پنج شنبه کاری دو رئیس قوه

پنج شنبه کاری دو رئیس قوه

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، در بیشتر دستگاه ها، پنج شنبه‌ها وقت رسیدگی به کار‌های عقب مانده یا انجام دادن کار‌های ویژه است. به همین لحاظ هم بر خلاف تصور عمومی که پنج شنبه‌ها را نیمه تعطیل میدانند، این روز پایانی هفته از اهمیت زیادی برخوردار است. البته ریاست هر دستگاه و نگاه وی به مقوله خدمت، در تعیین شرح وظایف پنج شنبه‌ها سرنوشت ساز است.
امروز، ۲۲ خرداد ماه سال ۱۳۹۹، در اخبار برتر همه‌ی رسانه‌ها نام رئیس دولت و رئیس قوه قضائیه را مشاهده میکنیم. اولی در حال افتتاح چند پروژه مهم و دومی در حال رسیدگی به امور استانی دستگاه قضا.

۱- ایرنا: رییس جمهوری روز پنجشنبه چند طرح بزرگ صنعتی و معدنی در استان‌های اصفهان و خراسان رضوی را با سرمایه گذاری بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، به طور همزمان و از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح کرد. دو واحد صنعتی و معدنی تولید گندله آهن و کنسانتره سنگ آهن در منطقه سنگان شهرستان مرزی خواف امروز ۲۲ خرداد با حضو سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد.

۲- میزان: آیت الله رییسی که در ادامه سفر‌های استانی خود و به منظور بررسی وضعیت دستگاه قضایی استان فارس، در راس یک هیات قضایی وارد این استان شد، در بدو ورود به فرودگاه شیراز در تشریح برنامه‌های این سفر استانی با بیان اینکه حضور در استان‌ها یکی از برنامه‌های جدی دستگاه قضا است، اظهار کرد: قرار بود آخر بهمن و اوایل اسفند خدمت مردم و مدیران استان فارس باشیم، ولی به دلیل شرایط بهداشتی و لزوم رعایت این شرایط، سفر با حدود سه ماه تاخیر انجام شد.

در صحنه بودن و به عنوان یک مسئول یا بهتر بگوییم، خدمتگزار، زحمت کشیدن به معنای پاسداری از فرصتی است که در اختیار یک مسئول قرار میگیرد. پرهیز از روحیه تنبلی و مشی اشرافی و سلطنتی باید در رفتار مسئولین نمود داشته باشد. چه بسا در تاریخ ایران تنها نام آن دسته از زعما ماندگار مانده است که عرق ناشی از خدمتشان بر صفحه‌های تاریخ این مملکت چکیده است.

به دو خبر بالا دقت کنید؛ پروژه‌های مهم اقتصادی در شرایط فعلی کشور، با حضور معاون یک وزارتخانه و با دستور ویدیویی رئیس جمهور افتتاح میشود. در شرایطی که بهبود وضع اقتصادی کشور از اولویت دار‌ترین تصمیمات همه‌ی دستگاه‌ها باید باشد و قطعا واحد‌های صنعتی و معدنی منتظر حضور مقامات برای ارائه دست آورد‌های خودشان به آن‌ها هستند، یک مقام رده سوم به محل افتتاح پروژه می‌رود و قطعا دلایلی از قبیل کرونا و رعایت پروتوکل‌های بهداشتی توجیه خوبی برای این عدم حضور خواهد بود.
حالا خبر دوم را مشاهده کنید. رئیس دستگاه قضا در اولین فرصت بعد از کنترل کرونا، سفر استانی معوق خود را به عرصه‌ی عمل رسانید و از نزدیک در جریان عملکرد حوزه قضائی استان فارس قرار گرفت و قرار است تا آخر امشب دیدار‌های مفصلی داشته باشد که به گفته‌ی خود رئیسی برخی از دیدار‌ها در شیراز و استان فارس به دلیل احتمال شیوع کرونا در این سفر محدود شده است.

این دو نوع مختلف مدیریت در کشوری است که این روز‌ها بیشتر از هر وقت دیگر نیاز به اقدامات عملی دارد. خیلی واضح است که اگر رئیس جمهور شخصا برای افتتاح پروژه‌های اقتصادی پا به میدان بگذارد خروجی آن پروژه بهتر و کار آمد‌تر خواهد بود. در این فقره که سطح افتتاح کننده از وزیر هم پایین‌تر بوده است.

در ادامه با اشاره به دو فراز از سخنرانی‌های جدید رهبر معظم انقلاب دیدگاه راهبر این حکومت را در بحث حاضر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رهبر معظم انقلاب دو سال پیش در مراسم سالانه دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) فرمودند: مسئولان مراقب باشند از سهل انگاری، تنبلی، اشرافی گری، تکبر نسبت به مردم و تکیه به جایگاه چند روزه ریاستی اجتناب کنند؛ و در جای دیگر رهبر معظم انقلاب در ایام نوروز امسال اجتناب از تنبلی را شرط قدرتمند شدن یک حکومت و از ضروریات تشکیل حکومت اسلامی برشمردند و فرمودند: اگر قدرت سیاسی شکل نگیرد قلدرها، مستکبران، مخالفان آزادی و عدالت و دیگر دشمنان بشر، و نیز برخی ویژگی‌ها نظیر تنبلی اجازه نمی‌دهد مفاهیم و ارزش‌ها و احکام محقق شود و انسان در مسیر نجات و پیشرفت حرکت کند، به همین علت بود که پیامبر خاتم در اولین فرصت ممکن و در هجرت به مدینه، تشکیل حکومت داد.

تو خود حدیث مفضل بخوان از این مجمل.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *