسیب می‌بارد و دنیای مجازی هر روز بهانه و شبهه‌ای را برای متزلزل کردن باور‌های آن‌ها نشان می‌دهد به تقویت مبانی معرفتی خود اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

نماینده، ولی فقیه در خراسان شمالی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در این دیدار با نگاه حکیمانه خود بر تقویت مبانی عقیدتی جوانان تأکید کردند، اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب در این دیدار تصویری فرمودند یکی از مواردی که می‌تواند مبانی معرفتی را تقویت کند دعای مکارم الاخلاق است.

تفسیر ادعیه برای دانشجویان مفید است
وی اظهار کرد: در این دعا پایه‌های اساسی اخلاق و اعتقاد ذکر شده و امام سجاد (ع) تأکید می‌کنند که باید ایمان‌ها را به اوج رسانده تا اعمال ما بر اساس این باور‌ها به احسن الاعمال برسد.

حجت الاسلام یعقوبی بیان داشت: امام سجاد (ع) در این دعا ابتدا چهار نکته اعتقادی را مطرح کرده و بعد وارد مسائل اخلاقی می‌شود؛ یعنی معلوم می‌شود ما باید ابتدا زیربنا‌های اعتقادی را محکم کرده و سپس وارد وادی اخلاق شویم؛ زیرا این دو مکمل و متمم همدیگر هستند.

امام جمعه بجنورد با بیان اینکه در کنار توحید، اخلاق نیاز است، زیرا این دو دوگانه به‌هم‌پیوسته هستند، خاطرنشان کرد: در این راستا تقویت ارتباط با جوانان از طریق دوره‌های شرح و تفسیر دعای مکارم الاخلاق برای جوانان و دانشجویان می‌تواند مفید باشد.

دانشجویان الفبای مسائل دینی را بدانند
وی افزود: بر این اساس در راستای لبیک فرهنگی به فرموده رهبر معظم انقلاب، دوره‌های شرح دعای مکارم الاخلاق با هدف تقویت مبانی معرفتی دانشجویان در دانشگاه‌های استان برگزار می‌شود تا جوانان ما با دست پر وارد عرصه آموزش و عمل شوند.

حجت الاسلام یعقوبی ادامه داد: دانشجوی ما باید الفبای مسائل دینی و اخلاقی را بداند و وظیفه ما است که مبانی دینی و گنجینه‌های موجود را در اختیار دانشجویان قرار دهیم.

رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی اضافه کرد: امام سجاد (ع) در این دعا ریز شده، مصداق‌های جزئی را مطرح کرده و تقابل خوب و بد را در این دعا به زیبایی ترسیم کرده است مثلاً در توضیح عدل بیش از ۱۰ عنوان مطرح کرده است؛ ازاین‌رو باید گفت این دعا درزمینهٔ مسائل اعتقادی و اخلاقی منبع عظیم و غنی است.

نماینده، ولی فقیه در خراسان شمالی گفت: باید بکوشیم بعد از دوران کرونا و بازگشایی دانشگاه‌ها با برگزاری شایسته این دوره‌ها در دانشگاه‌های استان لبیک جانانه فرهنگی به فرمایش اخیر رهبر معظم انقلاب بگوییم.

لزوم ایجاد حرکت فرهنگی در بین دانشجویان
وی با بیان اینکه باید بکوشیم در این زمینه حرکت اجتماعی فرهنگی مناسبی در بین جوانان و دانشجویان ما ایجاد شود، خاطرنشان کرد: باید نسل جوان را دریابیم، رهبر معظم انقلاب به جوانان و نسل جدید امید زیادی دارند؛ چراکه مقدرات مملکت در آینده به دست جوانان است و ما باید در این راستا کادرسازی کنیم.

حجت الاسلام یعقوبی در پایان با اشاره به اینکه باید ارتباطات دوستانه با جوانان تقویت شود، اظهار کرد: دردشناسی و درمان دهی به جوانان بسیار اهمیت است اینکه چرا جوان ما پای منبر و خطبه نمی‌آید؟ مشکل جوانان ما چیست و … از مواردی است که باید به دنبال پاسخ و چاره‌جویی آن‌ها باشیم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *