captcha

دولت‌های یازدهم و دوازدهم دوران گشایش و پیشرفت بود

[ad_1]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز دوشنبه در دومین جلسه برنامهریزی برای تحقق شعار جهش تولید، اظهار داشت: با تلاش همهجانبه در مسیر جهش تولید باید نقشه‌ها و برنامه‌های دشمنان ایران و ملت را که همواره بدنبال ناکارآمد نشان دادن نظام و دولت بوده‌اند، نقش بر آب کنیم

وی با بیان اینکه تحقق شعار جهش تولید نماد تمام‌عیار کارآمدی نظام خواهد بود، گفت: توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور با جهش تولید، افزایش امید، اعتماد و رضایت مردم را بدنبال خواهد داشت.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه محقق شدن شعار جهش تولید و اشتغال فراگیر نیازمند یک همکاری همه‌جانبه و تلاش همگانی است، خاطرنشان کرد: باید در نظر داشته باشیم که تحقق این شعار صرفا برعهده دولت و یک دستگاه خاص نیست اگرچه میدان‌داری آن با دولت است.

حجت‌الاسلام روحانی با تأکید بر پررنگ بودن نقش و سهم مردم در تحقق شعار جهش تولید، تصریح کرد: مشارکت جدی و نقش‌آفرینی مردم و مساعدت و همکاری همه قوا و دستگاه‌ها در این موضوع ضروری و لازم است.

وی با اشاره به اهمیت نقش دستگاه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای در این زمینه، گفت: دستگاه‌های اجرایی و تبلیغاتی می‌بایست با ارائه راهکارها، شیوه‌ها و آموزش‌های مؤثر و کارآمد، نحوه مشارکت مردم در تحقق این شعار را تبیین و تحلیل کنند تا مردم بتوانند با مشارکت فعال خود نقش‌آفرین باشند.

رئیسجمهور در ادامه اظهارداشت: دولت و تمامی وزرا و رؤسای دستگاه‌ها باید با تلاش‌های خود و همکاری با سایر قوا از جمله مجلس شورای اسلامی در تصویب قوانین و سازوکار‌های حقوقی تقویت‌کننده جهش تولید و حذف قوانین دست و پاگیر و موانع پیش روی تحقق این شعار تلاش کنند.

روحانی همچنین در این جلسه با تعیین مأموریت‌های ویژه برای دستگاه‌های اجرایی برای پیشرفت کشور، تأکید کرد: هر دستگاهی باید راهبرد خود را در این زمینه مشخص و به‌طور مداوم  گزارشها، اطلاعات و فعالیت‌های خود را با دقت و پردازش مناسب منتشر و منعکس کند.

رئیسجمهور همچنین با تأکید بر خودداری از انعکاس گزارش‌ها و اطلاعات غیرمؤثر، اظهارداشت: ارائه گزارش‌ها و اطلاعات باید بهگونه‌ای باشد که مردم دریافت عینی و ملموس از اثربخشی اقدامات دستگاه‌ها داشته باشند.

روحانی با اشاره به ضرورت طراحی پیوست رسانه‌ای و افکار عمومی از سوی دستگاه‌ها در راستای معرفی دستاورد‌ها و اقدامات برای تحقق شعار تولید، افزود: تمامی دستگاه‌های تبلیغاتی کشور اعم از رسانه ملی، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها باید در این زمینه مشارکت داشته باشند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ارائه این دستاورد‌ها صرفا بیان اقدامات دولت و یا یک دستگاه اجرایی یا اقتصادی خاص نیست،  بلکه دستاورد ملت، نظام و حاصل همکاری قوای سه‌گانه و نیرو‌های مسلح کشور است که در سخت‌ترین سال  با وجود اِعمال تحریم‌های شدید و غیرقانونی و همچنین پیامد‌های سخت شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد کشور و جهان، بدست آمده است.

وی با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید در دو دوره‌های یازدهم و دوازدهم از این دوران به عنوان دوران گشایش و پیشرفت یاد کرد و گفت: در دولت یازدهم اگر چه تحریم‌ها برقرار بود، اما با اقداماتی مانند توافق اولیه در ۱۰۰ روز اول و تعدیل تحریم‌ها ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار از اموال بلوکه شده ایران آزاد می‌شد و اقدامات بسیار مهمی انجام گرفت که در نهایت به توافق هسته‌ای و موفقیت در زمینه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها منجر شد.

رئیس‌جمهور افزود: در دوره سه ساله اخیر یعنی دوره مقاومت و بردباری پس از خروج آمریکا از برجام با سیاست ذاتی آمریکایی‌ها یعنی قرار دادن زانو بر گلوی مخالفان خود مواجه شدیم و آن همین اقدامی است که امروز به وضوح در آمریکا شاهد آن هستیم.

روحانی خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها با سیاست «زانو بر گلو» شدیدترین تحریم‌ها را علیه دولت و ملت ایران اعمال کردند و هدف‌شان این بود که مردم در تأمین اولیه‌ترین امکانات زندگی خود نظیر انرژی، آب، برق، گاز، مواد غذایی و دارو دچار مشکل شوند و با افزایش فشار‌ها این روند به فروپاشی کشور منجر شده و آن‌ها بتوانند به هدف اساسی خود که از ابتدا آن را دنبال می‌کردند، یعنی تغییر نظام سیاسی در ایران برسند.

رئیس‌جمهور افزود: امروز پس از گذشت بیش از ۲ سال از فشار آنان دولت با هدایت‌های رهبری و همراهی مردم و وحدت و انسجامی که در جامعه بوجود آمده، نگذاشته زانوی آمریکایی‌ها برگلوی ملت فشار آورده و نفس آن‌ها را تنگ کند.

روحانی خاطر نشان کرد: امروز نه تنها در تأمین کالا‌های اساسی زندگی مردم از جمله غذا و دارو و خدمات ضروری مورد نیاز دچار مشکل نیستیم، بلکه حتی توانسته‌ایم علیرغم سنگین‌ترین و شدیدترین تحریم‌های اقتصادی رشد منفی اقتصادی را جبران کرده و حتی در برخی زمینه‌ها شاهد رشد و پیشرفت باشیم.

رئیسجمهور با اشاره به اینکه در برخی از بخش‌ها حرکت‌های خوبی انجام شده و اقداماتی به ثمر رسیده که فوق انتظار بوده است، گفت: در زمینه رفاه اجتماعی و بهره‌مندی اقشار کم برخوردار کار بزرگی انجام گرفته و مستمری بگیران توانسته‌اند ۹ برابر مستمری دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های قبل از دولت تدبیر و امید میزان اضافه حقوق کارمندان با تورم همخوانی نداشت، گفت: در دولت تدبیر و امید تلاش کرده‌ایم نسبت واقعی میان تورم و افزایش حقوق‌ها و مزایا وجود داشته باشد و در حوزه‌های دیگر مثل فناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان، دولت الکترونیک، گردشگری و محیط زیست نیز شاهد پیشرفت‌های بسیار خوبی بوده‌ایم.

رئیسجمهور با تقدیر از تمامی دست‌اندرکارانی که در این سال‌ها با مقاومت و بردباری زمینه‌های رشد و پیشرفت را در کشور بوجود آورده‌اند، به حرکت‌های امیدآفرینی که اخیراً در بورس آغاز شده، اشاره کرد و افزود: باید این تلاش‌ها به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که با شفافیت و تعادل دقیق در این بازار بتوانیم این حرکت بزرگ را ماندگار کنیم و مردم احساس کنند که یک اقدام مؤثر در اقتصاد کشور و زندگی آن‌ها انجام گرفته است.

روحانی خاطر نشان کرد: اگر چه این دولت به دولت صلح و ثبات معروف شده، اما اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته در حوزه قدرت ملی و از جمله قدرت دفاعی و تأمین تجهیزات مورد نیاز بخش دفاعی کشور به هیچ‌وجه با دوره‌های قبل قابل مقایسه نبوده و در مجموع کار عظیم و بزرگی در طول سال‌های گذشته از عمر دولت تدبیر و امید انجام شده است.

همچنین در این جلسه مقرر شد در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌هایی که اعلام شد، وزارت کشور می‌بایست با ابلاغ به استانداران مسئولان مناطق و نواحی در خصوص هماهنگی با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های محلی و منطقه‌ای دستاورد‌های دولت و کشور را در زمینه سلامت مردم و رشد تولید و فعالیت‌های انجام شده در طول سال‌های گذشته در دولت تدبیر و امید تبیین و اطلاع‌رسانی کنند.

روحانی همچنین ارتباط مستمر مردم با کارشناسان و متخصصان  در تحقق اهداف نظام را امری ضروری و قابل توجه دانست و افزود: در آستانه ورود به سده جدید، کشور می‌بایست دستاورد‌های بزرگ در مسیر توسعه و پیشرفت داشته باشد و تحقق شعار تولید، دروازه ورود ایران به سال ۱۴۰۰ و قرن جدید خواهد بود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *