سینمای دیجیتال، انقلابی در صنعت فیلم

سینمای دیجیتال، انقلابی در صنعت فیلم

[ad_1]

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، در طی قرن گذشته، رسانه​‏های تصویر متحرک به‏ شکل بی‏​سابقه‏​ای شیوه‏های داستان​گویی ما انسان​‏ها را زیرورو کرده​‏‏اند. تأثیر شگرف فیلم و تلویزیون در تجارت و فرهنگ انکارناپذیر است. حالا با ورود یک فناوری جدید، یعنی دیجیتال، در عمل با دمکراتیزه شدن این پرقدرت‏​ترین شکل داستان​‏گویی، استفاده از آن برای هر کسی امکان‏پذیر گشته است.

برایان مک ‏کرنا بیش از 25 سال است که درباره فناوری‏​های رسانه​‏ای می‏​نویسد و بنیان‏گذار و سردبیر مجله سینمای دیجیتال است. او از مؤلفان خلق مضمون دیجیتال (مک‏گرا ـ هیل) است و از 1988 تا 1999 سردبیر مجله ویدیوگرافی و شماره سالگرد بیستمین سال انتشار عصر ویدیوگرافی (1996) بود. مک‏​کرنا همچنین پایه​‏گذار روز دوم نشست سینمای دیجیتال در کنفرانس گردهمایی سالانه انجمن ملی شبکه​‏های تلویزیونی و از بنیان‏گذاران انجمن سینمای دیجیتال است.

وی در این کتاب در واقع نگاهی می​اندازد به آنچه که در سال‏های اخیر شاهدش بوده​‏ایم: انقلاب سینمای دیجیتالی، فناوری‏ای که با سرعت و فراگیری باورنکردنی و بی‏سابقه در تاریخ رسانه‏ای بشر در حال تثبیت جایگاه خودش است. تعریف ساده، روشن، و یگانه‏ای برای سینمای دیجیتال وجود ندارد؛ معمولاً سینمای دیجیتالی چهار مرحله را در بر می‏​گیرد: گرفتن تصاویر (فیلم‏برداری)، پساتولید، توزیع، و نمایش دیجیتالی فیلم‏​های سینمایی. اگرچه فیلم ممکن است در یکی یا چند تا از این مراحل باشد یا اصلاً نباشد، ولی همچنان بخش مهمی از انقلاب سینمای دیجیتالی است.

سینمای دیجیتال همچنین واژه‏​ی است که به همان اندازه می‏تواند در رابطه با فیلم‏های هالیوود مورد استفاده قرار گیرد که در رابطه با فیلم​‏سازی غیرمتعارف و مستقل قابل اطلاق است، و نیز می‏تواند هر کاری، از تولیدات نسبتاً ارزان ساخته​‏شده با دوربین‏​های ویدیویی نیمه​‏حرفه​‏ای تا فیلم​‏های تولیدشده با بودجه​‏های بسیار سنگین و پر از جلوه​‏های ویژه و دارای پیشرفته​‏ترین فناوری‏​های موجود را شامل شود. نکتۀ مشترک در بین تمام این تولیدات، انعطاف‏پذیری تصویر دیجیتال در بیان هر آن چیزی است که می‏​تواند به ذهن متبادر شود یا در قوه تخیل انسان شکل بگیرد و اگر دوست داشت، آن را بر اساس توانایی مالی​‏اش تجسم بخشد.

این کتاب در 320 صفحه توسط انتشارت سوره مهر عرضه شده و در دسترس علاقمندان به سینما قرار گرفته​است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *