آنچه را که باید درباره مأموریت «Demo-۲» شرکت Space X بدانید

آنچه را که باید درباره مأموریت «Demo-۲» شرکت Space X بدانید

[ad_1]

به گزارش گروه فناوری دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ماموریت «Demo-۲» شرکت Space X از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا اولین پرواز با فضانورد روی کپسول Crew Dragon ساخته شده با شرکت فضایی ایلان ماسک بوده است.

شرکت Space X یک پرواز آزمایشی با Crew Dragon به ایستگاه بین المللی فضایی (ISS) در مارس ۲۰۱۹ با یک مانکن انجام داد.

باب بهنکن، ۴۹ ساله، و داگلاس هورلی، ۵۳ ساله، خلبانان سابق آزمایش نظامی که در سال ۲۰۰۰ به ناسا پیوستند، در یک پرتاب تاریخی و در موشک SpaceX Falcon ۹ به ایستگاه فضایی بین المللی رفتند.

این نخستین پرتاب خنثی شده از خاک ایالات متحده با موشک ساخت آمریکا از زمان پایان برنامه شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱ و اولین بار توسط یک شرکت خصوصی است.

بهنکن و هارلی، کارآزموده ماموریت شاتل فضایی، هر کدام بیش از دو هفته در قرنطینه بوده اند و مرتباً برای COVID-۱۹ مورد آزمایش قرار گرفته اند.

در روز پرتاب، آن‌ها صبحانه‌ای دلچسب داشتند و تحت معاینات پزشکی قرار گرفتند. حدود ۴ ساعت قبل از بلند شدن، هر دو لباس¬هایی که Space X طراحی کرده بود را پوشیده و با همسر و فرزندان خود خداحافظی کردند.

سپس به سمت موشک رفته و سوار آن شدند. فضانوردان توسط تکنسین ها به صندلی‌های خود بسته شده و آماده سازی نهایی را آغاز می‌کنند. حدود دو ساعت قبل از بلند شدن، دریچه‌ای روی کپسول بسته خواهد شد و فضانوردان سیستم فرار را مسلح می‌کنند تا در صورت اضطرار هنگام پرتاب از آن استفاده شود. سوخت موشک با پیشرانه ۴۵ دقیقه قبل از بلند شدن شروع می‌شود.

پرتاب‌ها معمولا در حضور مهمانان صورت می‌گیرد، اما هزاران مهمان دعوت شده برای پرتاب موشک، این بار به دلیل بیماری همه گیر ویروس کرونا غایب بودند.

دو دقیقه و ۳۳ ثانیه بعد از بلند شدن، تقویت کننده مرحله ابتدایی قابل استفاده مجدد فالکون ۹ جدا شده و بازگشت خود به زمین را آغاز می‌کند، جایی که قرار است در زمین به طور عمودی در ساحل فلوریدا بر روی جایگاه مخصوص فرود آید.
بعد از گذر از مدار، فضانوردان باید بررسی¬های Crew Dragon را روی آنچه به عنوان آزمایشات نهایی طراحی شده قبل از اینکه ناسا کپسول مرتبط با پرواز‌های منظم خدمه را تایید کند، انجام دهند.

طی ۱۹ ساعت، Crew Dragon به سمت ISS حرکت می کند که در ارتفاع متوسط ۲۵۰ مایل (۴۰۰ کیلومتر) بالاتر از زمین در مدار قرار دارد.

سپس Crew Dragon به ISS ملحق شده و بهنکن و هورلی به فضانورد آمریکا کریس کاسیدی و فضانوردان روسی آناتولی ایوانشین و ایوان واگنر در ایستگاه فضایی در مدار می‌پیوندند.

مدت اقامت بهنکن و هارلی در داخل ISS هنوز مشخص نشده است، اما Crew Dragon میتواند تا ۱۱۴ روز یا ۱۶ هفته را در فضا بگذراند. سرپرست ناسا، جیم بریدن استاین گفته است که ممکن است در اوایل ماه اوت به زمین برگردند.

پس از جدا شدن از ISS، Crew Dragon شروع به نزول خود می‌کند و در اقیانوس اطلس در ساحل فلوریدا پاشیده می‌شود. این کار با چهار چتر نجات بزرگ کند خواهد شد، همان روشی که برای بازگشت کپسول‌های آپولو ناسا استفاده می‌شود، اگرچه در اقیانوس آرام فرود آمدند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *