ترکیه برای توسعه اقتصادی نیازمند توسعه ژئوپلتیک است / مقامات سازمان ملل ترک‌ها را تشویق می‌کنند

[ad_1]

رضوی: ترکیه برای توسعه اقتصادی نیازمند توسعه ژئوپلتیک است / مقامات سازمان ملل ترک‌ها را تشویق می‌کنند

سیدجعفر رضوی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، درباره لشکرکشی ترکیه به لیبی و منافع ترکیه در این کشور گفت: ترکیه در حال ایجاد پایگاه‌هایی در کل منطقه غرب آسیا و حتی مدیترانه بوده و این روند را اصولا بعد از بیداری اسلامی کلید زده است.

وی با بیان اینکه ترک‌ها به این نتیجه رسیدند که در راستای روند توسعه اقتصادی باید توسعه ژئوپلتیک را مدنظر داشته باشند، گفت: براساس این استراتژی ترکیه در حال حاضر هم در خلیج فارس با قطر وارد این عرصه شده و هم این تعامل را در لیبی کلید زده است.

رضوی تصریح کرد: اساسا توسعه ژئوپلتیک در دراز مدت نیازمند چنین استراتژی است. بر همین اساس ترک‌ها بر پایه سهمی که از قبرس برای خود قائل شدند به دنبال بهره گیری از منابع نفت و گاز در آنجا هستند و در این باره اقدامات و حفاری‌هایی را نیز توسط شرکت‌های فرانسوی انجام داده‌اند. این در حالی است که همین اقدامات موجب اختلاف ترکیه با رژیم صهیونیستی شده و حتی هشدار‌های جدی درباره این عملکرد از طرف اسرائیل و آمریکا دریافت کرده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با تاکید بر اینکه ترک‌ها برای استحکام جایگاه خود در مدیترانه نیازمند گسترش پایگاه‌های خود می‌باشند، یادآور شد: برای رسیدن به این منظور اردوغان لیبی را فرصت مناسبی برای ایجاد پایگاه در مدیترانه می‌داند و حضور ترکیه در لیبی باعث شده برخی کشور‌ها و حتی مقامات سازمان ملل البته نه از جایگاه حقوقی بلکه از جایگاه حقیقی ترک‌ها را تشویق به این کار کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه ترک‌ها از فرصت پیش آمده از لیبی در حال استفاده حداکثری هستند، گفت: به نظر می‌رسد در آینده هم شاهد این قبیل سوء استفاده‌های ترکیه در مدیترانه باشیم و ترک‌ها برای اثبات خود در این منطقه قطعا این رویه را ادامه خواهند داد.

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *