captcha

انجام ۴ پیوند کبد در بیمارستان فیروزگر

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، محسن رضا منصوریان، جراح و فوق تخصص پیوند اعضا با سابقه انجام بیش از ۵۰۰ پیوند کبد در دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح کشور و رئیس بخش پیوند کبد مرکز آموزشی درمانی فیروزگر گفت: در مرکز پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی ایران، در زمان بحران کرونا، ٤ مورد پیوند کبد به انجام رسیده که خوشبختانه هیچ مشکلی از جهت مواجهه و درگیری بیماران پیوندی با کووید- ۱۹، مشاهده نشد و بیماران در سلامت کامل هستند.

این جراح پیوند اعضا با اشاره به اینکه بخش پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی ایران در مرکز آموزشی درمانی فیروزگر از اواسط تیرماه سال گذشته شروع به فعالیت کرده است، افزود: در ماه‌های ابتدایی ما حدود ٣ الی ٤ پیوند کبد را در این مرکز انجام می‌دادیم و این تعداد در بهمن ماه ١٣٩٨ به ٦ الی ٧ پیوند کبد در ماه رسید که رشد قابل ملاحظه‌ای برای یک مرکز جدید به حساب می‌آید.

منصوریان بیان کرد: متاسفانه با شیوع ویروس کووید – ١٩ از اوایل اسفند ماه سال گذشته و مشکلاتی که بیماری حاصل از این ویروس در جامعه ایجاد کرده بود با اعلام وزارت بهداشت و انجمن پیوند اعضاء ایران تصمیم بر این شد که انجام پیوند کبد تنها برای بیماران حاد و شرایط اورژانس انجام شود به شکلی که از ابتدای اسفند ماه پارسال تا پایان فروردین ماه ۹۹ تعداد کل پیوند‌های کبد انجام شده در کل کشور نسبت به زمان قبل از شیوع بیماری کرونا به کمتر از ٣٠ درصد رسید.

وی خاطر نشان کرد: از اوایل اردیبهشت ماه با تصمیم ستاد مبارزه با بیماری کرونا و وزارت بهداشت و بر اساس پروتکل‌های پیشنهادی، انجام اعمال الکتیو برای بیماران با سابقه بدخیمی (نیازمند جراحی) و همچنین در مورد بیمارانی که تاخیر در اعمال جراحی برای آن‌ها می‌توانست خطر آفرین‌تر از بیماری کرونا باشد و از طرف دیگر با کنترل نسبی این بیماری، مراکز فعال در این زمینه، با حفظ و رعایت اصول پزشکی لازم شروع به فعالیت کردند.

این فوق تخصص کبد بیان داشت: در همین راستا در مرکز پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی ایران از ابتدای اردیبهشت ٤ مورد پیوند کبد به انجام رسیده که خوشبختانه هیچ مشکلی از جهت مواجهه و درگیری بیماران پیوندی با ویروس کرونا مشاهده نشد و هر چهار بیمار در سلامت کامل هستند.

رئیس بخش پیوند کبد دانشگاه علم پزشکی ایران تصریح کرد: از آنجایی که پرسنل و پزشکان بیمارستان فیروزگر از اولین نیرو‌های درگیر در مبارزه با این بیماری بوده اند و طی ماه‌های گذشته زحمات زیادی را در خصوص درمان بیمارن کرونا متحمل شده‌اند، کمیته مبارزه با این بیماری و ریاست بیمارستان با افتتاح ساختمان جدید از اواسط فروردین ماه ١٣٩٩ و انتقال بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا به این بخش از بیمارستان و همچنین اتخاذ بررسی‌های لازم جهت تشخیص بیماری در پرسنل یا بیماران مشکوک زمینه و بستر لازم در راستای اطمینان بخشیدن به تیم‌های جراحی برای شروع مجدد اعمال جراحی از جمله پیوند کبد را فراهم کرده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه هیچ موردی از مرگ و میر در بیمارانی که تحت جراحی قرار گرفته اند در دو ماه گذشته دیده نشده است. در حال حاضر با تلاش و جدیت ریاست دانشگاه و مدیر عامل بیمارستان فیروزگر، ساختمان جدیدی در این مرکز در حال ساخت است که به امید خدا پیش‌بینی می‌شود تا یکسال آینده بخش مجهزی با تمامی امکانات به روز دنیا جهت ارائه خدمت در همه زمینه‌های پزشکی از جمله پیوند کبد به بهره برداری برسد.

منصوریان تاکید کرد: بیماری کرونا هنوز وجود دارد، هرچند که از شدت بیماری تا حدودی کاسته شده است، ولی باید تمام موارد ایمنی را رعایت و هنگام مراجعه به مناطق شلوغ، از پوشش بهداشتی لازم استفاده شود تا بتوانیم از این بحران عبور کنیم و خدمات بهتری ارائه کنیم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *