captcha

مرجعیت علمی برای کشور اقتدار ملی به همراه دارد / برنامه‌ریزی شرط مهم رسیدن به اهداف

[ad_1]

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سید مهمدمهدی هادوی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و رییس مرکز ساخت داخلی ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت در برنامه رادیویی «گفت‌وگوی علمی» با تأکید بر اینکه مرجعیت علمی سبب اقتدار کشور خواهد شد، گفت: اگر علم را در اختیار داشته باشیم، می‌توانیم طبیعت را به تسخیر در بیاوریم. علمی به عنوان مرجعیت علمی در نظر است که سبب اقتدار کشور در حوزه‌های گوناگون می‌شود و بنابراین هر علمی را به عنوان مرجعیت علمی نمی‌توان در نظر گرفت.

هادوی با بیان اینکه باید در علمی که برای کشور اقتدار می‌آورد، مرجع باشیم، عنوان کرد: وقتی در علمی مسلط باشیم، دیگران به دنبال ما خواهند آمد و در نتیجه می‌توان مرجعیت علمی را مساوی با اقتدار علمی و ملی دانست.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه قدرت یافتن در علم به معنی ظلم کردن و تحت سلطه درآوردن دیگران نیست، اظهار کرد: وقتی افراد به دنبال کمال گرایی هستند، می‌توانند با مراجعه به مرجعیت علمی از آن‌ها استفاده کنند و در این مسیر اقتدار علمی و ملی نمایان می‌شود. در چشم انداز نقشه جامع علم و فناوری کشور، بر مرجعیت علمی ایران در جهان تأکید شده است.

وی افزود: برای دستیابی به این هدف مهم، باید برنامه‌ریزی داشت و نمی‌توان مدعی شد بدون برنامه‌ریزی و تعریف صحیح به آن دست یافت.

رئیس مرکز ساخت داخل ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره علومی که باید به آن ورود کنیم گفت: برای دستیابی به مرجعیت علمی هم باید در علم فنی و مهندسی، هم در علوم انسانی و هم علوم مدیریتی و همچنین پایه ورود کنیم.

وی تصریح کرد: باید در هرکدام از حوزه‌های علمی، بر اساس نیاز‌ها ورود کرد و در واقع باید بدانیم در هر بخش قرار است چه نقشی را ایفا کنیم. در حوزه فنی و مهندسی باید حل مسئله جامعه و مرجعیت را در دستور کار قرار دهیم و برای چنین امر مهمی نیازمند داشتن یک صنعت شکوفا هستیم که در این راستا باید کالای با کیفیت ایرانی تولید کنیم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.