تیتر دوشنبه//// حاشیه‌های کارورزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد / دوره ۲۰ روزه‌ای که به ۱۲ روز رسید

حاشیه‌های کارورزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد / دوره ۲۰ روزه‌ای که به ۱۲ روز رسید!

[ad_1]

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- اعظم ذوالفقاری منظری؛ * این روز‌ها اصلی‌ترین معضل دانشجویان، مسئولان دانشگاه‌ها و مدیران ارشد آموزش عالی، برگزاری کلاس‌ها و امتحانات، کارآموزی‌ها و کارورزی ها، دفاع از پایان نامه‌ها و انجام آزمایشات است.

 

با شیوع کرونا، مراکزی که محل تجمع افراد بوده، به ویژه مراکز علمی و فرهنگی فعالیت خود را تعطیل کردند؛ خوابگاه‌های دانشجویی تعطیل شد، سلف‌ها را بستند، کلاس‌ها را به فضای مجازی منتقل کردند و کلاس‌های عملی هم تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.

 

حالا با تأیید ستاد ملی کرونا، قرار است دانشگاه‌ها بازگشایی شوند؛ اغلب دانشگاه‌ها اعلام کرده اند که یک هفته کلاس‌ها برای رفع اشکال برگزار می‌شود و پس از آن هم امتحانات است. اما در این میان کاراموزی ها، کارورزی‌ها و کلاس‌های عملی تا اطلاع ثانوی همچنان تعطیل هستند و به این ترتیب دانشجویان بلاتکلیف خواهند بود.

 

اما دانشگاه‌های علوم پزشکی، برای برگزاری کارورزی‌ها که بخش مهمی از آموزش پزشکی را شامل می‌شود، باید کار خود را ادامه دهند؛ در واقع فارغ التحصیلی برخی دانشجویان پزشکی و پرستاری به همین کارورزی‌ها بستگی دارد.

 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که واحد‌های کاراموزی در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی به گونه‌ای برگزار شود که از ظرفیت کلینیک‌های ویژه در ساعات عصر و حضور کارآموزان در بخش‌های بالینی در قالب کشیک‌های شبانه برگزار شود. این اطلاعیه از مسئولان دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها می‌خواهد بازه زمانی دوره‌های یک ماهه کارآموزی را حداکثر تا ۲۰ روز کوتاه کنند.

کارورزی علوم پزشکی

 

براساس این اطلاعیه ارائه دروس نظری کارآموزی‌ها باید به صورت مجازی در ماه‌های اردیبهشت و خرداد ارائه کنند تا فرصت مناسب برای حضور کارآموزان در بخش‌های بالینی در تابستان بیشتر فراهم شود.

 

برگزاری کارورزی یک ماهه در ۱۲ روز

با این حال، شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرده است که در این دانشگاه، بخش‌های یک ماهه دوره کارآموزی پزشکی به ۱۲ روز تقلیل پیدا کرده است.

 

شورای صنفی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پیامی که در کانال رسمی این تشکل دانشجویی منتشر شده بود، اعلام کرد که بعد از ۲ ماه پیگیری و ساعت‌ها جلسه بر خلاف دیگر درخواست‌های دانشجویان و قول مساعدت حداکثری مسئولان مربوطه، در نهایت برنامه ابتدایی خودشان را اجرا کردند.

 

براساس این اطلاعات ، دوره کارورزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به ۱۴ روز تقلیل پیدا کرده و از آنجا که بخش‌های دانشگاهی در روز‌های تعطیل، فعالیتی برای کارآموزان ندارند، این دوره‌ها به ۱۲ روز کاهش پیدا می‌کند.

 

سیدعلی ذوالفقاری، دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در گفتگو با خبرنگار ما به اطلاعیه وزارتخانه اشاره می‌کند و می‌گوید: از ۱۷ خرداد قرار است دوره‌های کارآموزی به صورت فشرده‌تر برگزار شود. در نامه‌های اعلامی از سوی وزارتخانه اعلام شده که دوره‌های آموزشی کارآموزی که قبلا یک ماهه بوده، حداکثر به ۲۰ روز کاهش یابد.

 

ذوالفقاری با بیان اینکه این روند در بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اجرا شده است، می‌گوید: در یکی از بند‌های اطلاعیه اعلام شده که کلاس‌ها هم از ۸ صبح آغاز شود و تا ۸ شب ادامه پیدا کند. اما متأسفانه این روند در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام نمی شود.

 

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه می‌دهد: یا استادان همکاری خوبی ندارند یا اداره آموزش دانشگاه ما عملکرد ضعیف تری دارد. از طرف دیگر در روز‌های تعطیل هم دوره‌های آموزشی وجود ندارد و عصر‌ها هم استادان که اغلب در مطب خصوصی خود به ویزیت بیمار می‌پردازند، برای برگزاری کلاس‌ها حضور ندارند.

 

وی می‌گوید: براساس برنامه‌ای که از سوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام شده، این دوره کارآموزی به صورت فشرده و ۱۴ روزه برنامه ریزی شده که با توجه به دو روز جمعه‌ای که در این برنامه ریزی داریم و اگر تعطیلی دیگری نباشد، این چند روز در نهایتا ۱۲ روزه می‌شود.

 

ذوالفقاری تصریح می‌کند: به دلیل شرایط کرونا، بسیاری از دروس که باید به صورت حضوری و بالینی تدریس می‌شد، به صورت مجازی به دانشجویان ارائه شد و به همین دلیل نیاز به حضور دانشجویان بر بالین بیماران بیشتر احساس می‌شود.

وی اشاره می‌کند: از ظرفیت‌های کلینیک‌ها در عصر‌ها هم لازم است برای این دوره‌های کارآموزی استفاده شود، با این حال برنامه‌هایی از سوی مسئولان دانشگاه اعلام می‌شود که اجرایی نیست.

تیتر دوشنبه//// حاشیه‌های کارورزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد / دوره ۲۰ روزه‌ای که به ۱۲ روز رسید

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد به نقد برنامه‌های مسئولان این دانشگاه برای آموزش مجازی و کارآموزی‌ها می‌پردازد و می‌گوید: مسئولان دانشگاه ما اولین راه حل را برای اجرا درنظر می‌گیرند؛ در حالیکه این راه حل ها، آنقدر‌ها به نفع دانشجویان نیست.

 

بی برنامگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بحران کرونا

به گفته ذوالفقاری، وزات بهداشت استاندارد‌هایی را برای گذراندن دوره‌های کارآموزی تعیین کرده است و وزارتخانه برای اینکه بازه زمانی تعطیل شده را جبران کند، این برنامه ریزی را ارائه کرده تا دانشجویان بتواند به صورت فشرده‌تر بگذارنند.

 

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد دانشگاه ما قابلیت اجرا کردن این پروژه را ندارد، توضیح می‌دهد: مدت زمان آموزشی و حضور دانشجویان بر بالین بیمار در رشته‌های پزشکی اهمیت بسیاری دارد؛ در شرایط کنونی که بیماران کمی به بخش‌های غیرکرونایی مراجعه می‌کنند، کاهش بیماران بستری نیز وجود دارد و قطعا نیاز است دوره‌های کارورزی طولانی برگزار شود تا احتمال ملاقات بیمار بیشتری برای دانشجویان وجود داشته باشد.

 

خود دانشجویان دوره ۱۴  روزه کارورزی خواستند

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اما هنوز تصمیم قطعی درباره برگزاری این دوره‌ها نگرفته اند. سیدجواد هاشمی، مدیر روابط عمومی معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به خبرنگار ما می‌گوید: دوره‌های کوتاه مدت و ۱۴ روزه در بعضی موارد استثنائی بوده که آن هم به درخواست خود دانشجویان بوده است.

تیتر دوشنبه//// حاشیه‌های کارورزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد / دوره ۲۰ روزه‌ای که به ۱۲ روز رسید

هاشمی بیان می‌کند: این دانشجویان قصد تسویه حساب دارند یا می خواهند انتقالی بگیرند و کوتاه کردن دوره کارآموزی صرفا برای کمک به این دانشجویان بوده است.

 

وی درباره برگزار نشدن دوره‌های کارآموزی در روز‌های پنج شنبه و جمعه، توضیح می‌دهد: این موضوع پس از بررسی کارشناسی و درخواست برخی از اعضای شورای صنفی نیز همین بوده است.

 

این مسئول معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌گوید: با این حال به زودی شورای آموزشی دانشگاه تشکیل می‌شود و تصمیمات نهایی درباره این موضوع گرفته خواهد شد.

 

شیوع کرونا، شاید فراتر از یک بیماری کشور را دچار مشکل کرده است؛ سوءمدیریتی که از سوی برخی مسئولان در سطوح مختلف مدیریتی دیده می‌شود، به نظر می‌رسد بیشتر از شیوع کرونا، مشکل ساز بوده است. با این حال، نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹-۹۸ به زودی پایان می‌یابد، اما مسئولان برخی دانشگاه‌ها هنوز به تصمیم قطعی درباره نحوه پایان این نیمسال نگرفته اند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.