خادمین طرح ولایت باید به اندیشه بنیادی مسلط شوند

خادمین طرح ولایت باید به اندیشه بنیادی مسلط شوند

[ad_1]

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، علی رضائیان عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) در سلسله جلسات آموزشی خادمین بیست و پنجمین دوره طرح ولایت کشوری درباره چرایی و چگونگی خدمت خادمین به دانش‌پژوهان طرح ولایت و ارزش و جایگاه آن‌ها در این دوره، گفت: خادمی واژه بدیهی است و معنای آن روشن است، اما سوال اینجاست خدمت به چه کسی چرا و چگونه؟ خدمت خادم در این مبانی چه عنوانی پیدا می کند؟ طرف ما برای خدمت کردن کیست؟ در فهم طرح ولایتی ما دیدیم که همه موجودات عین ربط هستند و از خصوصیات عین ربط این است که باید طرف ربط آن را ببینیم یعنی اگر طرف ربط آن را نمیدیدی اصلاً انسان شناسی معنا نداشت به مانند انسان کافری که در فضای اومانیسیمی انسان را مستقل می‌بیند.

وی افزود: در حالی که ما انسان را عین ربط می‌بینم پس سوالی پیش می‌آید که طرف ربط کیست؟ عینَ الحَبیب اینجاست که جلوه خدمت نمایان می شود؛ به طور مثال اگر در شهری زباله‌ای را از زمین برداریم شیرینی خاصی ندارد، اما همین خیابان اگر جاده نجف تا کربلا شود آنجاست که خدمت شیرینی خاصی دارد و با علاقه این کار انجام میدهیم.

رضائیان با بیان اینکه نکته مهم اینجاست که ما به هدف آفرینش خدمت می کنیم و ما می دانیم که هدف آفرینش شناخت است، اضافه کرد: حضرت داود از خداوند پرسید پروردگارا! برای چه مخلوقات را آفریدی؟ خدای تعالی فرمود: گنجی پنهان بودم، دوست داشتم که شناخته شوم، پس خلق را آفریدم تا مرا بشناسند؛ لذا خادمین طرح ولایت نباید خدمت خود را ساده بینگارند، چون این عمل ما و شماست که فراگیر می‌بیند آیا طرح ولایت اثر داشته است یا نه؟ به هر روی خادمین طرح ولایت زمینه شناخت را ایجاد میکنند و عامل زمینه ساز هستند پس باید سعه صدر داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه این خادمین طرح ولایت هستند که فراگیر را پرسشگر و جویا علم می کند، افزود: اگر خادم طرح ولایت به قصد زیارت آمده باشد، خسران کرده و نقص از نیت اوست.

رضائیان با بیان اینکه رضایت معصوم در شناخت معارف دین است با این وجود فرق زیارت معصوم با رضایت معصوم زمین تا آسمان است، اضافه کرد: در اندیشه‌های بنیادی نگاه ما به دنیا تغییر میکند و این بدان معانست که نیت‌های ما اصلاح می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه خادمین طرح ولایت در وهله اول به خود خدمت می‌کنند، چون در هر خدمتی که میکنیم اگر انسانی هدایت شود این موضوع در نامه اعمال ما نوشته می‌شود بیان کرد: منشاء همه رفتار‌های انسان حب به ذات است. با این وجود حب به ذات به خودش حب به کمال اختیاری می‌آورد پس ما خدمت را اختیار کرده ایم، چون در این خدمت فایده‌ای دیده ایم.

عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) گفت: خادمین طرح ولایت باید به اندیشه بنیادی مسلط شوند؛ البته مسلح شدن به این اندیشه مهم نیست بلکه مسلط شدن به این مفاهیم مهم است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *