لایحه فعلی بودجه پاسخگوی شرایط ویژه کشور نیست / تامین بودجه دولت از طریق وام، کشور را دچار مشکل می‌کند

لایحه فعلی بودجه پاسخگوی شرایط ویژه کشور نیست / تامین بودجه دولت از طریق وام، کشور را دچار مشکل می‌کند

[ad_1]

محسن کوهکن، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجو در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی کشور آیا بازنگری در بودجه سال جاری باید صورت بگیرد یا نه؟ اظهار داشت: بودجه کشور شامل چند نوع ساختار تامین است یکی از آن منابع تامین فروش نفت و دومین منبع اخذ مالیات و سومین خدمات دولتی است.

وی ادامه داد: در این شرایط که کشور با کرونا درحال مبارزه است برخی از مشاغل در این مدت دچار لطمه و خسارت شده اند در این صورت دولت نمی تواند مالیاتی که در تامین بودجه دیده شده است را کسب کند.

نماینده لنجان گفت: مسئله دومی که می‌تواند در تامین بودجه دولت و کشور را دچار مشکل کند بحث کاهش قیمت نفت است در این صورت باید بودجه کشور خوب بازنگری شود و درآمدهای دولت به طور واقع بینانه تر در بودجه نوشته شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به بودجه سال 99 گفت: در کمیسیون تلفیق بودجه، برخی از دوستان به بودجه سال99 به صورت خوشبینانه نگاه کردند و حتی در هر موضوعی سقف آن را در نظر گرفتند که من به شخص مخالف بودم حتی به کلیات بودجه هم رای منفی دادم.

کوهکن ادامه داد: سومین منبع تامین دولت که در بودجه دیده شده است مسئله خدمات دولتی است که دولت در ازای خدماتی می دهد کارمزدی دریافت می کند که با این وضع کرونا و قرنطینه کردن شهرها و بسته شدن خدمات دولتی، این مورد هم برای تامین بودجه به مشکل می خورد.

وی تاکید کرد: با این شرایط که کشور درگیر جنگ با کرونا و کاهش قیمت نفت است از نظر من دولت در تامین بودجه خود به مشکل خواهد خورد.

نماینده لنجان بیان داشت: با این تفاسیر، چرخ گردش اقتصادی کشور به صورت کند پیش می رود. در این صورت باید به بودجه یک نگاه واقع بینانه شود و نه خوشبینانه بلکه اکنون شرایط واقعی است و کشور درگیر مشکلاتی است که این بودجه نمی تواند تامین شود.

کوهکن تصریح کرد: بحث من این نیست که مجلس و دولت بخواهد با فوریت بودجه را تغییر دهد بلکه دولت می تواند بر روی همین ریل بودجه جلو برود اما باید به صورت واقع بینانه به موضوعات نگاه کند و درگیر احتمالات نشود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه با بیان اینکه اگر دولت در بودجه به مشکل بخورد می تواند لایحه یک دوازدهم به مجلس ارائه کند. گفت: اگر دولت نتواند بودجه خود را تامین کند در این صورت برای تامین بودجه، دولت باید متوسل به وام شود که این مسئله می تواند بر بدهی های دولت بیفزاید و کشور را دچار مشکل سازد.

کوهکن در پایان گفت: در شرایط فعلی کشور این درآمدهای دیده شده در بودجه نمی‌تواند جوابگو و تامین شود پس دولت باید هر چه زودتر نگاهش را واقع بینانه کند و یک لایحه به مجلس ارائه دهد تا در آینده در تامین بودجه به مشکل نخورد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *