رضایت ۷۵ درصدی دانشجویان دانشگاه شریف از آموزش مجازی / آغاز ترم جدید از آبان

رضایت ۷۵ درصدی دانشجویان دانشگاه شریف از آموزش مجازی / آغاز ترم جدید از آبان

[ad_1]

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع چالش‌های آموزش عالی در کرونا به روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت، گفت: برخی اساتید این تصور را داشتند که دانشگاه‌ها بعد از عید باز می‌شوند و می‌توانند عقب ماندگی را جبران کنند، اما وقتی متوجه شدند ممکن است مشکل ادامه پیدا کند، حتی برخی در نوروز هم کلاس مجازی دایر کردند. در هفته سوم فروردین آموزش مجازی ۷۰ درصد دروس شروع شده بود و اکنون ۱۰۰ درصد دروس نظری بر پایه مجازی آنلاین ارائه شده است.

رضایت ۷۵ درصدی دانشجویان شریف از آموزش مجازی

وی با بیان اینکه برای دریافت بازخورد از دانشجویان در خصوص آموزش مجازی تحقیقی انجام دادیم، گفت: ۴۰ درصد دانشجویان در این پرسشنامه شرکت کردند و سوالات مطرح شده درباره کیفیت، برگزاری بموقع، توفیق استاد در انتقال مطلب و … بود؛ به طور میانگین ۷۵ درصد از آموزش مجازی رضایت داشتند که عدد خوبی است.

فتوحی در پاسخ به اینکه وزارت علوم چقدر در این تصمیم سازی کمک کرده و آیا نیازی به کمک بوده است؟ گفت: ما در این مدت با وزارت علوم در تماس بوده ایم و گزارشی از اقدامات ارائه داده‌ایم و این وزارتخانه دست ما را برای برنامه ریزی آموزشی باز گذاشته است.

وی درباره چگونگی برگزاری امتحانات گفت: آنچه بسیار اهمیت دارد، سلامت دانشجویان است؛ نزدیک به ۴ هزار دانشجوی خوابگاهی داریم و عمدتا خوابگاه‌ها استاندارد لازم را ندارند و تعداد دانشجویان در یک اتاق زیاد است.

امتحانات شریف مجازی برگزار می‌شود

رئیس دانشگاه شریف با اشاره به تشکیل ستاد مقابله با کرونا در دانشگاه شریف، گفت: یکسری تصمیمات دانشگاه در این ستاد اتخاذ و چکش کاری می‌شود. در نهایت اعلام کردیم که تمامی امتحانات در هر سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا به صورت مجازی برگزار می‌شود؛ زیرا امکان بازگشایی خوابگاه‌ها را در این مقاطع نداشتیم.

دانشجویان ورودی جدید از آبان به دانشگاه می‌آیند / شروع ترم دکتری از بهمن

وی با بیان اینکه برای سال آینده مهمترین معضل بازگشایی خوابگاه است، خاطرنشان کرد: باید اطمینان حاصل شود که بازگشایی خوابگاه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند. فعلا برنامه ما بازگشایی در اواخر مهرماه است؛ در غیر این صورت آمادگی داریم که دروس ترم آینده هم مجازی ارائه شود. طبق اعلام سنجش نتایج کنکور اواخر مهرماه اعلام می‌شود و دانشجویان جدید از ابتدای آبان ماه وارد دانشگاه می‌شوند.

فتوحی با بیان اینکه نتایج کنکور تا ۲۰ مهرماه اعلام می‌شود و تا اتمام ثبت نام ها، عملا یک ماه از سال را از دست داده ایم، گفت: اگر پاییز با شیوع جدی بیماری روبرو شویم پیش بینی کردیم که اگر دانشجویان جدید بخواهند از اول آبان وارد شوند، ترم به صورت فشرده با تعداد واحد کمتر برای آن‌ها برگزار شود و شروع ترم دکترا را اول بهمن انجام دهیم. دانشجویان فعلی نیز شروع ترمشان همان اول مهر خواهد بود.

رضایت اساتید از برگزاری مجازی یک امتحان

وی با بیان اینکه امتحان فیزیک ۲ دانشگاه را با یک هزار نفر شرکت کننده به صورت مجازی برگزار کردیم، گفت: اساتید از روش برگزاری امتحان رضایت داشتند.

نحوه برگزاری امتحانات مجازی / تلاش برای حفظ کیفیت

رئیس دانشگاه شریف ضمن اشاره به اینکه اساتید ما نوآوری‌هایی در راستای برگزاری امتحانات هم داشته اند، گفت: باید به دانشجو اعتماد کنیم و تلاش کنیم اعتمادسازی به یک فرهنگ تبدیل شود؛ ضمن اینکه باید مراقبت لازم وجود داشته باشد؛ یکی از مواردی که به آن فکر می‌کنیم این است که برای برگزاری امتحان مجازی کلاس‌های بزرگ را به چند کلاس کوچک تقسیم کنیم و اساتید با دانشجو‌ها در ارتباط باشد و مراقب باشند امتحان از کیفیت لازم برخوردار باشد.

فتوحی در پایان خاطر نشان کرد: در دوره آموزش حضوری هم ممکن است پروژه به دانشجو داده شود یا امتحان مفهومی یا اپن بوک گرفته شود. ضمن آنکه ما خواستیم اساتید در طول ترم هم مرتب از دانشجویان ارزیابی داشته باشند و همه نمره را به امتحان پایانی منوط نکنند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *