captcha

جلوگیری از خشونت‌های پنهان علیه بانوان ضروری است

[ad_1]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، لعیا جنیدی عصر پنجشنبه در جمع خبرنگاران حاضر در دهمین نشست رؤسای کانون‌های وکلای کشور با هدف بررسی مسائل روز این نهاد و اصلاح آئین نامه استقلال این نهاد برگزار شده بود، اظهار داشت: در روز‌های اخیر پس از واقعه قتل رومینا، بار دیگر لایحه «صیانت، کرامت و تأمین امنیت زنان» روند سریع‌تری به خود گرفت و برای بررسی کارشناسی و به دستور رئیس جمهور به کمیسیون لوایح ارسال شد.

وی با بیان اینکه عنوان اولیه این لایحه منع خشونت علیه زنان بود، ابراز داشت: این لایحه که حاصل کار جمعی قوه مجریه و قضائیه است نیازمند اصلاحاتی در متن بوده است که در حال انجام است و پس از تصویب در هیئت وزیران به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شود.

بررسی لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت زنان به شکل همزمان در ۲ کمیسیون

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر تسریع بررسی این لایحه در کمیسیون لوایح تاکید کرد: برسی این لایحه به شکل همزمان در کمیسیون فرعی و اصلی توسط کارشناسان امر انجام می‌شود و موارد تعیین شده در کمیسیون فرعی بلافاصله به کمیسیون اصلی برای بررسی نهایی ارسالی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قتل رومینا توسط پدرش کل جامعه را تحت تأثیر قرار داد و علاوه بر آسیب رسیدن به خانواده خود این دختر نوجوان بار عاطفی زیادی بر تمامی خانواده‌های ایران تحمیل کرد، گفت: نباید فراموش کنیم که در کنار این نوع حوادث فیزیکی، خشونت‌های پنهان در جامعه بر علیه زنان وجود دارد که باید از آن‌ها جلوگیری شود.

جنیدی با تاکید بر ضرورت حمایت از تمامی زنان در همه جای دنیا در برابر خشونت گفت: لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت زنان با همین هدف از ابتدا طراحی شده است و افراد جامعه را نیز نسبت به این موارد آگاه می‌کند.

وی با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی در جامعه نسبت به اخلاق خانوادگی و اجتماعی گفت: جلوگیری از خشونت در جامعه به شکل دستوری نیز با تصویب و اجرای این نوع لوایح ممکن‌ می‌شود.

ضرورت وجود مکان‌های امن برای بانوان

معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه وجود مکان‌های امن برای زنان مورد خشونت و یا زنانی که به هر دلیلی نیاز به سکونت در مکانی به جز منزل خود را دارند ضروری است، گفت: در این لایحه نیز ضرورت وجود مکان‌های امن برای زنان تاکید شده است، گرچه در برخی نقاط کشور به تعداد اندک چنین مکان‌هایی وجود دارد.

وی اضافه کرد: با تصویب لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت زنان با روش دستوری و قانونی مانع هر نوع خشونت محسوس و غیر محسوس بر علیه زنان خواهیم شد، گفت: تصویب این لایحه باید بدون شتابزدگی به دلیل حوادث رخ داده باشد تا همه موارد لازم برای صیانت از حقوق بانوان با دقت در آن لحاظ شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *