کانادا در فروش سلاح به رژیم سعودی رکورد زد

کانادا در فروش سلاح به رژیم سعودی رکورد زد

[ad_1]

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، کانادا رکورد فروش تسلیحات به رژیم‌آل سعود را  در سال  ۲۰۱۹ با  با وجود انتقاد شدید از سوابق ضعیف حقوق بشر این رژیم شکست.

به گزارش روزنامه «گاردین»  به نقل از روزنامه «گلوب اند میل » آمارهای تازه منتشر شده نشان می دهد که کانادا در سال ۲۰۱۹ تجهیزات نظامی به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار آمریکا  به عربستان سعودی فروخته که بیش از دو برابر کل سال گذشته بود. بیشترین  میزان صادرات تجهیزات جنگی مربوط به  فروش خودروهای زرهی سبک در معامله‌ای به ارزش ۱۴.۸ میلیارد دلار بود.

این معامله به رغم تحریم صدور مجوزهای صادراتی علیه این کشور پس از کشته شدن «جمال خاشقجی» روزنامه نگار سعودی و مرگ غیرنظامیان یمنی صورت گرفته است. کانادا همچنین بیش از ۳۰ قبضه توپخانه کالیبر بزرگ و ۱۵۲ قبضه مسلسل سنگین را به عربستان سعودی صادر کرد.

 بر اساس این گزارش، قرارداد تسلیحاتی چند میلیارد دلاری با دولت سعودی در سال ۲۰۱۴ و در زمان دولت قبلی محافظه کار کانادا شکل گرفت ودر زمان دولت لیبرال کنونی نیز ادامه یافته است. این قرارداد در زمان امضا، بزرگترین توافق صادراتی کانادا به حساب می‌آمد و این کشور را به دومین صادر کننده سلاح به خاورمیانه مبدل کرد.

این در حالی است که گروه‌های حقوق  بشری، دانشگاهیان و مشاوران سیاسی مدتهاست که از «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا خواسته اند این توافق نظامی را لغو کند اما دولت لیبرال مدعی است که در صورت لغو این قرارداد، کانادا میلیاردها دلار ضرر می‌کند.

عربستان در راس یک ائتلاف عربی که امارات متحده عربی ، بحرین و سودان در آن مشارکت داشتند تحت حمایت آمریکا در ششم فروردین سال ۱۳۹۴  تجاوز نظامی خود به کشور یمن را آغاز کرد اما جنگ در این مدت هیچ دستاوردی جز تخریب کشور یمن و کشتار هزاران یمنی نداشته است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *