کارآزمایی داروی کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری آغاز شد

کارآزمایی داروی کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری آغاز شد

[ad_1]

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجو، شورای هماهنگی ساخت داروی «فاویپراویر» درباره آغاز کارآزمایی بالینی این دارو برای درمان کرونا توضیحاتی را ارائه کرد. با توجه به اینکه برخی تحقیقات اثرگذاری داروی «فاویپراویر» را بر روی ویروس کرونا تایید کرده است، با تلاش محققان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کارآزمایی بالینی این دارو آغاز شد.

 

«داروى فاویپیراویر» در سال ٢٠١١ توسط شرکت تویاماى ژاپن براى اولین بار به عنوان داروى درمان آنفولانزای نوع B معرفى و پس از بروز اپیدمى جهان گیر کرونا استفاده از آن براى درمان این بیمارى نیز مطرح شد.

در حال حاضر هنوز داروی مشخصی به عنوان داروی اختصاصی و نجات بخش نهایی برای بیماری کرونا از هیچ منبع موثق علمی در جهان معرفی و به اثبات نرسیده است، ازین رو با توجه به شرایط فعلی، برای اخذ بهترین نتیجه درمانی در کنترل بیماران کرونایی باید از دارو‌های معقول و موجه موجود در بیماری‌های دیگر استفاده کرد.

در همین راستا بسیاری از مراجع بین المللی در حال بررسی علمی داروی فاویپیراویر برای احتمال افزودن آن در برنامه رسمی دارو درمانی بیماری کرونا هستند.

در شرایط فعلی نتایج پراکنده و محدودی اثرگذاری این دارو در تخفیف علائم بالینی و مشکلات بیماران در فاز‌های اولیه و متوسط بیماری را مطرح کرده است و طبق این تحقیقات این دارو می‌تواند ضمن تسریع روند بهبودی، زمان بستری در تخت‌های بیمارستانی را کاهش دهد، البته هنوز اثرات این دارو بر بیماران حاد و ICU نیازمند بررسی‌های بیشتر است.

به دنبال این گزارش‌های پراکنده در مورد اثرگذاری داروی فاویپیراویر بر روی ویروس کرونا از منابع مختلف در کشورهاى درگیر با کرونا مانند چین، متخصصان کشور در پاسخ به نیاز ایجاد شده، دست به کار شده و از ماه‌های آخر سال گذشته پروژه سنتز، فرمولاسیون و کارآزمایی بالینی این دارو در تعدادى از شرکت‌هاى دارویى و مراکز دانشگاهى کشور از جمله مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشکده شیمی پپتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشکده داروسازی و مرکز تحقیقات علوم دارویى دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همچنین تعدادی از مراکز خصوصی همچون شرکت نفس فارمد آغاز شد.

این توضیح ضروری است که کلمه ساخت در داروسازی در دو معنی سنتز مواد موثره و همچنین شکل دهی ماده موثره یا همان فرمولاسیون برای مصرف بیماران کاربرد دارد که تلاش‌ها در هر دو زمینه از اسفند ماه ۹۸ در مرکز تحقیقات علوم دارویی و همچنین دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عملیاتى شد.

سنتز ماده موثره این دارو با موفقیت در فاز نهایی قرار گرفته و همچنین فرمولاسیون تعداد محدودی قرص‌های ۲۰۰ میلی گرمی این دارو در روز یکشنبه ۱۷ فروردین پس از طی مراحل قانونی برای انجام آزمون‌های بالینی، در کنار قرص‌های تهیه شده از کشور چین و همچنین بخش خصوصی کشور در اختیار کادر درمانی بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت تا مطابق مقررات و پروتکل‌های مورد تایید وزارت بهداشت تحت مطالعات کارآزمایی بالینی قرار گیرد.

نتایج این مطالعات در کنار مطالعات کارآزمایی بالینی دیگری که در دیگر مراکز درمانی کشور در حال انجام است در نهایت با طرح در کمیته‌های علمی ستاد مقابله با کرونای وزارت بهداشت، وضعیت تایید یا عدم تایید این دارو برای استفاده در درمان کووید ۱۹ را مشخص خواهد کرد.

در صورتی که نتایج کارآزمایی هاى بالینى که در مراکز درمانى متعددى در کشور در حال انجام است، منجر به تایید اثر گذارى فاویپیراویر در درمان بیمارى کووید ١٩ شود، تکنولوژى ساخت و فرمولاسیون این دارو در داخل کشور در هر دو بخش دانشگاهی و خصوصی آماده بهره بردارى و استفاده مراکز درمانی است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *