علت ضعف نظارت، حب قدرت است / منافع ملی برای نماینده مجلس باید در اولویت باشد

علت ضعف نظارت، حب قدرت است / منافع ملی برای نماینده مجلس باید در اولویت باشد

[ad_1]

علی خضریان، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجو، اظهار داشت: فرمایش رهبر انقلاب یک اصل اصولی مجلس است. بلکه ایشان در نامه خود به نمایندگان مجلس انحرافاتی که در مسیر نظارت اتفاق افتاده بود را دوباره یادآوری کردند.

وی ادامه داد: در برخی از برهه‌ها در این ۱۰ دوره از مجلس شاهد بودیم که مجلس به دلیل نزدیک بودن به دولت و غلبه حب قدرت در نمایندگان باعث شده است که نظارت به خوبی اتفاق نیفتد.

نماینده تهران در مجلس گفت: موضوع بعدی که باعث می‌شود نظارت به خوبی صورت نگیرد این است که منافع شخصی با نظارت مخلوط شود که مانع تحقق نظارت درست است.

خضریان با اشاره به تضاد سیاسی یا رقابت سیاسی گفت: به عنوان مثال مجلسی با دولت همراه نیست برای اینکه بخواهد به آن دولت ضربه بزند از ابزار‌های نظارتی در جهت ضربه به آن دولت استفاده می‌کند.

وی افزود: مسائل مختلفی از قبیل منافع جناحی، قومی و قبیله‌ای وجود دارد تا از این ابزار نظارتی در جهت تامین منافع استفاده شود یا اینکه منافع حکم می‌کند برای تحقق ان چوب لای چرخ دولت بگذارند. تمام این موارد انحرافاتی هستند که در بخش نظارت مجلس وجود دارد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: بخشی که مانع انحرافات در نظارت می‌شود تقوای افراد است که مانع از دخیل کردن منافع شخصی در مسئله نظارت است.

خضریان افزود: مسئله دیگر این است که باید نظارت بر عملکرد نمایندگان وجود داشته باشد یعنی به تنهایی تقوا اکتفاف نمی‌کند  تقوا باید وجود داشته باشد. اما نظارت بر عملکرد هم باید حکم فرما باشد تا انحرافاتی در نظارت اتفاق نیفتد.

وی بیان داشت: پس باید برای چارچوب بندی کردن نظارت برنامه ریزی کرد یعنی این چارچوب بندی مانع انحراف نمایندگان مجلس در نظارت می‌شود و من معتقدم مجلس در حوزه نظارتی باید در خود یک بازنگری داشته باشد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آفات بخش نظارت گفت: نمایندگان قرار است چهار سال نماینده مردم در مجلس باشند یعنی هر آنچه که هست را باید در خدمت به مردم قرار بدهند. اگر این نگاه باشد در این چهارسال نباید دنبال منافع برای خود باشند بلکه باید دنبال منافع اجتماعی باشند.

خضریان تاکید کرد: نماینده‌ای در جایی قرار گرفت که بین منافع شخصی و منافع اجتماعی باید یک کدام را انتخاب کند قطع به یقین منافع اجتماعی را باید در اولویت قرار بدهد و انتخاب کند و اگر این اتفاق بیفتد مجلس به سمت راس امور بودن در حرکت است.

وی با اشاره به سخنان رهبری درباره اقتصاد گفت: مقصود مقام معظم رهبری از مسئله اقتصاد این نیست که نمایندگان دوباره بروند چرخ اقتصاد را اختراع کنند بلکه بیایند و سیاست‌های کلی که درباره اقتصاد مقاومتی هست را تبدیل به قانون کنند و تعدد قوانین در کشور را کاهش دهند.

نماینده تهران در پایان بیان داشت: ابتدایی‌ترین اقدام مجلس یازدهم تقویت بعد نظارتی خود است و اصلاح و مرتب سازی قوانین که بخش عمده آن قانون برداری، قوانین زائد و دست و پا گیر در کشور است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.